Çocuğun Yaşına Göre En İyi Oyuncaklar Nasıl Seçilir

Çocuğun Yaşına Göre En İyi Oyuncaklar Nasıl Seçilir

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2018

Oyuncak seçimi ne kolay ne de önemsiz bir iştir. Doğru oyuncak seçimi çocukların gelişimlerine katkı sağlar.  Bu makalemizde, hangi yaş için hangi oyuncağın uygun olduğuyla ilgili bilgi edineceksiniz.

Çocuklarınız için en doğru ve en iyi oyuncağı seçmek, tabiri caizse “çocuk oyuncağı” değildir. Hepimizin gayet iyi bildiği gibi, her hangi bir oyuncakçı dükkanında önümüze sıralanan oyuncak seçeneği devasa boyutlardadır.

Üstelik doğru oyuncakların çocuklara kazandıracağı önemli faydalar vardır. Çocuklar için, kendilerine en uygun oyuncağı seçmek zor bir olaydır.

Peki o zaman, hangi oyuncak hangi yaş için uygun olur? Ve seçimini yaparken neleri hesaba katmalısınız?

Çocuklar oyun oynarlarken, zihinleri ve bedenleri beraber çalışır. Oyun oynamak, çocuklara hem kendileri hem de çevrelerindeki diğer insanlar hakkında çeşitli şeyler öğretir. Her yeni oyuncak ya da oyun, yeni bir mücadeledir ve üstesinden gelmeleri gereken bir testtir. Doğru oyuncak seçiminizin, çocuğunuz için görsel ve işitsel algı artışı, koordinasyon yeteneği, kendi vücudunu daha iyi kullanma becerisi gibi birçok getirisi olur.

Bu nedenle oyuncaklar, çocukların büyümelerindeki çeşitli evrelerde onların entelektüel, motor , duygusal ve sosyal gelişimlerinde uyarıcı işlevi görürler. Oyun oynama gelişiminin devamlı ve kademeli bir olgu olduğunu, bu sebepten dolayı da çocukların bulundukları yaş evresinin bir önceki evrenin üzerine inşa olduğunu anlamanız çok önemlidir.

oyun oynayan baretli çocuk

Güvenlik ve gelişim

Oyuncaklar, çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine eşit derecede katkı sağlarlar. Oyun oynamak bir öğrenme şeklidir. Ufaklıklarımız oyun oynarlarken duygusal dünyalarını ifade ederler ve yetişkin kişiler olacakları zamanki sosyal rollerinin alıştırmasını yaparlar.

Oyun oynamaları gelişimleri için gereklidir, bu nedenle onlara oyun oynayabilecekleri bir alan yaratın. Onlara, duyularını harekete geçirecek en doğru oyuncakları temin edin ve erken yaşta duygusal dünyalarını zenginleştirin.

Oyuncak seçerken dikkate almanız gereken bir diğer konu da güvenliktir. Bu bağlamda, bazı tip oyuncaklar, belli yaş gruplarındaki çocuklar için riskli olabilirler, çocuklar kendilerini incitebilir ya da yaralayabilirler. Her ne kadar, çoğu oyuncağın çocuğunuza ciddi bir zarar verme olasılığı çok düşük olsa da, çok nadir görülen bazı vakalarda çocuğun yaşına uygun olmayan oyuncakların ölüme ya da kalıcı sakatlıklara neden olduğu görülmüştür.

Size abartılı geliyor olabilir ama yanlış oyuncaklar yaralanmalara, düşmelere, yanmalara, boğulmalara ya da zehirlenmeler neden olabilirler. Sonuç olarak, ebeveynler çocukları için doğru oyuncak seçimine özen göstermelidirler. Bu özenleri, çocuklarının yeteneklerini güvenli bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

En doğru oyuncak seçimi için 5 ipucu

 1. Seçeceğiniz oyuncaklar çocuklarınızın yaşına uygun olmalı ve onların değişik yetenek ya da davranışlarını geliştirebilmelidir.
 2. Seçeceğiniz oyuncaklar güvenilir olmalıdır. Parçalanmayan, kırılmayan ve yırtılmayan malzemeden yapılmış olmalılar. Düz renkli ve zehirli madde içermeyen seçeneklere yönelin. Çocuğunuzun yaşı ne kadar ufaksa, seçeceğiniz oyuncaklar ya da parçaları o kadar büyük olmalılar.
 3. Basit oyuncaklar almaya çalışın. Bu şekilde, çocuklarınız her oyuncağı farklı şekillerde kullanmaya ve hayal güçlerini çalıştırmaya yönelebilirler.
 4. Seçeceğiniz oyuncaklar çocuklarınızın kişiliklerini tamamlamalılar. Örnek olarak, eğer içine kapanık karakterli bir çocuğunuz varsa, çok oyunculu oyunlar gibi seçenekleri değerlendirebilir, onları sosyalleşmeleri adına cesaretlendirebilirsiniz. Hiper-aktif çocuklar için seçeceğiniz doğru oyuncak, onların bir konuya olan dikkatlerini uzatmaya yönelik ya da sanatsal yeteneklerini ortaya çıkarabilecek, konsantrasyonlarını arttıracak tarzda olmalıdır.
 5. Alınacak çok fazla oyuncağın hayal güçlerini tıkayabileceğini ve hatta onları sıkıntıya sürükleyebileceğini unutmayın.
arabayla oynayan erkek çocuk

