Hamile Kadınlar İçin Güzellik Tüyoları

Hamile Kadınlar İçin Güzellik Tüyoları

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2018

Makalemizde, hamile kadınlar için unutmamaları gereken güzellik tüyolarını bulacaksınız.

Bebeğinizin doğumunu beklerken, vücudunuzda kaçınılmaz olan bazı değişiklikleri fark edeceksiniz.

Hamile kadınların çoğu, kendileri için en doğru güzellik tüyolarını bulurlar. En sık uygulanan tüyolar ise ciltte oluşan çatlaklara, selülite ve aşırı kilo alımına engel olan bilgilerdir.

Her hamile kadının mümkün olduğunca iyi gözüküp kendini iyi hissetmesi için aklında tutması gereken başka küçük detaylar da vardır. Bu makalede, anneliğin gözle görülür izleri ile güzellik adına savaşmak amaçlı bazı yollar paylaşacağız.

Güzellik tüyoları:

Hamile olmanın hoşlanılmayan yanlarını bir yana bırakırsak, hamileliğin dokuz ayı boyunca kadın vücudu, olabilecek en iyi güzellik numaralarından birini gerçekleştirir. Vücut, kanın cilde doğru olan akışını arttırır ve yağbezleri sayesinde hamile kadının “ışıldamasını” sağlar.

Peki vücut, başka hangi güzellik numaralarını uygular? Bu sorunun cevabı çok basittir: hormonlar ve genetik. Uzmanlar, hamilelik esnasında bazı hormonların diğerlerini etkisiz hale getirdiğini iddia ediyorlar. Aynı şekilde insan genetiği de hamilelik boyunca vücut değişikliklerinde büyük rol oynuyor.

Hamile kadınlardaki ışıltılı yüz ve parlayan saçlar ile yumuşak cildin nedeni hormonlardır. Yine aynı bakış açısıyla, diğer kadınların sivilce, kuru cilt ya da ciltlerindeki çatlaklar ile mücadele etmesinin nedeni de hormonlardır.

Kuşkusuz ki, kendi kişisel bakımınıza gösterdiğiniz ilgi de bu süreçte çok önemlidir. Bu güzellik tüyolarının sadece biz eğer sabır ve azim gösterir isek meyve verebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Beslenme, hamile kadınlar için en eski güzellik tüyolarından biridir

Doğru beslenmek de hamilelikte faydalı olan bir diğer ipucudur. Hamileliğiniz boyunca düzgün bir görünüş elde edebilmeniz adına dengeli beslenme esastır. Meyve, sebze, tahıl, yağlı balık çeşitleri ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Besleyici olan ve antioksidanlar içeren organik yiyecekler ile rengarenk meyveleri yememezlik etmeyin.

E, C ve B5 vitaminlerini içeren yiyecekler de vücuttaki zehirli içerikleri yok etmeye yardımcı olurlar. Bu vitaminler vücut dokularının onarımında da anahtar rol üstlenirler. Yumurta, balık, badem, ayçiçeği tohumu, kivi, çilek ve portakal gibi yiyeceklerde bu vitaminler bol miktarda bulunurlar.

Diğer yandan pirinç, balkabağı tohumu ve yulafta bol miktarda bulunan çinko, cilt, saç ve tırnakların sağlıklı görünümünde olmazsa olmaz maddelerden biridir. Çinkonun, stres ile savaşmak gibi bir özelliği de vardır.

meyve yiyen hamile kadın

Hamilelikte uygulanabilecek önemli ipuçlarından biri de enerjinizi arttırmaya yarayacak katkılı besinler ile beslenme düzeninizin faydalarını arttırmaktır.

Mültivitaminler, Omega 3, folik asit ve minerallerin tümünün görünümünüze olumlu etkileri olduğu gibi bebeğinizin gelişimine de yardımcı olabilirler.

Hamilelikte sıvı alımı

Sıvı alımı, vücudun düzgün işlemesinin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Günde en az iki litre su içmek, uygulayabileceğiniz bir diğer güzellik tüyosudur. Günde iki litre su içerek kan dolaşımınızı arttırır, gereksiz toksinlerden kurtulursunuz ve vücudunuzun su tutup şişmesini engellemiş olursunuz.

Hamilelikte bol su tüketimi tüm bunlara ek olarak ciltte oluşan çatlakları, selüliti, cildin kurumasını, varisli damarları ve hamile kadınların bacaklarında sık sık hissettikleri yorgunluğu engeller.

Sıvı alımını içeren diğer güzellik tüyolarında ise dükkanlarda satılan ve hem yüz hem de vücut bakımında kullanılan çeşitli kozmetik ürünler kullanılmalıdır.

