Çocuklar İçin Duygusal Vitaminler Nelerdir?

Çocuğunuzu motive etmek ve onun kendine olan güvenini artırmak için bu basit yöntemi biliyor muydunuz? Duygusal vitaminlerin nasıl işe yaradıklarını ve çocuklar için ne kadar faydalı olduklarını öğrenmekten çok mutluluk duyacaksınız.
Çocuklar İçin Duygusal Vitaminler Nelerdir?

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2018

Günümüzde anne ve babalar için hazırlanan motivasyon sağlayıcı rehberlerde, çocuklar için duygusal vitaminler terimi sık sık kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Çocukların sağlığı denince akla sadece fiziksel sağlık gelmemelidir. Buna ek olarak, yetişkin olmalarına uzanan süreçte önemli bir rol oynayacak olan iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmaları da önem verilmesi gereken bir konudur.

Bu fikirden yola çıkan uzmanlar, bu alanda çocuklarımızın zihinsel sağlıklarının güçlendirilmesi için çeşitli takviyeler geliştirmişlerdir. Bu noktada sevgi ve anlayışın olması gerektiği kabul edilmekte, ancak bunlara ek olarak her gün karşılaştıkları duygusal etkileşimler konusunda onlara destek olunması gerektiği konusuna da vurgu yapılmaktadır.

Çocuklar için duygusal vitaminler, motivasyon cümleleri, pozitif mesajlar içeren kartlar, gün içerisinde gönderilen telefon mesajları ya da bir sınav öncesi ya da futbol maçından önce cesaretlendirici bir takım sözcükler söylemek gibi değişik şekillerde sunulabilir.

Çocuklarımızın günlük hayatlarında karşılarına çıkan aktiviteler ve yarışma ortamının onlarda korku, belirsizlik ve kendine güvenlerinde eksiklik gibi sorunlara yol açtığının farkına varıldığında, duygusal vitaminlere baş vurmanın gerekli olduğu anlaşılabilir.

Tüm zorluklara rağmen anne ve babaları ile sevdikleri tarafından verilecek olan bu duygusal vitaminler, çocuklar tarafından tüketilmeye ve onların kendine olan güvenlerini artırarak kendileri ile barışık birer insan olmaları için hazır birer ilaç olacaklardır.

Çocuklar İçin Duygusal Vitaminler

Şimdi sıra, duygusal vitaminlerin içeriğine daha detaylı olarak bakmaya geldi. Bu aşamada, bunların nasıl verileceği, belirtilerinin neler olduğu, hangi dozda verilecekleri, yan etkileri, diğer sevgi örnekleri ile etkileşimleri ve çocuklarımızın bunları nasıl kullanacağına ilişkin bilgileri inceleyeceğiz.

birbirine sarılan baba oğul

Yapısı

Her duygusal vitamin tablet çocuklarımızın ruhunu güçlendirecek motive edici cümleler içermektedir. Bu sözcükler, onaylama, sevgi ifade etme, kendisi ile barışık olmaya özendirme, moral ve eğitim önerilerinden oluşmaktadır.

Kullanım ve Sunum Yöntemleri

Duygusal vitaminlerin kullanılması konusunda bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en basiti ağızla ifade yöntemidir.

Her sabah kalktığında ona bir günaydın öpücüğü verirken, okulda onu bekleyen dersler konusunda bir kaç motive edici cümle kurabilir, ailesinin onu ne kadar sevdiğini hatırlatabilir ve onun ailenin bir parçası olmasının ne kadar önemli bir şey olduğunu belirten sözcükler sarf edebilirsiniz.

Gün sonunda da, gün içerisinde yaptıkları ile ilgili sakin bir biçimde onunla konuşmak ve başarılarına devam etmesi konusunda cesaretlendirici mesajlar iletmek için ideal bir fırsat yakalanabilir.

Duygusal vitaminleri aktarmanın diğer bir yöntemi de, hem çocuklar hem de gençler için motivasyon cümleleri içeren kartlar gibi ticari bazı ürünleri kullanmaktır. Bu tür ürünler basit sevgi ifadelerinden, evde rutin olarak yapılan inanç içerikli bir takım cümlelerle motivasyon sağlayan ifadelere kadar değişik türlerde olabilir.

“İstediğiniz metodu kullanabilir ya da çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ihtiyaç duyacağı vitamin türlerini kendiniz dizayn edebilirsiniz.”

Belirtileri

Her yaş grubundaki çocukta duygusal ve sevgi ile ilgili eksikliklerin önlenmesi ve bunların tedavi edilmesine yönelik olarak kullanılabilmektedir.

Dozajı

Günde 5 ila 10 adet duygusal vitamin kullanılması önerilmektedir. Bu önerilen dozajların aşılması herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Yan Etkileri

Bu güne kadar duygusal vitaminlerin herhangi bir yan etkisi belirlenememiştir. Aslında bu vitaminlerden fazla dozda vermek, hastaların günlük gelişimlerinde net bir biçimde gözlemlenebilen iyi seviyede bir duygusal sağlık yapısına sahip olmalarının yolunu da açmaktadır.

Etkileşimleri

Duygusal vitaminler, kucaklamalar, öpücükler, jestler, okşamalar, kahkaha, alkış, gülüşler, ruhu canlandıran şarkılar, motivasyon mesajı içeren filmler, kartlar, telefon mesajları, mektuplar ve çocuğun cesaretini artıracak ifadeleri aktaracak diğer herhangi bir tür iletişim yöntemi ile birlikte kullanılabilir.

Bu aynı zamanda, yukarıda belirttiğimiz sevgi ifadelerinden bir çoğunun bize geri dönmesine de yol açacaktır.

annesine mektup yazan kız

Saklanması

“Her zaman çocuklarınızın ulaşabileceği mesafede bulundurun.” Çocuklarınıza duygusal vitaminlerin ne demek olduğunu öğretin. Böylelikle onlar da kardeşlerine, arkadaşlarına, öğretmenlerine ve hatta; evet, neden olmasın, size bile bunları kullanacaklardır.

Bunun sonucunda, ruh halini iyileştirecek sevgi ve tavsiye sözcüklerinin gücünü anlayan mutlu çocuklar ortaya çıkacaktır.

Son Öneriler

Duygusal vitaminler herhangi bir reçete gerektirmeyen ve ücretsiz olarak bulunan ilaçlardır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, çocuklarınızın ihtiyacına göre bunları kendiniz de dizayn edebilirsiniz.

Doğru bir dengeye sahip olmalarını sağlamak için çocuklarınıza sağlıklı bir biçimde bu vitaminlerden verin. Böylelikle kendilerini hem güçlü hem de enerji dolu hissedeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cardemil, A. (2019). Vitaminas: Para el desarrollo socioemocional de los niños. Ediciones B.
  • Bisquerra, R. (2011). Educación emocional. Propuestas para educadores y familias. Bilbao: Desclée de Brower.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.