Anne ve Baba Olarak Yapmam Deyip Yaptığınız 9 Şey

Anne ya da baba olacağımızı öğrendikten sonra çocuklarımızla ilgili kesinlikle yapmayacağımızı söylediğimiz şeyler vardır. Ama sonra ne olur? Kendimizi bir anda asla yapmayacağımızı iddia ettiğimiz o şeyleri yapmış olarak buluruz.
Anne ve Baba Olarak Yapmam Deyip Yaptığınız 9 Şey

Son Güncelleme: 07 Ekim, 2020

Bir anne ya da baba olarak kesinlikle yapmam deyip yaptığınız pek çok şey vardır. Çocuk sahibi olmadan önce pek çok insan “Benim çocuğum olduğunda şunu yapmam!” der. Ancak çocukları olduktan sonra bunların önemli bir kısmını yaparlar. Peki neden böyle olur?

Hemen hemen her birimiz anne ya da baba olacağımızı öğrendiğimizde kendimize bir dizi hedef ve amaç belirleriz. Ancak çocuk olduktan sonra bu fikirlerin önemli bir kısmı değişir ve daha önceden kesinlikle yapmam dediğimiz pek çok şeyi yaparız. Siz de kendinizi bu durumu düşmüş gibi hissediyor musunuz? Endişe etmeyin. Bunları yaşayan tek siz değilsiniz. Ayrıca böyle bir durumla karşı karşıya kalmak son derece doğal bir durumdur.

Anne ve Baba Olarak Yapmam Deyip Yaptığınız Şeyler

Bir anne ve baba olarak yapmam deyip yaptığınız şeylerin pek çoğu çocukların eğitimi ve evdeki boş zamanları ile ilgili konulardır. Örnek olarak, ağladıklarında kesinlikle tablet ya da cep telefonu vermemek, her gece onu uyutmak, iki yaşına kadar televizyon izlemesine izin vermemek vb. konular bu çerçevede ilk akla gelenlerdir. Peki bunlar size de oldukça tanıdık geldi mi?

Çocukların Önünde Tartışmaya Girmeyeceğim

Hiç şüphesiz bu cümleyi mutlaka kurmuşsunuzdur. Anne ya da babadan biri çocuğu azarladıktan sonra diğeri bu davranışından dolayı çocukların tarafını tutarak onların önünde tartışma yaşamıştır. Ancak yine de aklınızdan çıkarmamanız gereken çok önemli konulardan biri, bir çocuk yetiştirirken anne ve babanın her ikisinin de birbirlerine destek olmaları ve özellikle onların önünde bu şekilde davranmamaları gerektiğidir.

sokakta tartışan bir anne ve baba

Bu nedenle, belirlediğiniz sınırlar içinde birbirinizle anlaşmanız ve çocuklarınıza aşılamak istediğiniz değerler konusunda ortak bir noktada uzlaşmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede çocukların da bulundukları ortamlarda anne ve baba olarak her ikiniz de verdiğiniz kararları ya da fikirleri değersizleştirmemiş olursunuz.

Çocuklarımı Eğlendirmek İçin Cep Telefonu Ya Da Tablet Bilgisayar Kullanmayacağım

Bu klasik bir cümledir. Anne ve baba olmadan önce insanların büyük bir bölümü bunu söyler. Ancak çocuk olduktan sonra, örnek olarak bir restoranda otururken çocuk bir türlü susmak bilmediğinde ne yapacağını şaşırarak cep telefonunu eline tutuşturmak sıklıkla başvurulan bir çaredir. Çünkü zaten anne ve baba yeterince yorulmuş olmasına rağmen çocuk bir türlü susmak bilmez. Bu şekilde davrandığınız için siz de kendinize kızmayın. Ölçülü olarak yapılan bir şey illa ki kötü olmak zorunda değildir.

İki Yaşından Önce Çocuğuma Televizyon İzletmeyeceğim

Bu hedef anne ve babaların büyük bir bölümü için geçerlidir. Aslında bu hedefi gerçekleştirmek için büyük gayret de gösterirler. Ancak belki de bazı çaresizlik anlarında, içinde bulunduğunuz durum artık sizi aşıyorsa televizyonda ilgi çekici bir şey bulup çocuğunuzu sakinleştirmek istemiş olabilirsiniz. Bunun için kendinizi suçlamayın ya da kötü hissetmeyin. Böyle bir tecrübeyi yaşayan ilk anne ya da baba siz değilsiniz.