Fiziksel egzersizler ve kilo kontrolü de önemli güzellik tüyolarıdırlar

Hamilelikte hem masaj hem de fiziksel egzersizler faydalı uygulamalardır. Bu uygulamalar kasları yumuşatırken esneklik kazanmalarına da yardımcı olurlar.

Uzmanlar, hamile kadınların kendilerini çok yormayacak ölçüde egzersiz yapmalarını tavsiye ediyorlar. Yüzme ve yürüyüş, hamileliği ya da bebeğin sağlığını riske atmadıkları için özellik ile önerilirler.

Hamilelik boyunca uygun bir kiloda olmaya dikkat etmek de çok önemlidir. Doktorunuz, hamileliğinizin en başından itibaren aldığınız kiloları takip etmelidir. Dokuz aylık hamilelik döneminde alınan 9 ila 15 kilo normal kabul edilir.

Hamile kadınların karınların için güzellik tüyoları

Hamileliğinizin ilk üç ayında karnınızdaki büyümenin çok yavaş seyrettiğini fark edeceksiniz. Bununla birlikte, ikinci üç aylık dönemde her şey değişecektir. Bebeğinizin büyümesinde ve gelişiminde inanılmaz bir artış olacaktır.

Bu dönemde, güzelliğinize fayda sağlayacak tüyoların kullanımını arttırmalısınız. Karnınız ve kalçalarınız için A vitamini içeren özel kremler ve yağlar kullanabilirsiniz.

Bu yağ ve kremler, gerek gördüğünüz bölgeye, sabah ve akşam masaj yaparak uygulanabilirler.

Hamile kadınlar için özel olarak üretilen kuşaklardan satın alabilirsiniz. Bu kuşaklar, karın bölgesini destekleyen ve kullanıcısına herhangi bir rahatsızlık vermeyen elastik bantlardan oluşurlar.

Hamilelikte kullanılabilecek özel üretim çoraplar da mevcuttur. Bu çoraplar, hamilelikteki bacak ağrısını ve varisli damarların oluşumunu engellemede çok başarılıdırlar.

göbeğini tutan hamile

Hamilelikte cilt ve saçlar

Hamileliğin ilk aylarında vücutta istenmeyen değişiklikler meydana gelir. Örnek olarak, saç uçlarınız kırılmaya başlayabilir, diş etleriniz kanayabilir ve hatta terlemede ya da vajinal akıntıda artış gibi olaylar deneyimleyebilirsiniz.

Tüm bu değişiklikler son derece normaldir. Ne mutlu ki, hamileliğinizin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde tüm bu olumsuzluklar terse dönmeye başlayacaktır. Saçlarınız fark edilir derecede değişip yine canlı ve hacimli görünümlerine kavuşacaklardır.

Saçınızdaki doğal yağa zarar verebilecek aktif kimyasallar içermeyen organik şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

Yüzünüzde oluşabilecek cilt lekelerine karşı dikkatli olun. Hamile kadınların %70’inde bu lekeler, alın, burun ya da yanaklar gibi güneş ışığı ile doğrudan temas eden bölgelerde görülürler. Koruyucu kremler ve şapka kullanarak cilt lekelerinin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Cildinizin güzel görünümü ile ilgili tüm bu güzellik tüyolarının en ulaşılabilir olup, aynı zamanda da en iyi sonuç vereninin dinlenme olduğunu unutmayın. Hamile bir kadının yüzüne yansıyan mutluluğu ve huzurunun, güzelliğini hissedilir derece arttırdığını da her zaman hatırlamaya çalışın.

Hamilelikte göğüs bakımı için güzellik tüyoları

Karnınızın tamamen büyüdüğü aşamaya gelmediyseniz bile sutyen ölçünüzün çoktan değişmiş olması gerekir. Bu büyüme, dokuz ay içerisinde göğüslerinizin bebeğinizi beslemek adına geçirdiği değişikliklerin doğal sonucudur.

Hamile kadınlara önerebileceğimiz bir diğer ipucu da hamilelik dönemine uygun sutyen seçimine özen göstermeleridir. Bu sutyenler aşırı dolgu maddesi içermeyen modeller olmalıdırlar.

Seçeceğiniz sutyenin destek kayışları bol olmalı ve malzemesi teninizin nefes almasına olanak vermelidir. Hamile bir kadının sutyeni dar olmamalı ve göğüslerdeki büyümeye adapte olabilecek özellikte olmalıdır.

Göğüslerinizin büyüdüğü ve cildinizin gerginleştiği bu safhada sıvı bazlı ya da kalendula yağı içeren losyonlar kullanmak önemlidir.

Bu tarz ürünler, bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki kere, dolaşımı hızlandıracak hareketler ile uygulanmalıdırlar. Bu işlem, hamilelik boyunca göğüslerde çatlaklar oluşmaması adına yapılır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.