Bebeğinize İsim Seçmek İçin İpuçları

Bebek beklerken en önemli sorulardan birisi de bebeğinize doğru ismi seçmektir. Ebeveynlerin ortak bir anlaşma noktasına gelmesi çok önemlidir ama bebeğinize isim seçmek için dikkate almanız gereken birçok faktör vardır.
Bebeğinize İsim Seçmek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2019

Bebeğinize isim seçmek, bir ebeveyn olarak vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. İsimler insanların kimliğinin önemli bir parçasıdır. Aşağıda bu konudan daha detaylı bahsedeceğiz.

Şüphesiz ki, yeni bir çocuğun doğacak olması aile için birçok değişikliği de beraberinde getirecektir. Bu durum, evde birtakım değişiklikler yapmayı, programınızı ve önceliklerinizi yeniden ayarlamayı, vb. değişiklikleri gerektirecektir. Ayrıca, sağlığınız hakkında her yönüyle daha bilinçli olmanız da gerekecektir. Ayrıca, tabii ki, bu, dünyaya gelecek küçük insanın ismini seçmenin de dahil olduğu birçok önemli karar almak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Bebeğinize nasıl isim seçersiniz?

Kızınıza ya da oğlunuza isim seçerken önemli etkisi olan birçok faktör vardır. Bu faktörler; din, milliyet, aile geleneği vb. konularla ilgili olabilir. Kararınız neye dayalı olursa olsun, asıl önceliğiniz çocuğunuzun iyiliği olmalıdır.

kitap okuyan hamile kadın

1. İki ebeveyn de seçilen isimde anlaşmalıdır

Seçtiğiniz isim – sonunda ne olursa olsun – iki ebeveynin de üzerinde anlaştığı bir isim olmalıdır. Hatta, bu, ebeveynler olarak anlaşmanız gerekecek birçok konunun ilki olacaktır. Bu, bencil olmak ya da ani karar vermek için iyi bir zaman değildir.

Eğer içinizden biri ismi sevmediyse ondan vazgeçmeniz gereklidir. Bu konuda sınırsız seçenek vardır ve mutlaka ikinizin de mutlu olacağı bir isim bulacağınızdan emin olabilirsiniz. İkinci bir isim eklemenin iki ebeveyni de tatmin etmek için iyi bir yol olabileceğini de unutmayın.

2. Bebeğinize isim seçmek için acele etmeyin

Bir karara varana kadar gerektiği kadar düşünün. Bebeğin doğacağı gün yaklaştıkça ebeveynler karar vermek için baskı altında hissedebilir. Ama insanların sizi acele ettirmesine izin vermeyin. Bunun yerine, kızınız ya da oğlunuza isim seçmek için istediğiniz kadar uzun süre düşünün.

3. Araştırma yapın

Bazı isimlerin önemli kültürel anlamları olabileceği için araştırma yapmanız çok önemlidir. İkinizin de sevdiği bir isim önemli bir edebiyat karakteri, ünlü bir politikacı ya da önemli bir tarihi kişilik ile ilgili olabilir.

İsim seçerken bunun iki ebeveynin de değerleri ile örtüşmesine özen gösterin. Araştırma yapmanız için çeşitli yollar vardır. Ayrıca, farklı isimlerin çıkış noktasını ve anlamlarını öğrenebileceğiniz kitaplar da bulunmaktadır.

Tabii ki, sizi doğru yönlendirecek çevrimiçi kaynaklar da vardır. Öte yandan, farklı siteleri karşılaştırdığınızda birbiriyle çelişen bilgiler de bulabilirsiniz.

4. Esnek olun

Bebeğinize isim seçmek söz konusu olduğunda, inatçı ve esnek olmayan bir tavır takınmak iyi bir fikir değildir. “Ona anneannemin ismini vermek istiyorum, işte o kadar.” iyi olmadığı gibi mantıklı da bir karar değildir.

Eğer ebeveynler olarak isim üzerinde bir anlaşmaya varamazsanız, buna yapıcı olarak birlikte bir çözüm aramalısınız. Eğer birlikte çalışırsanız er ya da geç bir anlaşmaya varacağınıza emin olabilirsiniz. Her isim, bir zorunluluk olarak değil bir seçenek olarak görülmelidir.

ipade bakan çift

5. İlk harflere dikkat!

Bazen, sadece tesadüf eseri olarak bir isim seçmek gelecekte sorunlara yol açabilir. İsim seçerken baş harflerine de dikkat edin, çünkü bazı harflerin bir araya gelmesi utanç verici olabilir.

Bu yüzden, ebeveynlerin seçtikleri isimle ilgili dikkatli olması çok önemlidir. Çocuğunuzun daha sonra alay edilmesine sebep olacak bir anlama gelecek isim kombinasyonlarından kaçının.

Eğer çocuğunuzun isminin baş harfleri komik ya da tuhaf bir kelime oluşturuyorsa onun okulda zorbalığa maruz kalabileceğini unutmayın.

6. Zamansız isimler

Bazı ebeveynler, çocuklarının doğacağı zamanda popüler olan isimler seçmektedir. Öte yandan, zamanla bu isimler çekiciliğini kaybedebilir ve anlamsız ya da sıradan gözükebilir. Bu durumun, bir insanın gelişimi üzerinde zararlı etkileri olabilir. Çocuğunuz ismini sevmeyebilir ve hatta tamamen onu reddedebilir.

Klasik ve zamansız olan çok sayıda isim vardır. Bu isimler hiçbir zaman çekiciliklerini kaybetmez ve bir insanın zaman içindeki gelişimini olumsuz olarak etkilemez. Klasik isimlerden bazıları şunlardır: Fatma, Mehmet, Ayşe, Mustafa, Emine ve Ahmet.

Ünlü kişilerin isimleri gibi diğer bazı gösterişli isimler ise birçok duruma bağlı olabilir. Gelecekte hem siz bu seçiminizden pişman olabilirsiniz hem de çocuğunuz mutsuz olabilir. Birçok ebeveyn, çizgi filmleri de ilham kaynağı olarak kullanmaktadır. Öte yandan, çocuğunuza bir çizgi film karakterinin ismini vermeden önce çok dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz.

Basit isimler

Bebeğinize isim seçmek söz konusu olduğunda genellikle duygular devreye girebilir. İstatistikler, ebeveynlerin %6’sının seçtikleri isimden sonrasında pişman olduklarını göstermektedir. Bazı durumlarda, bunun sebebi seçtikleri ismin fazla yaygın olmasıdır.

Öte yandan, seçilen ismin telaffuzunun ya da hecelenmesinin zor olmasından dolayı pişman olunan durumlar da vardır. Hem çocuğunuzun hem de diğer insanların öğrenmesinin kolay olduğu bir isim seçmek en iyisi olacaktır. Aksi halde, siz ve kızınız ya da oğlunuz insanların ismini anlamakta zorlanmasından çok yorulabilir.

Birisinin anısına konulan isimler

Bazen duygularınız sizi, çocuğunuza sevdiğiniz birinin anısına bir isim koymaya yönlendirebilir. Bu büyük ölçüde, her ailenin kendi geçmişine dayanır. Eğer söz konusu isimle ilgili durumlar olumlu ise, iki ebeveyn de anlaştığı sürece bu doğru bir seçim olabilir.

Bebeğiniz için isim seçmek çok önemli bir sorumluluktur. Eşinizin ve sizin, ikinizin de seveceği bir isimde anlaşmak için zaman ayırmanız çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.