Annelerden Annelere Tavsiyeler

Annelerden Annelere Tavsiyeler

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2018

Karmaşık hayatınızı bir düzene koymak istiyorsanız, işte annelerden gelen ve size çok yardımcı olabilecek öneriler.

Çok zaman alan ve detaylarla dolu annelik gibi bir görevi üstlenirken, diğer annelerden birkaç tavsiye almak çok faydalıdır.

Her bir tavsiye, evdeki zamanınızı daha iyi kullanmanın yollarını bulmanızı ve sonuç olarak günlük hayatınızın da kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Bunu yapmanın iki yolu vardır: kolay yol ve karışık yol.

Aşağıda, evdeki işlerinizi kolayca halletmenin yollarını sıraladık. Bunları not alın ve aile hayatınızın dinamiklerini basitleştirmeye başlayın.

Hayatınızı kolaylaştırmak için annelerden tavsiyeler

Hafta başında, her çocuğunuz için beşer kıyafet seçin. Bu kıyafetleri, dolaplarının farklı bölümlerine yerleştirin. Bu, günlük olarak kıyafet seçmeye ayırdığınız vakti büyük ölçüde azaltacaktır.

Yumurta kabuğu ya da tuvalet kağıdı rulosu gibi nesneleri saklayın. Çocuğunuzun bir ödevi için bu tür şeylere ihtiyacı olabilir. Biraz boya ve yaratılıcıkla, çok iyi birer organizatör de olabilirler.

Eşinizin ve çocuklarınız ev temizliğine dahil olmasını sağlayın. Temizlik aktivitesini bir yarışma ya da oyun gibi görmelerini sağlamak iyi bir taktik olacaktır.

Çocuklar, yarışmaya bayılır ve bu onların evdeki disiplini de öğrenmesini sağlar.

“Kıyafetlerini düzenlemekten yemek hazırlamaya kadar olan bazı işler, çocuğunuz için başarması kolay küçük görevler olabilir.”

Çarşafların altına plastik koruyucular yerleştirin. Bu, olası kazalardan sonra oluşabilecek felaketleri önlemenizi sağlar.

Çocuğunuz yatağı ıslatmadan önce, yatağı korumuş olursanız, harika bir durumdasınız demektir. Bu sayede, sadece ıslak çarşafı değiştirmeniz yeterli olur.

Değerler ve iyi davranışlar için rol model olun. Çocukların, örnek görerek öğrendiğini unutmayın.

Onların önünde “lütfen”, “teşekkür ederim” ve “günaydın” gibi kelimeleri söylemek, onların bu kelimeleri söylemenin çok basit ama gerekli olduğunu anlamalarını sağlar.

Anne Oğul Çiçek

Tüm oyuncak ve okul eşyalarını ayrı ayrı etiketlenmiş kutulara koyun. Bu kolay işlem, onları da düzenli olmaya teşvik edecektir. Ayrıca sizin de, ideal bir yaşama ortamına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Temizlik ve kişisel hijyeni teşvik edecek şarkılar kullanın. Bu biraz komik gözükse de, temizlenmeleri gerektiğinde bir ritim uydurmak, onların da temizlik işlemiyle uyum yakalamasına yardımcı olacaktır.

Onları hem eğlendirmek hem de motive etmek için, başka müzikler de açabilirsiniz.

 “Çocuklar oyuncak değildir, ailelerinin kendi gerçekleştiremediği şeyleri ya da tatmin olmayan hırslarını yaşatma yolu da değildir. Çocuklardan, sadece, mutlu bireyler yaratmak gerekir.”

Simone de Beauvoir

Daha fazla öneri…

Günlük aktivitelerin süresini ölçmek için kronometre tutun. Oyun zamanı gelince zamanı başlatabilirsiniz. Ayrıca, banyo ya da ev ödevi için bir sınır da koyabilirsiniz.

Kronometre kullandığınızda, her aktiviteden en iyi şekilde faydalandığınızı fark edeceksiniz.

Dinlenecek zamanlar bulun. Annelik denen bu zorlu görevde, eğer dinlenmezseniz, çökersiniz.

Eğer anneliğin tamamen tadını çıkartmak istiyorsanız, dinlenmek ya da sevdiğiniz bir şeyi yapmak için kendinize zaman ayırmaya dikkat edin.

Oğlunu Öpen Anne

Aile gezilerinize eşlik etmesi için sesli kitaplar ya da hikayeler bulundurun. İster okula giderken ister tatil yolunda olsun, eğlenceli bir hikaye çocuklarınızı hem meşgul hem de mutlu eder.

Makas, yapıştırıcı, renkli kağıtlar, yün, kumaş, yapıştırıcı, boya, keçeli kalem ve normal kalemlerden bir koleksiyonunuz olsun.  Çocuğunuza yaratıcı olması için gerekli imkanları sağlayın.

Bu, annelerden annelere gelen tavsiyeleri, kendinizi yormadan kolay yollar bularak bir şeyleri halletmenizi sağlamak için paylaştık.

Bunları uygulamaya geçirin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.