Selülitle Nasıl Savaşabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Selülit oluşumu hormon dengesine bağlıdır ve hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanan ortak bir durumdur. Hamilelik döneminde kilo artışı ile birlikte selülit oluşumu da görülür.
Selülitle Nasıl Savaşabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2019

Bu yazıda sizlerle selüliti önlemek ve selülitle savaşmak ile alakalı tavsiyeler paylaşacağız. Selülit deri altında toplanan yağlara verilen isimdir. Genellikle karın ve kalça bölgelerinde görülür.

Selülit, fazla yağın dahili dermatolojik birikiminin bir sonucudur. Genellikle vücuttaki yağ fazlalılığına ve dengesiz dağılımına bağlı olarak gelişir. Fakat, genetik faktörlere ve tüketilen besinlerin çeşitlerine de bağlı olabilir.

Öncelikle, selülitin sağlık için herhangi bir tehlike teşkil etmediğini bilmekte fayda var. Selülit genellikle hem erkekler hem de kadınlar için estetik görünümü etkileyen bir durumdur.

Fakat selülit kadınlarda daha yaygın görülür ve yaş ilerledikçe daha belirgin bir hal alır. Bunun sebebi östrojen seviyesinin zaman geçtikçe düşmesinden kaynaklanır.

Hamilelik de selülitin artış gösterdiği dönemlerden biridir.

Bu fazla yağlar genellikle kalça bölgesinde birikir. Fakat, endişelenmenizi gerektiren herhangi bir durum söz konusu değil. Bu yazıda paylaşacağımız tavsiyeler sayesinde selülitle savaşabilirsiniz.

Bu yazıda selülitle paylaşmak için bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağız. Okumaya devam edin!

Selülitle savaşmanın en etkili yolları

1. Beslenme düzenini değiştirmek

Selülitle savaşmanın en etkili yolu yedikleriniz sayesinde cildinizi güçlendirmek ve tam tersi etkiyi yapan yiyecekleri tüketmekten kaçınmaktır. Selülitin oluşumuna sebebiyet veren birikmiş fazla yağlar ve toksinler cildin esnekliğini azaltarak kan dolaşımını zorlaştırır. Doğal ve işlem görmemiş besinlerden oluşan sağlıklı bir diyet sayesinde selülit oluşumunu kontrol altında tutmanız mümkün.

Düşük yağ oranlı, sağlıklı proteinleri ve sebzeleri içeren bir beslenme düzenine uymaya çalışın. Sebzeler ve meyveler yüksek miktarda antioksidan içerdiklerinden ötürü toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.

Buna ek olarak, un, şeker ve işlem görmüş yiyecekler gibi basit karbonhidratları tüketmekten kaçının. Kahve ve enerji içeceği tüketimini de durdurun. Son olarak, vücudunuzu temizlemek ve toksinlerden arındırmak için bol su içmeyi de unutmayın.

sağlıklı beslenme

2. Fiziksel egzersiz

Kötü beslenme selülitin tek sebebi değildir. Vücuttaki yağ oranını azaltmak selülitin giderilmesine yardımcı olur. Biriken yağ miktarı arttıkça selülit daha belirgin bir hal alır.

Kardiyovasküler egzersizler sayesinde vücuttaki fazla yağları yakabilir, kalp ritminizi ve dolayısıyla metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi basit egzersizler bu konuda size yardımcı olacaktır. Fakat sadece kardiyovasküler egzersizler yeterli olmayabilir. Buna ek olarak güç egzersizleri de yapmalısınız.

Ağırlık egzersizleri de dokuların yeniden şekillenmesine ve selülitin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. Çünkü ağırlık egzersizleri metabolizmanızı hızlandırarak fazla kalorilerden kurtulmanızı sağlar.

Squat ve leg extension hareketleri selülitle mücadele konusunda oldukça faydalıdır. Spor yapmak aynı zamanda iştahı düzenler.

spor yapmak

3. Stresten uzak durun

Stres altında vücut cilt yaşlanmasına ve kilo artışına sebep olan kortizol üretir. Vücuttaki yüksek kortizol miktarı arttığında ise kandaki yağ hücrelerinin yıkımından sorumlu olan lipolitik hormonların miktarı azalır.

Bu sebeple, işinizi, hayatınızın gidişatını ve sizde endişe uyandıran konuları yeniden düşünün.

Selülite sebep olan diğer faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Genetik faktörler
  • Kilo artışı
  • Kötü beslenme
  • Fiziksel aktivitede azalma
  • Dehidrasyon
  • Hormonlar
İlginizi çekebilir ...
Hamilelik ve hamilelik sonrası için doğal kremler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelik ve hamilelik sonrası için doğal kremler

Bu yazımızda bahsedeceğimiz bu doğal kremler hem hamilelik esnasında hem de hamilelik sonrası dönemde faydalı olabilmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Casademunt, J. (2005): Tratamiento natural para combatir la celulitis. Océano. Barcelona.
  • Krempel, O (1999): Adiós a la celulitis. Hispano Europea. Barcelona

  • Gattoronchieri, V (2005): La postura correcta. De Vecchi. Barcelona.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.