Çocukların Yanında Ağzımdan Kötü Bir Söz Çıkmayacak

Anne ve baba olmadan önce mutlaka uygulanmak istenen diğer bir fikir çocukların karşısında küfür içerikli ya da kötü sözcükler kullanmamaktır. Ancak bu da büyük çoğunlukla tutulamayan sözler arasındadır. Özellikle de bu tür sözcüklerin kullanılması bir alışkanlık haline getirilmişse…

Çocuklarınız için örnek bir insan olmanız gerektiği bir gerçektir. Ayrıca onlardan sizin yaptığınız bir şeyi yapmamalarını istemek de pek mantıklı bir davranış biçimi değildir. Ancak tüm bunlara rağmen her insanın bazı hatalarının olduğunu da unutmamak gerekir.

Yapmam Deyip Yaptığınız Diğer Bir Şey: Bağırmayacağım ve Kontrolümü Kaybetmeyeceğim

Çocukları ile ilgili durumlarda kim bazen kontrolünü yitirmez ve sesini yükselterek bağırmaz ki? Elbette siz de bu durumu yaşayan ne ilk ne de son kişisiniz. Bu yüzden kendinizi bu konuda da kötü hissetmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Yine de bağırmadan önce sakinleşmeyi denemeyi unutmamalısınız. Hayatta her şeyin bir ilacı mutlaka bulunur.

Kötü Karakterlerle Çocuğumu Korkutmayacağım

Masallarda anlatılan doğaüstü karakterler çocukların bir şeyi yapmaları ya da yapmamaları için sıklıkla kullanılır. Pek çok anne ve baba da; “Eğer uslu bir çocuk olmazsan, Kırmızı Başlıklı Kızı yiyen kurt senin için de gelir.” gibi cümlelerle çocuklarına istedikleri şeyleri yaptırmaya çalışırlar.

Hepimiz bu tür girişimlerin pek bir faydası olmadığının ve çocukların genel anlamda davranışlarını değiştirmeyeceğinin farkındayız. Ancak yine de bu cümleler anne ve babaların bir noktada sık sık başvurdukları “yanlış kullanılan” birer yöntem olarak görülebilir. Siz de bu şekilde davrandıysanız endişelenmeyin. Çünkü hepimiz yaptığımız yanlışlardan dersler çıkararak kendimizi geliştiririz.

cep telefonuna bakarak eğlenen bir bebek

Yapmam Deyip Yaptığınız Şeyler: Çocuğumu Kendi Yatağımda Uyutmayacağım

Anne ve babaların büyük bir çoğunluğu ilk başlarda bebekleri ile birlikte uyumayı istemez ve herkesin kendi yatağında yatması için çaba harcar. Ancak bazen, gerek çocukları kendi yataklarında yatıracak gücü kendilerinde bulamadıklarından, gerekse çocuklar kabus görüp uyandıklarından ve onları sakinleştirmek için başka yol olmadığından dolayı ufaklıklarla birlikte uyurlar. Eğer siz de bu durumları yaşıyorsanız endişelenmeyin. Garip bir şekilde davranmıyorsunuz!

“Çantalarımı Alıp Evi Terk Edeceğim” Şeklinde Çocuğu Tehdit Etmeyeceğim

Annesinin; “Şimdi çantalarımı hazırlayıp gideceğim, olur mu?” şeklinde cümleler kurduğunu kim hatırlamaz ki? Asıl komik olan şimdi siz anne oldunuz ve aynı şeyleri çocuğunuza bu kez siz söylüyorsunuz. Elbette bunu çok bunaldığınız ve kendinizi bir çıkmazın içinde bulduğunuzda söylersiniz. Ve artık annenizi çok daha iyi anlarsınız.

Yemek Yemeleri İçin Çocuklara Şantaj Yapmayacağım

Hepimiz bu şekilde davranmanın yanlış olduğunu elbette biliriz. Ancak yine de binlerce farklı yolu denemenize rağmen çocuğun yemek yemesini sağlayamadığımızda tipik şantaj cümlelerine başvururuz. Örnek olarak; “Eğer yemek yemezsen seni oyun parkına götürmem.” ya da “Eğer yemeğini bitirirsen sana istediğin oyuncağı alırım.” gibi cümleleri mutlaka kurmuşuzdur. Fakat bunlar için üzülmenize gerek yok. Çünkü her şey düzeltilebilir ve şu anda bunun için yeterince zamanımız var.

Son olarak, bir anne ya da baba olarak yapmam deyip yaptığınız bu tür şeyler aslında anne babalığın bir parçasıdır. Kim bunların hiçbirini yapmadığını iddia edebilir ki? Elbette herkes bazı durumlarda bunlardan biri ya da birkaçına başvurmuştur. Bunlar için kendinizi suçlu hissetmenizi gerektirecek bir durum olmadığının altını çizmemiz gerekir. Ancak bununla birlikte bunların doğru davranışlar olmadığının ve mümkün olduğunca uzak durmak gerektiğinin bilincinde olmak da son derece önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.