Vajinal Tohumlama Uygulaması Nedir?

Vajinal Tohumlama Uygulaması Nedir?

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2018

Vajinal tohumlama uygulaması, sezaryen doğumlarında giderek artan şekilde uygulanan yaygın bir işlemdir. Anneden bir vajinal sıvı örneği almayı ve bunları bebeğin cildine, ağzına ve gözlerine uygulamayı içerir. Doktorlar tarafından önerilmeyen bu uygulama, ”mikrobirthing” olarak da biliniyor.

Bu prosedürün amacı bebeğin annenin vajinal kanalında bulunan bakterilerle temas etmesini sağlamaktır. Hepimizin bildiği gibi sezaryen doğumda bebek çeşitli uyaranları alamaz. Bu nedenle, prosedür bazı hastalıkların riskini azaltmak üzere bağırsak bakterisi miktarını artırmayı amaçlamaktadır.

Vajinal Tohumlama Uygulamasındaki Riskler

Bazı uzmanlar bu yöntemin hastalık potansiyelinden daha kötü olabileceğine inanmaktadır. Vajinal tohumlamanın gonore ve herpes simpleks virüsü gibi enfeksiyonların bulaşmasına yol açabileceğini ifade ediyorlar. Bu uygulama, bebeğin doğası gereği enfeksiyonlara neden olabilir. Uzmanlara göre, birçok ebeveynin farkında olmadığı bir dizi risk vardır.

Doktorlar, ana tehlikelerden biri olarak, b grubu streptokok gibi zararlı bakterilerin bebeğe bulaşabileceğini söylüyor. Bunlar tehlikeli enfeksiyonlara yol açarak bebeği riske atabilir.

Uzmanlar, daha önceki vakalarda annede bulunan genital herpes nedeniyle prosedürü iptal etmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Dolayısıyla, tekniğin kendisinin faydaları olduğu bilinse de, bazı durumlarda risklidir.

Vajinal Tohumlama Uygulaması Nasıl Başlamıştır?

Bilimsel çalışmalar, sezaryenle doğan bebeklerin bazı sağlık problemleri konusunda biraz daha risk taşıdığını göstermekteydi. Mesela bu çocuklar obezite, alerjiler veya belirli bağırsak hastalıkları ile ilgili sorunlar geliştirebilir. İşte bunun üzerine vajinal tohumlama uygulaması geliştirildi. Uygulama Avustralya’da sezaryenle doğan çocukları korumaya yönelik bir çaba sonucu başladı.

“Evrende birçok mucize var, ama yaratılışın başyapıtı anne kalbi.”

-Ernest Bersot-

vajinal tohumlama

Bazı uzmanlar, sezaryenle doğan bebeklerin bir microbiotaya sahip olduklarını, yani normal yolla doğan çocuklardan farklı olarak vücutlarında bir mikroorganizmal grubu olduğunu keşfetti.

Vajinal kavitedeki bakterilere maruz kalmadıkları için, sistemleri farklı şekilde gelişir. Mikrobiyotadaki bu farklılıklar, obezitenin ve astım gibi bazı alerjilerin gelişmesi ile ilişkilidir.

Vajinal Tohumlanma Uygulamasının Riskleri, Faydalarından Çok Olabilir

Doktorlar, sezaryenle doğan bebeklerin normal yolla doğan çocuklardan farklı bir mikrobiyota geliştirdiğini açıklamışlardır. B u tür doğumlar, daha yüksek immünolojik ve metabolik bozukluk riski ile ilişkilidir. Tüm uzmanlar aynı fikirde olmasa da, vajinal tohumlama uygulaması işte bu yüzden geliştirilmiştir.

Esasen, uzmanlar vajinal tohumlama uygulamasının zararlarının daha fazla olduğuna inanıyorlar. Emzirmeyi bebeğin mikrobiyotasını geliştirmek için bir önlem olarak tavsiye ediyorlar. Her hâlükârda, anne sütü sayesinde bebek bu risklerle karşılaşmadan gerekli korumayı alabilir.

yenidoğan bebek

Uzmanlar, vajinal tohumlama uygulaması ile ilişkili faydaları ve bunun kanıtlarını tartışmaya devam ediyor. Bazı ülkelerde, bilhassa sezaryen doğumların daha az olduğu ülkelerde vajinal tohumlama uygulaması yaygındır.

Sezaryen doğum ve belirli bağırsak bakterilerinin yokluğu ile ilişkili hastalıklar arasında bir bağlantı olabilir. Bununla birlikte, bir bakteri örneğinin anneden çocuğa aktarılmasının, mikrobiotayı güvenli bir şekilde etkileyip etkilemeyeceği hâlâ tam olarak bilinmemektedir.

Uzmanlar hastaneleri yeni doğan bebeklerde vajinal tohumlama uygulaması yapılmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Potansiyel faydalara değmeyecek bazı ciddi riskler yaratabileceğine inanılmaktadır.

Emzirme gibi gücü kanıtlanmış başka yöntemler önerilmektedir. Emzirmenin çocuğun mikrobotası üzerinde de olumlu etkisi vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.