Kızınızın Güvenini Kazanmanın Yolları

Kızınızın Güvenini Kazanmanın Yolları

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2018

Kızınızın güvenini kazanmak, özellikle de hayatının çok daha karmaşık hale geldiği bazı yaşlarda hiç de kolay değildir. Ancak bunun zor olması, imkansız olduğu anlamına gelmez.

Kızınızla iyi bir ilişki kurmak mümkündür. Sadece belirli bazı tavırları takınmanız ve bazı kararlar almanız gerekir. Bu şekilde kısa zamanda iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kızınızın güvenini kazanmak için, aşağıda bulunan ipuçlarını izlemeniz yeterli olacaktır.

Kızınızın güvenini kazanmak için ipuçları

Yıllar geçtikçe ve nesiller değiştikçe, çocukların ebeveynleri ile aralarındaki güven hayati önem taşır. Kızınızın size bir şey anlatması, size olan güveninin çok önemli bir işaretidir.

Bu ipuçlarıyla kızınızın güvenini kazanıp, onunla olan ilişkinizi geliştirebilirsiniz:

 1. Onu mümkün olduğunca dinleyin. Ona zaman ayırın, birlikte bir şeyler yapın, onu güvenebileceğiniz bir arkadaş olarak görün.
 2. Onun için önemli olan şeylere siz de değer verin. Zevklerini, yaptığı faaliyetleri ve onun için gerçekten önemli olan şeyleri önemseyin. Aranızdaki bağı güçlendirmek için onunla mümkün olduğunca fazla zaman geçirin.
 3. Ona nasıl hissettiğini sorun. Ruh halini ve duygularını fark ettiğinizi bilsin. Size ne hissettiğini veya meydana gelen her şeyi her zaman anlatmasa bile, vereceğiniz bu ufak destekle bunu daha sık yapmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Gizliliğine saygı duyun. Her ne kadar ona nasıl hissettiğini sormak iyi bir şey olsa da, üzerine çok fazla düştüğünüzü hissetmemelidir. Onun da mahremiyete, kendine ait bir alana ve bir şeyler yapmak için zamana ihtiyacı var.

Her ihtiyacı olduğunda onun yanında olun

 1. Size her ihtiyacı olduğunda onun yanında olun. Ebeveynlerinin her ihtiyaç duyduklarında yanlarında olması, çocukların çok değer verdiği bir şeydir. Bunu hissettirmek aranızdaki bağı güçlendirmenin yanı sıra, sizi en büyük destekçileri olarak görmelerini sağlar.
 2. Ciddi konulardaki düşüncelerini dinleyin. Çocuklar, görüşlerinin dikkate alınmasını önemser. Çözmemiz gereken ciddi bir sorun varsa, onlara bu konudaki görüşlerini sorabiliriz. Bu şekilde, bakış açılarının sizin için bir önemi olduğunu hissedeceklerdir.
 3. Güvenlerini kazanmak için ilk adımı siz atın. Kızlar, annelerine yaklaşmaktan korkarlar. Çünkü onları, kendilerini yargılayacak bir otorite olarak görürler. Kızınızla yavaş yavaş yakınlaşın ve size tamamen güvenebileceğini ona gösterin.
 4. Sizin de ona güven duyduğunuzu gösterin. Ona güvendiğinizi görsün. Çünkü bu sizinle iletişim kurmasını kolaylaştıracak önemli bir unsurdur.
anne kız birlikte

Güvenin önemi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırma, ebeveynler ve çocuklar arasındaki güven eksikliğinin ergenlik döneminde ortaya çıkabilecek sorunların riskini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, kızınızın küçük yaşlardan itibaren güvenini kazanmaya çalışmak çok önemlidir.

Bunun faydaları ise şunlardır:

 1. Çocukların ebeveynleri ile ilişkisi iyi olduğunda, daha az agresif olma eğilimi gösterirler ve bu da alkol veya uyuşturucu gibi maddelerin kötüye kullanılma olasılığını azaltır.
 2. Kızınızın güvenini ne kadar kazanırsanız, aranızdaki bağın kopması da o kadar güç olacaktır.
 3. Kızınızla güven temelinde kurduğunuz güçlü bir bağ, onun özgüvenini ve özsaygısını geliştirmesine yardımcı olacaktır.
 4. Anne-kız olarak birbirinize daha çok yakınlaşırsınız.
 5. Zor durumda olduklarında veya bazı sorunları olduğunda, yardım isteyecekleri ilk kişi siz olursunuz.
anne ve kız kahve kupalarla

Kızınızla sizin aranızdaki fark oldukça yüzeyseldir. İşin özünde, o da herkes gibi sevgiye muhtaç bir bireydir.

-Don Barthelme-

Peki kızlar neden bazen annelerine güvenmezler?

Kızların annelerine güvenmemesinin birçok nedeni vardır. İşte bunlardan bazıları:

 1. Annelerinin onları anlamadığını düşünüyor olabilirler. Kızlarda, özellikle ergenlik çağında, bu düşünce çok yaygındır.
 2. Size bir şeyi anlatmaları durumunda, bunun canınızı sıkacağını düşünüyor olabilirler. Onları her halükarda anlayacağınızı hissettirmelisiniz.
 3. Bazen bize bir şey söylememeyi tercih ederler çünkü utanırlar. Burada önemli olan, onları anlamaktır.
 4. Onları ciddiye almayacağınızı veya duygularını önemsemediğinizi düşünebilirler. Böyle olmadığını onlara göstermeliyiz.
 5. Bazen sizi endişelendirmemeyi tercih ederler. Sizi endişelendireceğini düşündüğü şeyleri gizlemeyi tercih edebilirler. Onların her zaman yanında olduğunuzu ve sorunlarının sizin için önemli olduğunu göstermelisiniz.
 6. Sizi hayal kırıklığına uğratacaklarını düşünebilirler. Sizi hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyor olabilirler. Bu yüzden olabildiğince anlayışlı olmalı ve durumun hiç de öyle olmadığını anlamalarını sağlamalıyız.

Kızınızla küçük yaşlardan itibaren iyi bir iletişim kurmak oldukça önemlidir. Bunun sonucunda size her zaman güvenebileceğini bilir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.