Çocuklar İçin Yapı Oyunlarının Önemi

Çocuklar İçin Yapı Oyunlarının Önemi

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2018

Eğer çocuğunuz oyuncaklarla yapılar kurmaktan ve bozmaktan hoşlanıyorsa, bu yazı çok ilginizi çekecek. Legolarla bir şeyler inşa etmenin faydalarından ve başka şeyler inşa edilen diğer oyunlardan bahsedeceğiz.

Duvar, ev, bina ya da köprüler yapmak, çocuklar için zorlayıcı olduğu gibi aynı zamanda da eğlencelidir.

Legolar, çocuğunuzun gelişimi için her zaman faydalı olsa da, yaşa bağlı olarak, boyut ve zorluk derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Herkesin evde bulduğu bir şeylerle evde kale ya da ev inşa ettiği anıları vardır. Bu aktivite, zaman geçirmek için uydurulmuş basit bir oyun gibi gözükse de, bir şey inşa etmek, bir çocuğun zeka gelişimi için çok etkilidir.

Bu tip yapı oyunları, bir çocuğun hareketlerini koordine etmeye başladığı ilk yıldan itibaren oynanmaya başlayabilir.

İlk olarak, sadece parçaları birleştirebilir ya da bir şeyleri yıkabilirler, ama adım adım daha iyisini yapmayı öğreneceklerdir.

Bir süre sonra, klasik Legolarla ya da bugün var olan benzeri birçok oyuncakla bir şey inşa etmek söz konusu olduğunda, profesyonel hale gelmiş olacaklardır.

Çocuklar için yapı oyunlarının faydaları

İşte, bu tip oyuncakların çocuklarınıza sağlayacağı birkaç fayda:

 • Koordinasyon ve motor becerilerini geliştirir. Çocuklar, yapı bloklarıyla oynayarak, daha iyi el becerileri kazanırlar. Bu özellikle daha hızlı gelişen kız çocukları için geçerlidir.
 • Onların geometrik şekilleri, renklerii, boyutları ve mekansal kavramları öğrenmesini sağlar. 
 • Konsantrasyon, dikkat, yaratıcılık ve hayal gücü gibi becerileri geliştirir.
 • Bu oyuncaklar, önceden bir şema ya da model oluşturmayı gerektirir. Çocuğunuz bu oyunları grup halinde oynuyorsa, işbirliği ve takım çalışmasını da öğrenecektir.
Yapı Oyunları
 • Bu oyunlar, çocukların gerçeklik algısını geliştirirken ayrıca diğer çocuklarla birlikte oynamaları da onlara çeşitli roller ve işlevleri öğretir.
 • Yapı oyunları oynamak, çocukların yer çekimi ve denge gibi fizik kurallarıyla aşina olmasını sağlar. Kat, katman, eğimli yüzeyler ve daha gelişmiş seviyelerde makaralarla oynarken bu kavramları öğrenebilirler.
 • Çocuğun özgüvenini ve kendine olan inancını artırmaya yardımcı olurlar. Belli amaçlara ulaştıklarında ve ebeveynleri tarafından takdir edildiklerini gördüklerinde, bu onların gurur duymasını sağlayacak ve daha da gelişmek için onları motive edecektir.
 • Düzenli olmayı da teşvik ederler.

 “Yapı oyunları, çocukların zekası ve motor becerileri için son derece geliştiricidir.”

Çocuklarınızın yapı oyunları nerelerde oynanmalı?

Doğal olarak, bir çocuğun en sevdiği oyun alanı evdir. Çocukların hemen ulaşabileceği ve kullanabileceği elementler olması çok önemlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlara ek olarak, bu oyuncaklar yağmurlu günlerde ya da çocuğunuz hasta olduğunda da çok iyi bir seçenektir.

İnşa edilebilecek sonsuz şey vardır. Hatta, internette de inşa etmekle ilgili yeni teknikler öğrenmek için faydalı videolar bulabilirsiniz.

Yapı oyunları sınıf ortamında da ideal bir aktivitedir. Bu özellikle erken yaşlarda geçerlidir. Bu süreçte, bir öğretmenin varlığı ve tavsiyeleri de çok yardımcı olabilir.

UNICEF ve OEI tarafından yayınlanan bir rapora göre, bir öğretmenin rolleri, modelleri ve malzemeleri anlatarak, oyuna katılımı onların öğrenme dinamiklerini ve aynı zamanda oyunu da geliştirir.

Yapı yapan kardeşler

Çocuklar için yapı oyunu türleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bugünlerde bildiğimiz klasik Legolar dışında da birçok marka mevcuttur. Herkes için birçok farklı çeşitte model mevcuttur.

İşte birkaç örnek:

 • Karakter ve senaryolar oluşturan bloklar. Bu setler, robot, prenses kalesi ya da başka fantastik dünyalar inşa etmek için gerekli her şeye sahiptir.
 • Hayvan yapmak için olan bloklar. Bu setler, çiftlik, ahır ve bunların içinde yaşayacak hayvanlardan oluşur.
 • Hizmet blokları. Bu setler, meslek oyunları için çok elverişlidir. Bu tarzda bazı setler, devriye arabası, itfaiye aracı ve helikopter gibi parçalar içermektedir.
 • Yarış parkuru blokları. Bu set iki element içerir: inşa edilecek kısımlar ve yarış arabaları. Ayrıca yarış parkuru, garajlar ve atölyeler de içerebilir.

Çocuğunuzun yaşına göre oyunun parçaları, boyutları ve zorluk derecesinin değişmesi gerektiğini unutmayın.

Bu oyuncaklar, hiçbir zaman modası geçmeyecek saatlerce süren bir eğlence sunar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rodríguez, G., & Patricia, C. (2016). Juegos de construcción en el desarrollo lógico matemático de los niños y niñas de 4 y 5 años de la Escuela Pablo Muñoz Vega, del Distrito Metropolitano de Quito, periodo 2015-2016 (Bachelor’s thesis, Quito: UCE). http://200.12.169.19/handle/25000/12043
 • Piedra Japón, C. A. (2016). Utilización de los juegos de construcción para potenciar la creatividad de las niñas y niños de 4 a 5 años de edad del nivel inicial II de la escuela José Miguel Burneo Burneo de la ciudad de Loja periodo 2014-2015(Bachelor’s thesis). https://dspace.unl.edu.ec/handle/123456789/11091
 • López Mendez, J. S. (2015). Juegos de construcción para reforzar la coordinación viso-motriz de los niños y niñas de nivel inicial 1 de la escuela de educación básica los Ositos Graciosos del Cantón La Libertad, provincia de Santa Elena, año lectivo 2015-2016 (Bachelor’s thesis, La Libertad: Universidad Estatal Península de Santa Elena, 2015.). https://repositorio.upse.edu.ec/xmlui/handle/46000/3674

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.