Kanguru Metodu: Prematüre Bebekler İçin Sevgi Kapsülleri

Kanguru Metodu: Prematüre Bebekler İçin Sevgi Kapsülleri

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2018

İnsanlar doğanın bir parçasıdırlar ve bizlerin doğadan öğrenmesi gereken birçok şey bulunmaktadır. Doğa, tüm annelere bir annelik içgüdüsü vermiştir. Bu içgüdünün bize öğrettiklerinden biri, kadınların anne olur olmaz bebeklerinin onların dokunuşuna ve annelerinin ten sıcaklığını hissetmeye ihtiyaçları olduğudur.

Bebeğinizin sizin bir parçanız olduğunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Bebek, sizin kokunuzun ve ellerinizin dokunuşunun ona vereceği güven duygusuna ihtiyaç duyar. Sakinleşmek için, aynı karnınızda bulunurken olduğu gibi sizin kalp atışlarınızı dinlemeyi ister. Bebekler için özellikle prematüre doğmaları durumunda kanguru metodu oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Kanguru Metodu Nedir?

Kanguru metodu, annelerin prematüre bebeklerine sevgilerini sunmaları için en iyi ve etkin yöntemdir. Bu yöntem sayesinde anneler, bebeklerinin gelişimi ve güçlü bir biçimde büyümelerine yardımcı olurlar. Prematüre bebeklerin kuvözlerde tutulup anne ve babaların enfeksiyon korkusuyla onların yanına bile yaklaşamadıkları günlerin artık çok geride kaldığını söylememiz gerekir. Bu bağlamda, bebeklerin doğumdan itibaren sadece aralarındaki bağı oluşturmak için değil, aynı zamanda hayatlarının ilk haftalarında yeterince gelişip büyüyebilmek için de annelerine ihtiyaç duyduklarının altını çizmekte yarar vardır.

Kanguru metodu, bebek çok küçük olduğundan dolayı kuvözde bulunması gerektiği durumlarda uygulanır (ancak bunun tüm yenidoğanlar için ideal bir yöntem olduğunu belirtebiliriz). Bu metodu uygulayabilmek için hem annenin hem de babanın her gün birkaç kez hastaneye gitmesi ve bebeklerini kollarına alarak göğüslerine yaslaması, böylelikle ufaklığın ten temasını hissedebilmesinin sağlanması gerekmektedir. Bu metot aynı bir kangurunun yavrusunu kesesinde taşıması ile benzeşmesinden dolayı kanguru metodu olarak adlandırılmıştır.

uyuyan bebek

Anne ve Bebek İçin Duygusal Anlamda Gereklidir

Bir anne için her ihtiyacı olduğunda, hissetmek istediğinde ve doğumundan itibaren kendi sıcaklığını vermek istediğinde bebeğini kolları arasına alamamak kadar acı verici ve yürek parçalayıcı bir durum yoktur. Bu noktada, kanguru metodu sadece annenin değil aynı zamanda bebeğin de duygusal anlamda dengeli bir ruh haline sahip olabilmesi için uygulanması gereken bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu metodun uygulandığı bebekler en fazla korunan, çok daha iyi ve düzenli nefes alıp veren, uygun bir vücut sıcaklığına sahip olan, kilo almaları daha kolay olan ve diğer bebeklere göre daha mutlu olan bebeklerdir. Burada saydıklarımız oldukça değerli özelliklerdir, değil mi? Soğuk bir kuvöz içinde, her ne kadar işini iyi yapıyor olsa da bebekle duygusal anlamda herhangi bir bağı olmayan sağlık çalışanları ile, bir bebeğin annesinin sağlayabileceği sevgi ile hiçbir ilgisi olmayan bir ortamda bulunacağını tahmin etmek çok zor olmayacaktır.

Her Yeni Doğan Bebek Kanguru Metoduna İhtiyaç Duyar

Her ne kadar prematüre olarak doğan bebekler kanguru metodundan faydalansa da, aslında tüm yeni doğan bebeklerin annelerini hissetmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bir bebek dünyaya geldiğinde ilk ihtiyacı olan şey, annesinin ona sunacağı güven ve rahatlık hissidir. Annesinin göğsünde ten temasını hissettiğinde bebek bir kuvözden ya da ısıtılmış bir beşikte bulunduğundan çok daha iyi bir şekilde rahatlayacak ve sakinleşecektir. Bebek, annesinin kalp atışlarını dinleyerek sakinleşecek, onun kokusu ve sesinin tonu bebeğin kendini huzurlu hissetmesine yardımcı olacaktır.

Annenin nefes alış verişleri bebeğin de düzgün bir biçimde solumasını teşvik edecek, annenin vücut sıcaklığı bebeğin vücut sıcaklığının düzenlenmesine faydalı olacaktır (Anne göğsünün sıcaklığı, annelik içgüdüsü sayesinde normalden iki derece daha fazla yüksek seviyelerde bulunur ve bu sayede bebeğin ısınmasını sağlar). Bunlara ek olarak, annenin ilk sütü bebeğin ilk andan itibaren sağlıklı bir biçimde beslenmesi açısından çok değerli bir rol oynar. Tüm bunlar sayesinde bebeğin annesinin vücudu dışındaki dünya ile tanışmasının çok ani bir biçimde gerçekleşmesi önlenmiş olacak ve bebek kendini daha doğal bir biçimde evinde hissetme şansını yakalayacaktır.

baba ve bebek

Babalar da Sayılır

Her ne kadar hamilelik süresince, dokuz aylık süre boyunca karnında bebeği taşıdığı için kanguru metodunun doğal olarak anneler tarafından uygulandığı bir gerçekse de, babanın da her aşamada çok önemli bir rol oynadığını göz ardı etmememiz gerekmektedir. Babanın sesi de bebek için tanıdık ve rahatlatıcıdır. Bu aynı zamanda bebeğin vücut ısısının uygun seviyelerde kalmasına yardımcı olabilir. Bebek aynı zamanda anne ve babasıyla duygusal bir bağ oluşturma ve onlarla erkenden temas içerisine girme ihtiyacı duyacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Anisfeld F, Lipper E. (1983). Early contact, social support and mother-infant bonding. Pediatrics 1983; 72:79-83.
    • Closa R, Moralejo J, Ravés M, Martínez MJ, Gómez A. (1998). Método canguro en recién nacidos prematuros ingresados en una Unidad de Cuida- dos Intensivos Neonatal. An Esp Pediatr 1998; 49: 495-8.
    • Guerrero, M. D. (2005). El método canguro. Canarias pediátrica, 29(1), 17-22. http://portal.scptfe.com/wp-content/uploads/2017/09/Metodo_canguro.pdf
    • Monasterolo, R. C. (1998). Método canguro en sala de partos en recién nacidos a término. An Esp Pediatr, 48, 631-633. http://www.aeped.es/sites/default/files/anales/48-6-12.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.