Çocukların Öfkelerini Kontrol Etmelerine Yardımcı Olan 10 Oyun

Çocukların Öfkelerini Kontrol Etmelerine Yardımcı Olan 10 Oyun

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2018

Küçük bir çocuğun duyguları, tıpkı bir yetişkininki gibi, öfkenin ve hayal kırıklığının hüküm sürdüğü bir noktaya ulaşabilir. Ebeveynlerin, bu gibi anlarda çocuklarına öfkelerini kontrol etmeyi öğrenmede yardımcı olması gerekiyor. Ama nasıl?

Öfkeyi kontrol etmek neden çok zordur?

Günümüzde yaşadığımız toplumun artık bizi, duygularımızı bastırmaktan ziyade, hayal kırıklıklarımızı özgürce dışa vurmaya yönlendirdiğini inkar edemeyiz. Bunun bir sonucu olarak da, daha az öz-denetim ve öz-disipline sahip bireylere dönüşürüz.

Bildiğimiz gibi, çocuklar çevrelerindeki insanların, özellikle de kendi ailesindeki fertlerin davranışlarını gözlemleyerek öğrenirler. Bu nedenle, çocuklarımızın öfkesini kontrol etmelerini sağlamak adına öncelikle kendi öfkemizi kontrol etmeyi öğrenmemiz gerekir. Böylelikle çocuklarımıza iyi bir örnek sunmuş oluruz.

“Günümüzün hoşgörülü ortamında, yetişkinler ve çocuklara, istedikleri her şeyi yapmaları gerektiği mesajı veriliyor”

-David Walsh-

Uzmanlara göre, eğer çocuklarımıza öfkelerini kontrol etmelerini öğretmezsek, daha sonra evimizde veya dışarıda öfke nöbeti yaşadıklarında onlar adına utanmakla kalmayacağız, sonuçlar bundan çok daha kötü olacak. Çocuklarımızın, gelecekte sağlam ve olgun bir karaktere sahip olmalarını sağlayacak beyin nöronlarındaki gelişmeyi engellemiş olacağız.

Oyun yoluyla öfkeyi kontrol etmeyi öğretmek

Oyunları kullanarak, düşündüğümüzden çok daha fazlasını elde edebiliriz. Oyunlar, çocuklarımızın kişiliklerini ve duygularını iyileştirmeye başlamak için sağlıklı ve eğlenceli bir yol olabilir.

sinirli çocuk figürü

Örneğin, okulda bir sınıf arkadaşı rahatsız ettiği zaman veya bir şeyler istediği gibi gitmediği zaman neler olabileceği ile ilgili çocuklarımızla bazı senaryolar oluşturup, onları sahneleyebiliriz. Bakalım, nasıl tepki verecekler? Öfkelerini kontrol edebilecekler mi? Çocuklarınıza bu anlarda nasıl tepki göstereceklerini sorarak, ebeveynler olarak çocuklarımızın gelişimleriyle ilgili bir fikir edinebiliriz.

“Öfke, akıl lambasını söndüren bir rüzgardır”

-Robert G. Ingersoll-

Kendini kontrol etmenin 10 yolu

  • Bu amacı gerçekleştirmek için çocuğunuza verebileceğiniz ilk ve en önemli araç, yukarıda belirttiğimiz şey olan ebeveynlerinin çocuğa örnek olmalarıdır. Vücudumuzun “ayna nöronları”na sahip olduğu gösterilmiştir. Bu nöronların işlevi etrafımızdakileri taklit etmektir. Örneğin, biz olaylara sakin bir şekilde tepki gösteren bir insan isek, çocuklarımız da aynı şekilde tepki göstereceklerdir.
  • Kendi anti-stres oyuncağınızı yapın. Çocuğunuz, öfkesini kontrol etmek amacıyla kendi anti-stres topunu yapabilir. Örneğin bu top, bir balon diğer bir balonun içine yerleştirilerek ve sonra da bu balonlar pirinçle doldurularak yapılabilir. Ayrıca, üzerine çocuğunuzun ismini yazarak onu kişiselleştirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla birlikte, çocuğunuzun öfkesini kontrol etmesine yardımcı olacak seçenekler oluşturun. Örneğin, duygularını kontrol edebildiğinde yapabileceği çeşitli şeyleri içeren bir tahta gibi…
  • Çalışmalar, bir çocuğun kızgın olduğu zamanlarda suya veya kuma dokunmanın rahatlatıcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bir su kabı hazırlayabilirsiniz, böylece çocuğunuz ellerini içine sokabilir ve suyla oynayarak rahatlamasına yardımcı olacak daireler veya şekiller yapabilir.
  • Anahtar kelimeleri içeren bir görsel oluşturun ve onu odanın içine düz bir şekilde yerleştirin. Örneğin, renklerin her birini bir davranışla ilişkilendiren bir trafik ışığı oluşturabilirsiniz. Kırmızı: Hareket etmeden önce dur ve düşün. Sarı: Dikkatli ol ve sonuçlarını düşün. Yeşil: Devam et ve doğru davran, gibi
  • Evinizde, çocuğunuzun sakinleşmek için birkaç dakika geçirebileceği bir yer belirleyin. Bu, kendi odası ya da özellikle çocuğunuzun dinlenmesi için dekore edilmiş bir yer olabilir.
  • Havaya baloncuklar üfleyin. Bu yöntemin ya da oyunun amacı, çocuğunuzun nefesini kontrol etmesinin yanı sıra öfkesini de kontrol etmesine yardımcı olmaktır.
gergin kız çocuğu
  • Rahatlatıcı müzikler dinleyin. Bu, çocuğunuzun yeniden iyi bir ruh haline kavuşmasına yardımcı olacaktır.
  • Nefes kontrolü. Karnını şişirip indirerek, çocuğunuz kendisini rahatlatmaya yardımcı olacak şekilde nefesini kontrol etmeyi öğrenebilir.
  • Çocuğunuzun ana karakter ile kendini özdeşleştirebileceği hikayeler ve çocuk kitapları okuyun. Bu, çocuğunuzun iyi ve kötü davranışları tespit etmesine yardımcı olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.