Her yaş aralığı için doğru oyuncaklar

 • 0 ila 6 ay arası: bebeklerin doku, şekil ve renklerin arasındaki farkları öğrenebilecekleri aynı zamanda da kendi vücutlarını tanıyabilecekleri dikkat çekici oyuncaklara ihtiyaçları vardır. Bebek çıngırakları, beşiğin üzerine yerleştirilen bebek dönenceleri, oyuncak bebekler, dişlerini kaşımalarına yardımcı olan oyuncaklar ve pelüş oyuncaklar bu yaş aralığındaki bebekler için uygun oyuncaklardır.
 • 7 ila 12 ay arası: bu yaşlarda bebekler nesneleri keşfetmeye ve sesleri tanımaya başlarlar. Onlar için farklı doku ve renklerde oyuncaklar seçerken, bu oyuncakların ses çıkaran ve ışıklı renkleri olan modellerini deneyebilirsiniz. Renkli toplar, bez bebekler ve müzikli oyuncaklar seçenekleriniz arasındadırlar.
 • 13 ila 18 ay arası: bu yaşlardaki çocuklar artık yürüyebiliyor olurlar ve nesnelerin özelliklerini fark edebilirler. Hayal güçlerini çalıştırmaya başlayacak yap-boz oyunları, üç tekerlekli bisikletler ve arabalar bu yaş aralığı için idealdir.
 • 19 ila 24 ay arası: bu yaştaki ufaklıklar konuşabilir ve kendisine söyleneni anlayabilir hale gelmiş olurlar. Etraflarındaki dünyayı anlamaya başlarlar. Arabalar, bir şeyler çizebilecekleri kara tahtalar ya da günümüzdeki beyaz muadilleri, flüt ya da oyuncak gitar gibi enstrümanlar, bebekler ve oyuncak hayvanlar bu yaş aralığı için uygun seçeneklerden bazılarıdır. Bu oyuncaklar şekil eşleştirme ve büyük parçalı yapı-inşa oyunları gibi çok renkli ve kolay algılanır olmalıdırlar.
 • 2 ila 3 yaş arası: çocuklar, gelişimlerinin bu döneminde isimleri merak etmeye ve ailedeki olayları taklit etmeye başlarlar. Üç tekerlekli bisikletler, toplar, plastik kepçe ve kovalar, yap-bozlar, boyalar, oyuncak telefonlar, arabalar ve bebekler bu yaş aralığındaki çocuklar için en iyi oyuncak seçenekleri arasındadırlar. Köpük ya da benzeri malzemeden yapılmış büyük parçalı basit yap-bozlar ve hareket edebilen pelüş oyuncaklar da seçenekleriniz arasındadır.
 • 4 ila 5 yaş arası: bu yaşlardaki çocuklar çok meraklı olurlar, kendi akranları ile vakit geçirip yeni şarkılar öğrenmeyi çok severler. Bisikletler, beyaz ya da kara tahtalar, bir şeyler inşa edebilecekleri büyük parçalı yap-boz oyuncaklar, oyuncak mikrofonlar, hikayeler, kuklalar, eklemli oyuncak bebekler ve oyun hamurları doğru seçimler olurlar.
 • 6 ila 8 yaş arası: Bu yaşlardaki çocuklar okuma yazmayı ve toplama çıkarmayı öğrenmişlerdir. Patenler, uzaktan kumandalı arabalar, soru cevap içeren oyunlar, eklemli oyuncak bebekler, oyuncak bebek evleri ve oyuncak mutfak eşyaları bu yaş aralığı için ideal seçimlerdendir. Bu yaştaki çocuklar için oyun kartları ile oynanan oyunlar, hafıza oyunları, masa oyunları ve yazmalı çizmeli oyunlar da seçenekleriniz arasındadırlar.
 • 9 ila 11 yaş arası: bu yaşlardaki çocuklar daha karışık ve zor oyunları tercih ederler. Spor aletlerinden, strateji oyunlarından ve hem sesli hem görüntülü elektronik oyunlardan hoşlanırlar. Gazete ve dergiler, çizim kitapları, oyuncak tren setleri, model oyuncaklar ve masa oyunları zekalarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.