Bebekler İçin Kanguru Metodunun Faydaları

Bebekler İçin Kanguru Metodunun Faydaları

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2018

Bebekler için kanguru metodu, yeni doğum yapan anneler arasında günde güne daha yaygın bir hale gelmektedir. Bu metot, artık sadece prematüre olarak doğan bebekler için kullanılmamaktadır. Her annenin çocukları ile arasında koparılamaz bağlar bulunmaktadır. Kimi durumlarda anne ve babalar ile çocukları arasındaki ilişki diğerlerine oranla daha kuvvetlidir ancak ebeveynlerine karşı bağlılık konusunda eksiklik yaşayan çocukların var olabilecekleri de bir gerçektir.

Anne ve babaları ile yeterince bağları olmadığını düşünen çocuklar okulda kötü notlar alabilir ya da depresyona girebilirler.

Çocuklarla bağlantı kurmanın en kolay yöntemi, bu ilişkiyi daha dünyaya geldikleri andan itibaren oluşturmaktır. Hem annenin hem de babanın yeni doğan bebekle ten teması kurması oldukça önemlidir. Bu anlar, anne ve babaların çocukları ile hayatlarının geri kalanında etkileşim kurmaları için en gerekli anlar arasında bulunmaktadır. Peki, bebekler için kanguru metodunun bazı faydalarını bilmek ister misiniz? Bu durumda, eğer bir bebek bekliyorsanız, çocuğunuz doğar doğmaz bu metodu uygulamanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Bebeğiniz Vücut Isısını Daha İyi Bir Biçimde Düzenleyecektir

Bebeğiniz doğmadan önce rahim içerisindeyken, vücut ısısını düzenlemek için herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. Ancak doğumdan hemen sonra bebeğin vücut ısısı son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunu gerçekleştirmenin en güzel yolu ise anne ile bebeğin hemen ten teması kurmasıdır. Çünkü bebek doğal olarak rahim içerisindeki sıcaklığa sahip bir biçimde doğacaktır. Yani kolaylıkla anlayacağınız üzere doğa çok zekidir! Bebek, içinde bulunduğu bu yeni ortama annesi ile temas ederek kolaylıkla adapte olabilecektir.

Bu Yöntem Sadece Anneler İçin Geçerli Değildir

Diğer taraftan, ten temasının yalnızca anneler için olmadığını, babaların da annelerle birlikte kanguru metodunu uygulayabileceklerini ve hatta  uygulamaları gerektiğini ifade etmekte fayda vardır. Bu sayede, bebeğiniz ile aranızdaki bağın çok daha iyi bir biçimde oluştuğundan, ayrıca babaları ile birlikteyken çocukların kendilerini daha güvende ve koruma altında hissettiklerinden emin olabilirsiniz.

baba ve bebek

Beyin Gelişimine Katkı Sağlar

Yeni doğan bebeklere kanguru metodu uygulanması halinde, bu bebekler daha iyi bir beyin gelişimine sahip olabilirler. Doğumlarında anne ve babaları tarafından kendilerine bu metot uygulanan çocukların kuvöze konulan çocuklara göre (hem prematüre olarak doğanlar hem de diğer çocuklar), 15 yaşına geldiklerinde daha iyi bir düşünsel gelişim seviyesine sahip olduklarını gösteren çeşitli çalışmalar bulunmaktadır.

Bunun ana sebebi, kanguru metodu sayesinde bebeklerin daha iyi uyumaları, kalp ritmlerini dengelemeleri, vücuda giren oksijeni daha iyi kullanmaları ve bu şekilde beyin gelişiminin daha iyi seviyelerde olmasıdır.

Daha İyi Uyurlar

Kanguru metoduyla doğan ve bu metottan faydalanan bebekler, anne ve babaları yanında olmayan ya da kuvöze konulan bebeklere oranla çok daha iyi uyuma şansına sahip olurlar. Ten teması nedeniyle kendilerini daha güvende hissettiklerinden dolayı daha iyi bir uykuya sahip olacaklardır.

Kilo Almalarını Hızlandırır

Anneleri ile temas etmeleri nedeniyle vücut ısılarını düzenleyen bebekler, bunun için herhangi bir enerji harcamak durumunda kalmazlar. Bu sayede de bu enerjiyi büyümek için kullanabilirler.

Ayrıca ten teması sayesinde, bebekler annelerinin kokusunu alarak meme ucunun tam olarak nerede olduğunu öğrenirler. Böylece annelerini mümkün olduğunca erken bir biçimde emmeye başlayabilirler böylece annenin daha fazla süt üretmesi de kolaylaşmaktadır.

babasının elinde uyuyan bebek

Bebeğin Stresini Azaltır

Doğum sürecinde bebekler, kendilerini güvende hissettikleri ve anne rahmi gibi konforlu bir yerden her şeyin belirsiz olduğu, gürültülü ve garip bir sıcaklık seviyesinin bulunduğu bir dünyaya geçerken oldukça stresli bir dönemden geçmek zorunda kalırlar. 10 dakika içerisinde annesi ile ten teması kuran yeni doğan bebeklerde, kortizol hormonu azalır ve oksitosin seviyesi yükselir. Bunun anlamı, bebek stresli bir durumdan, annesi ile birlikte daha sakin ve mutlu bir yapıya bürünür.

Yukarıda da gördüğünüz gibi yeni doğan bebekler için kanguru metodunun bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yüzden yeni anne ve babaların bu metodu bilmeleri büyük önem taşımaktadır. Siz de bilmeniz gerekenler listesine bir madde daha eklemek ister misiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Anisfeld F, Lipper E. (1983). Early contact, social support and mother-infant bonding. Pediatrics 1983; 72:79-83.
  • Closa R, Moralejo J, Ravés M, Martínez MJ, Gómez A. (1998). Método canguro en recién nacidos prematuros ingresados en una Unidad de Cuida- dos Intensivos Neonatal. An Esp Pediatr 1998; 49: 495-8.
  • Guerrero, M. D. (2005). El método canguro. Canarias pediátrica, 29(1), 17-22. http://portal.scptfe.com/wp-content/uploads/2017/09/Metodo_canguro.pdf
  • Monasterolo, R. C. (1998). Método canguro en sala de partos en recién nacidos a término. An Esp Pediatr, 48, 631-633. http://www.aeped.es/sites/default/files/anales/48-6-12.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.