Bitmeyecek Öykü’den Çocuklar için 10 Söz

Bitmeyecek Öykü’den Çocuklar için 10 Söz

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2018

Bitmeyecek Öykü, 1979’da Michael Ende adında bir Alman yazar tarafından yazılmıştır. Eşi görülmemiş bir başarı elde eden ve daha sonra pek çok filme uyarlanmış fantastik bir romandır.

Bitmeyecek Öykü ana karakteri Bastian, kütüphanede beklenmedik bir şekilde sığınak bulana kadar okulda zorbalığın hedefidir.

Kütüphanede büyülü bir kitap önerildikten sonra Bastian fantezi dolu bir dünyaya girer.

Bu hayaller sayesinde Bitmeyecek Öykü, öğrenmeyi ve insanın hedefine ulaşması için her şeyden önce kendine inanması gerektiğini destekler.

Bitmeyecek Öykü’den Çocuklar için 10 Söz

  1. Fantezi, hayal gücünün oluşturduğu bir dünyadır. Her parçası, her yaratığı, insanlığın hayallerinin ve umutlarının bir parçasıdır. Bu nedenle, sınırları yoktur.
  2. “Merak ediyorum,” dedi kendi kendine, “Kapalı bir kitabın içinde ne vardır? Oh, biliyorum, kağıda basılmış harflerle dolu, ama aynı zamanda başka bir şey olmalı, çünkü açtığım anda, henüz bilmediğim insanlar, her türlü macera, zaferler ve savaşlarla dolu bir hikaye var..”
Öykü kitabı

3.Gerçek hikayenin sonu yoktur.

4. İnsan tutkularının, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da gizemli yolları vardır. Tutkularından etkilenenler onları açıklayamazlar, tutkularını henüz bilmeyenler onları hiç anlayamazlar.

5. Bazen kendimize bir aynada gördüğümüzle başka birinde bakıp gördüğümüz aynı mı diye sorarız.

6. İnsanları kontrol etmeye gelince yalanlardan daha iyi bir yol yoktur. Çünkü görüyorsunuz, insanlar inançlarla yaşıyorlar. Ve inançlar manipüle edilebilir. İnançları manipüle etme gücü, önemli olan tek şeydir.

7. Bazen kendimize soruyoruz, fantezi neden ölüyor? Çünkü insanlardaki umut yok oluyor ve bazen hayallerini bile unutuyorlar.

8. Fark etmeden el sıkıştılar ve fark etmeden birbirlerini dinlediler. Her şey sessizlikte gelişti, çünkü her biri diğeri hakkında ne hissettiğini biliyordu. Bir arkadaş bulmanın sevincinden başka bir şey değildi.

9. Rüyalarında en güçlü, en büyük ya da en zekinin o olduğunu hissetti. Bu arzuları hepsinin üstesinden geldi. Tek istediği, olduğu gibi sevilmekti.

10. Tutkunuzun peşinden gitmek önemlidir. Her ne kadar karmaşık olsa da, zor değildir. Tüm yolların en tehlikeli olanıdır.

Gerçekler ve meraklar

Bitmeyecek Öykü iki bölüme ayrılmıştır. İlk olarak, Bastian kitabı okumaya başlar ve İmparatoriçe’nin Fantaziyi kurtarmak için gönderdiği karakter olan Prens Atreyu’nun maceralarıyla tanışır.

İkinci bölümde Bastian, doğaüstü güçlere sahip bir prenstir ve kurtardığı topraklara gitmeye karar verir. Daha sonra Bastian, krallığın yüce hükümdarı olmak için bir savaş başlatmaya karar verir.

Hiç bitmeyen hikaye

İstekleri darmadağın olmuştur ve zaman geçtikçe önceki hayatını hatırlar. Kuşkusuz bir şekilde ismini tekrarlar: Bastian Baltasar Bux.

Kitabın ilk kısmı en iyi kısım olarak kabul edilir.

Yazar Michael Ende, kitabı çocuklar ve genç yetişkinler için yazmıştır. Kitap, hayatın farklı dönemlerinde farklı şeyleri ifade etmektedir.

Çocuklar yetişkinliğe ulaştığında, kitabı bir kez daha okuyabilir ve tüm bölümleri farklı bir bakış açısıyla analiz edebilirler.

Edebiyat ve yalanlar aynı maddeden yapılmıştır: kurgu. Bu madde, düştüğü ellere bağlı olarak bir ilaç veya zehir olabilir.

-Michael Ende-

Bitmeyecek Öykü, okuyucunun büyük bir duygu hissetmesini sağlayan bir kitaptır. Zaman zaman hepimiz çocukluğa dönmek istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ende, M. (ed. 2016). La historia interminable. Alfaguara.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.