Çocuğumun İndigo Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Çocuğumun İndigo Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Son Güncelleme: 28 Nisan, 2018

Bir çocuğun indigo olup olmadığını söylemek zordur. Çünkü bu terimin bilimsel bir temeli yoktur. Bu kavram, seksenli yılların başlarında ortaya çıkan bilim dışı bilgilere dayanıyor.

İndigo çocukların, entelektüel ve içsel evrimlerinin neden olduğu özel niteliklere (hatta doğaüstü niteliklere) sahip olduklarına inanılmaktadır.

Aslında çocuğunun indigo olup olmadığını ebeveynlerin hepsi merak etmez. Çünkü bu, dünya çapında popülerleşmiş bir fikir değildir.

İndigo özelliklerine sahip birçok çocuk olabilir ama biz bugüne kadar onlara farklı şekilde yaklaşmayı tercih ettik. Ne olursa olsun, bir çocuğun indigo olup olmadığına bakılmaksızın, tüm çocuklara sevgiyle yaklaşmak zorundayız.

Sadece bu terimi bilen insanlar, ailede bir indigo çocuk olup olmadığını merak ederler. Ama bazen insanlar, normalde var olmayan bazı özellikleri de varmış gibi yorumlamaya meyillidirler.

çiçeğe üfleyen çocuk

Çocuğunuzun indigo olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İndigo özelliklerine sahip olan çocukların aslında tamamı indigo değildir. Çoğu zaman özellikleri, onların yetiştirilme biçiminden ve bulundukları ortamdan kaynaklanır.

Çocuğunuzun indigo olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir fikir sahibi olmak açısından aşağıdaki özellikleri taşıyıp taşımadıklarını gözlemleyebilirsiniz.

İndigo çocuklar:

 • Sezgileri güçlüdür. Bu özellik, başkalarının algılayamadığı şeyleri dahi algılamalarına olanak tanıyan farklı bir beyin yapısına sahip olmalarıyla ilgilidir.
 • Kendilerine çok güvenirler. Bu özellik genellikle onları kibirli yapar ve hep bir üstünlük havasında olmaları onları diğer çocuklardan ayırır.
 • Oldukça güçlü bir hayal gücüne sahiptirler. Yaptıkları şeyler yüksek derecede yaratıcılık gerektirir. Bu onların hayal güçlerini kullanma şansı vermeyen rutin faaliyetler yaparken çok çabuk sıkılmalarına sebep olabilir.
siyah beyaz kız ve kelebek
 • Bu çocuklar emirleri yerine getirmeyi ve otorite figürlerine itaat etmeyi sevmezler. Eylem ve kararlarında bağımsızdırlar.
 • Üstün bir zekâya ve yetişkinler için anlaşılması güç teknolojik sorunları çözme becerilerine sahiptirler.
 • İndigo çocuklar hiperaktif belirtiler de gösterir. Daha az uyuyup iyi dinlenmediklerinde bile aktif olma yeteneğine sahiptirler.
 • Bu çocuklar genellikle okula gitmek istemezler. Çünkü bağımsız olmayı severler. Talimatlar almak veya gerekli rutinleri takip etmek konusunda iyi değildirler.
 • Sınıf arkadaşlarıyla ve diğer çocukların çoğuyla ilişki kurması zordur. Belki de çok farklı olduklarından dolayı, empati kurmaları oldukça güçtür. Sadece iki indigonun birbiriyle harika arkadaş olabileceklerine inanılır.
 • Onlar için hiçbir şeyin yeterli olmaması çok yaygın görülür, çünkü hiçbir şeye uymazlar.
 • Hep açık olma eğilimi gösterirler ve kendilerine yapılan talepleri doğru bir şekilde anlamak için herhangi bir konu ya da iş hakkında kapsamlı açıklamalar isterler.
 • Bazıları isyankardır ve sadece onları ilgilendiren şeyleri tamamlamak için çabalarlar.

İndigo bir çocuğu teşhis etmek için herhangi bir test yoktur, ayrıca bu gerekli de değildir, çünkü bu özel bir tedavi gerektiren bir hastalık veya durum değildir. Ortaya çıkabilecek tek sorun, ebeveynlerin onları nasıl yetiştireceklerini bilmemeleridir.

Ancak, çocuğunuz, ister indigo olsun ister olmasın, onu yetiştirmede uymanız gereken ana kural, hoşgörü ve sevgiyle yetiştirilmeleri gerektiğidir.

Öğrenme isteklerini beslemeye çalışmak da çok önemlidir. Ayrıca, yeteneklerinin gelişimini teşvik etmek de gerekir. Çünkü uygun olmayan bir yaklaşım onları hayal kırıklığına uğratır.

Bu çocuklar çok hassastırlar ve genellikle kendileriyle aynı duygusal özellikleri taşımayan ebeveynleri tarafından yanlış anlaşılırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.