Çocuklar İçin Aerobik: Harika Bir Antrenman

9 Temmuz 2020
Eğer çocuğunuzun hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemesini engellemek ve sağlıklı olmasını sağlamak istiyorsanız, aerobik yapmayı göz önünde bulundurun. Bu aktivite, en etkili seçeneklerden biridir.

Çocuklar için aerobik, yapabilecekleri ilk egzersiz olarak düşünülür ve çok eğlencelidir. 4 yaşından itibaren, çocuklar vücutlarını tanımalarına ve kaslarını güçlendirmelerine yardımcı olacak esneme ve rahatlama egzersizleri yapabilir.

Aerobik beden eğitiminin bir formudur ve müziğin ritmine göre gövde, kollar ve bacaklar hareket ettirilerek yaptırılır. Genellikle, bu hareketleri gruba yaptıran bir öğretmen vardır. Dersler genellikle aynalı geniş sınıflarda veya dış mekanlarda yapılır.

Çocuklar için aerobik, yetişkinler için aerobikle aynı prensiplere sahiptir. Bununla birlikte, egzersizlerin yoğunluğu ve antrenman süresi değişiklik gösterir.

Bu faktörlerin ikisi de katılımcıların yaşına bağlıdır. Aşağıda, çocuklar için aerobik yapmanın faydalarından bahsedeceğiz.

Çocuklar için aerobik: Harika bir alternatif

İlk aerobik antrenmanların kökeni, askeriyeye dayanmaktadır. 1970’lerde, dünya çapında doktorlar kalp, akciğer ve kas sağlığı için ideal egzersiz olarak aerobik yapmayı önermeye başladılar. Aerobik ayrıca, kas elastikiyetini de en yüksek seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.

Aerobik zaman içerisinde bireylerin ve grupların ihtiyaçlarına göre çeşitli egzersizler geliştirmiştir. Çocuklar, aerobik egzersizlerinin faydalarını en çok gören gruplardan biridir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için olan aerobik egzersizleri arasında ortak payda bulunur. Bütün egzersizler, nefes alış verişi ve kardiyak sıklığı orta derecede artırır.

Bununla birlikte, enerjiyi ve kas elastikiyetini artırırken bir yandan da yağ ve şeker yakabilmek için bu artışların belirli bir süre devam etmesi gerekir.

aerobik dersi

Çocuklar için aerobik neleri içerir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çocuklar 4 yaşından 10 yaşına kadar aerobik yapmaya başlayabilir. Derslerin yoğunluğu, çocuğun becerilerine uygun olarak belirlenmelidir.

Çocuklar için aerobik dersleri aşağıdakileri içerir:

 • Müzik çok hızlı değildir, tercihen çocukların hoşuna gidecek bir müzik kullanılır.
 • Dersler, baş, kollar, bacaklar ve ayakların dairesel hareketlerini içeren hafif ısınma egzersizleriyle başlar.
 • Çocukların tekrarlamaktan zevk aldığı kareografi ve hareketler, bu hareketler aracılığıyla dersler ilerledikçe çocukların dayanıklılıkları artar.
 • Ders süresi boyunca en az iki veya üç kez dinlenme molası. Bu molalar çocukların su içmesine ve nefeslerini kontrol etmesine yardımcı olur.
 • Ders, rahatlama ve esneme hareketleriyle biter. Bunlar ders başındaki ısınma hareketlerine benzer yavaş ve yumuşak hareketlerdir. Aynı zamanda, öğretmen çocukları uzun ve derin nefesler alma konusunda teşvik eder.

Yürüyüş, koşu, dans ve sıçrama gibi aktivitelerin de aerobik kategorisine girdiğini belirtmek önemlidir. Bu yüzden, dersin öğretmeni derste çeşitlilik sağlayabilir ve bu aktiviteleri de dahil edebilir.

“Aerobik beden eğitiminin bir formudur ve müziğin ritmine göre gövde, kollar ve bacaklar hareket ettirilerek yaptırılır.”

Aerobik yapmanın çocuklar için faydaları

Düzenli olarak yapıldığında, aerobik egzersizlerinin çocukların sağlığına pek çok faydaları vardır. Bu aktivite vücuttaki yağ ve şekeri yaktığından, fazla kilolu ve obeziteyle mücadele eden çocuklar için idealdir.

Aerobik yapmanın çocuklar için çeşitli faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Hareket ve mekan algısı aracılığıyla, çocuklar denge becerisi geliştirir.
 • Çocuklar daha çevik olur ve vücutlarını kontrol etmeyi öğrenir.
 • Dans ve müzik aracılığıyla, çocuklar kısıtlamalarından kurtulur.
 • Aerobik egzersizleri kemikleri, kasları ve tendonları güçlendirir.
esneme hareketleri

 • Kardiyak ve respiratuar dayanıklılığı artırır.
 • Aerobik, obezite ve hareketsiz yaşam tarzıyla mücadele eder.
 • Vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltır.
 • Çocuklarda stres azalmasına sebep olan adrenalin seviyelerini azaltır.
 • Zihinsel beceri olarak bilinen nörojenezi geliştirir.

Aerobik yapmanın verdiği bütün avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, çocuklarınızı aerobik yapmaya yönlendirmek harika bir fikirdir.

Çocuğunuzla beraber gidebilirsiniz veya onun arkadaşlarıyla bu aktivitelere katılmasını teşvik edebilirsiniz. Şüphesiz, çocuğunuz sağlıklı bir yaşam sürmek için hevesli davranacaktır.