Doğum Sonrası Çatlaklar

Kadınlar, hamilelikleri süresince kendileri ile ilgili bir çok değişikliğe şahit olurlar. Hemen hemen hepsi hamilelik sonrasında nasıl bir vücuda sahip olacakları konusunda ciddi endişeler taşırlar. İşte bu nedenle size hamilelik sonrası çatlaklara ne yapmanız gerektiği konusunda çeşitli ip uçları vereceğiz.
Doğum Sonrası Çatlaklar

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2018

Doğum sonrası ortaya çıkan çatlaklar her kadın için önemli bir endişe kaynağıdır. Hamilelik, elbette bu çatlakların oluşmasının en önemli nedenlerinden biridir. Normal koşullar altında genelde karın bölgesinde görülen çatlaklar, ayrıca kalça, kol ve göğüs çevresinde de ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak bu bölgeler, boyut bakımından en fazla değişikliğe uğrayan vücut kısımları olduğundan dolayı, daha fazla esnemeye ve bu esneme sonucunda da çatlak oluşmasına daha yatkın olmaktadırlar.

Çatlakların oluşmasının en temel sebeplerinden biri, doğum süresince alınan kilolardır. Yani, hamileyken ne kadar fazla kilo alırsanız daha fazla çatlağın ortaya çıkması ihtimali de o derece fazla olacaktır.

Hamilelik sonrası çatlakların oluşması konusunda genetik özellikler de önemli bir rol oynamaktadır. Benzer şekilde annenin metabolizması ve hormonlar da bu durumun ortaya çıkması konusunda önemli etkenler arasında bulunmaktadır. Bu oluşumu kontrol edemediğinize göre, dikkatinizi çatlakları nasıl engelleyebileceğinize ya da bunların daha az oluşması için neler yapmanız gerektiğine vermeniz en doğru seçenek olacaktır.

Çatlak Nedir?

Çatlaklar, ciltte bulunan elastik liflerin bozulması sonucu ortaya çıkan beyazımsı görünümlü berelerdir. Genellikle kilo artışı nedeniyle cildin gerilmesi sebebiyle ortaya çıkarlar. Bu durumda lifler parçalanır ve geride kalan izler de bizim çatlak olarak bildiğimiz görünüme neden olur.

Hamilelik Sonrası Çatlakları Önlemek İçin 5 Bakım Yöntemi

Her ne kadar çatlakların oluşması kaçınılmaz bir durum olsa da, aşağıda sıralayacağımız bir takım yöntemlerle yoğun bir görünüme sahip olmalarını azaltmanız mümkün olacaktır. İşte size şimdi hamilelik sonrası cildinizdeki çatlak görünümlerinin önüne geçmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemleri sunuyoruz.

1. Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Kilonuzu kontrol altında bulundurmanız önemlidir. Çünkü hamilelik süresince aşırı kilo almak hem anne hem de çocuk sağlığı açısından çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Buna ek olarak, aşırı kilo alımı cildin normalden çok daha fazla gerilmesine neden olacağından daha fazla çatlak oluşumuna yol açacaktır.

bacağına masaj yapan kadın

2. Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Belirleyin

Cildinizin esnekliği ve sıkılığına katkıda bulunacak olan kolajen maddesinin üretimini sağlayan antioksidan içerikli yiyecekleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu nedenle A, C ve E vitamini bakımından zengin gıdaları tercih edin. Bu vitaminler meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, et, turunçgiller, sebze yağları, tohumlar ve yeşil lifli sebzelerde bolca bulunmaktadır.

3. Egzersiz Yapın

Formda kalmak için orta zorluk seviyesine sahip egzersizler yapın. Sizi fazla zorlamayacak yürüyüş gibi aktiviteler yapmanız tavsiye edilmektedir.

Çatlakların oluşmasında en belirgin faktörlerden biri hamilelik süresince alınan kilolardır.

4. Cildinizi Nemlendirin

Susuz kalmamak için bol miktarda su ve sıvı almak çok önemlidir. Bu yüzden günde en az iki litre su içmek gerekmektedir.

Yediğiniz yiyeceklerin de sıvı içerdiğinin bilincinde olmanız gerekir. Bu nedenle kendinizi su içmek için çok fazla zorlamanız gerekmez. Ancak günlük alınması gereken sıvı miktarına da dikkat etmeniz gerekir.

5. Vücut Kremi Kullanın

Hamilelik süreci bittikten sonra vücutta izler ve çatlaklar kalır. Bu durumla baş edebilmek için istenmeyen bu çatlakları ortadan kaldıracak ya da azaltacak bazı kremleri kullanmanız mümkündür. Bu çatlakların ortaya çıkması kaçınılmazdır; ancak bunları ortadan kaldıracak veya azaltacak çeşitli seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Çatlaklarla mücadele etmek için piyasada çok farklı ve değişik özelliklere sahip krem ve jel ürünler bulunmaktadır. Özellikle E vitamini ve kakao yağı içeren kremleri vücudunuza uygulayın. Kakao yağı, hamilelik ve hamilelik sonrası dönemde çatlaklara karşı kullanılması önerilen bir çok kremin içeriğinde bulunmaktadır.

beyaz çatlaklar

Kremin en ideal kullanımı, çatlaklar kaybolana ya da neredeyse görünmez hale gelene kadar günde iki kez uygulamaktır. Bunlar ne kadar erken uygulanmaya başlanırsa, etkili olma ihtimalleri de o kadar artacaktır. Bu doğal yöntem, kimyasal yöntemler ya da ameliyat seçeneğine göre çok daha fazla tavsiye edilmektedir. Çünkü diğerlerine göre hem daha az tehlikeli hem de çatlakları yok etmede daha etkilidir.

Hamile bir kadının cildine önem vererek onunla ilgilenmesi, herhangi bir çatlak ya da ize sahip olmayacağının garantisini vermeyecektir. Ancak yine de bu sorunun önüne geçmek ya da tedavi amacıyla bazı önlemler almanın da herhangi bir zararı olmayacaktır.

Sonuç olarak, hamilelik sonrası oluşan çatlaklar, bir çok kadın için kendine güven duyma konusunda çok önemli derecede olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bunun da ötesinde bazıları ise doğum sonrasında depresyona girebilirler. Bunun nedeni, bebek doğduktan sonra annede meydana gelen hormonal değişikliklerdir.

Fakat bir çok kadın için doğum sonrası çatlakların ortaya çıkmasının hamilelikle ilgili oldukça normal bir sonuç olduğunun bilinmesi rahatlatıcı bir gerçektir. Bu nedenle, doğum sonrasında temel amaç, cildi eskisi kadar pürüzsüz ve sıkı hale getirebilmektir. Bunun için de cildinizi hem içten hem de dıştan krem, yağ ve iyi bir beslenme düzeni ile nemli tutmanız gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Antioxidantes. Food and Nutrition [Internet]. 2003 [citado 23 de enero de 2022]; Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/antioxidants.html
  • Rubio P, Correia C. Embarazada, ¿y ahora qué?: Plan para cuidarse durante y después del embarazo. Penguin Random House Grupo Editorial España; 2016.
  • Schoenfeld P. Colágeno: Rejuvenece tu piel, fortalece las articulaciones, y siéntete más joven gracias a la dieta que aumenta la producción y el consumo de colágeno. EDITORIAL SIRIO S.A; 2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.