2-5 Yaş Arası Çocuklara Uyumayı Öğretmek

2-5 Yaş Arası Çocuklara Uyumayı Öğretmek

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2018

Ebeveynler olarak, çocuklarımıza uyumayı öğretme konusunda sorumlu ilk kişileriz. Rahmin dışına çıktıktan itibaren dinlenmek eskisi gibi değildir.

Uyku düzeni oluşturmak adım adım tamamlanması gereken bir iştir. Küçük çocukların ihtiyaç duydukları dinlenmeyi karşılayabilmeleri için uykularının düzenli olması gerekir.

Uyku düzeninin çocuklarımızın sağlığı üzerine doğrudan bir etkisi vardır. İşte bu sebeple uyku düzeni oluşturmak çok önemlidir.

Büyüklerimizin de dediği gibi, uyudukça büyürsün!

Çocuklar 2 yaşına geldikten sonra uyku alışkanlıkları gözle görülür bir biçimde değişir. Çocuğumuzun doğru ve etkili bir şekilde uyumayı öğrenebilmesi için gerekli koşulların olduğu uygun ortamı onlar için yaratmalıyız.

Bu yaşta çocuklar günde yaklaşık 13 saat uyurlar. 3 yaşından 5 yaşına kadar çocukların günlük uyuma süresi yaklaşık 10 saattir.

Çocuğunuzun uyku düzeni neden değişir? İşte cevabı:

İnsanlarda uyku düzeni hiçbir zaman aynı kalmaz. Biyolojik saatimiz sürekli olarak vücudumuzdaki fiziksel değişimlere adapte olmaya çalışır ve ihtiyacımız olan uyku miktarına uyum sağlar.

babasının kucağında uyuyan kız

Bu dönemde çocukların gece boyu birçok sebepten ötürü uyanmaları çok normaldir.

Fakat onlar büyüdükçe bu durum daha kısa periyotlarla daha az tekrarlayacaktır (yaklaşık 20 dakika süreyle).

Uyumayı öğrenmek herkesin zaman ve çaba harcamasını gerektirir fakat sonunda bu durumdan herkes faydalanacaktır.

NOT: Uyku düzeni çocuğunuz 10 yaşına gelene kadar rutinini bozmadan devam ettirilmelidir.

Uyumayı öğrenmenin aşamaları vardır

Bir çocuk konuşmayı öğrendiğinde gece uyandığı zaman anne ve babasıyla nasıl hissettiği ve neye ihtiyacı olduğu konusunda iletişime geçebilir.

Bu dönemde ebeveynlerin uyku düzeni oluşturmaya çalışmaları çok önemlidir. Bu, çocuğunuz tam anlamıyla bir uyku düzeni oturtmadan önce zaman ve çaba harcamanızı gerektiren bir görevdir.

Onların ihtiyaçlarına kulak verin ve çocuğunuzun iyi bir şekilde dinlenebilmesi için mümkün olabilecek en iyi koşulları sağladığınızdan emin olun.

Çocukların beş yaşına gelene kadar uykuya dalmak için anne ve babalarına ihtiyaç duymaları çok olasıdır.
Ebeveynlerin bu konuda birtakım kurallar koymaları çok önemlidir. Onları şımartmadan ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğinizi iyi bilmeniz gerekir.
Ebeveynlerin, çocukların gerçekten ihtiyaçları olduğu ve onları kandırmaya çalıştıkları durumları ayırt etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Bir çocuğun gece uyandığında bir takım şeyler istemesi ve birlikte uyumak için anlaşmaya çalışması oldukça normaldir.

Uzmanlar, bu gibi durumlarla karşılaştığınızda çocuğunuza tek başına uyumanın keyfini çıkarabileceğini ve başına kötü hiçbir şey gelmeyeceğini anlaması konusunda yardım etmenizi tavsiye ediyor.

Ertesi sabah oyun oynamaya devam edebilmek istiyorsa ihtiyacı olan enerjiye sahip olmak için uyuması gerektiğini ona açıkça anlatın.

Gergin bir ortam yaratmaktan mümkün olduğunca kaçının. Gece uyandığı için çocuğunuzu cezalandırmamalısınız. Bu yalnızca durumu daha karmaşık bir hale sokar.

Çocuklar 5 yaşına kadar bir saat uzunluğunda öğle uykusuna yatmaya devam etmeliler. Bu uykuların ihtiyaç dışında sürelerinin uzatılmasına gerek yoktur. Aksi takdirde çocuğunuzu gece uyumaktan alıkoyabilir.

Çocuğunuza uyumayı öğretmelisiniz

  • Uyku düzeni oluşturmak için bir rutin oluşturup bunu devam ettirin. Çocuğunuzun yatağa gittiği ve uyandığı saatin her gün aynı olması çok önemlidir. Ayrıca, yatmadan önce çocuğunuzun yatağa aç bir şekilde gitmemesi ya da yatmadan önce çok fazla sıvı tüketmemiş olması tavsiye edilir. Aksi takdirde gece açlık hissederek ya da idrara çıkma ihtiyacı sebebiyle uyanabilirler.
  • Uyku düzenine rahatlamalarına yardımcı olan aktiviteleri ekleyebilirsiniz. Banyo yapmak, kitap okumak hatta şarkı söylemek gibi aktiviteler etkili olabilir. Çocuğunuza gece boyu ihtiyacı olduğunda yakında olacağınızı anlatın. Bu şekilde uyurken ayrı kalma korkusunu yenmesine yardımcı olacaksınız.
baba uyuyan bebeğini tutarken
  • Çocuğunuzun yatağa gitmeyi bir ceza çeşidi olarak algılamaması çok önemlidir. Eğer uyumaya gitmezlerse olacaklar konusunda onları tehdit etmeyin. Bu şekilde eğitmek onlara yardımcı olmaz. Tam tersi korkmalarına sebep olur ve onlara zarar verir.

Birçok anne baba çocuğunu yorulduğu zaman uyumaya götürür. Eğer çocuk hala dinç gözüküyorsa onu biraz daha yormayı bile denerler.

Unutmayın ki bazı durumlarda çocuğunuzu daha fazla oynamaya teşvik etmek onun uykuya dalmasını zorlaştırıcı bir etki yaratabilir.

Elektronik aletlerin çocukları uyardığı ve uykuya dalmalarını zorlaştırdığı kanıtlanmıştır.

Bu elektronik aletler televizyonlar, tabletler, cep telefonları, oyun konsolları ve yapay ışık yayan diğer tüm cihazlardır.

Azimli ve sabırlı olup plana uygun kaldığımız taktirde çocuğumuza uyumayı öğretmek hiç zor bir iş değildir.

Ve tabii ki, konu çocuğumuza bir şeyler öğretmek olduğunda sevgi asla eksik olmamalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.