Otizmli Çocuklar İçin Müzik Terapisi

7 Mayıs 2020
Müziği otizmli çocuklar için tedavi edici bir araç olarak kullanmanın harika sonuçları vardır. Beynin iki yarım küresi de sesi işler ve bu durum otizmli çocukların izole edici ve fevri davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olur.

Otizmli çocuklar için müziğin terapi edici değeri çok büyüktür. Müziğin işlenmesi beynin iki yarım küresini de çalıştırdığı için, rahatlamaya ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

Müzik terapisinin gücü inanılmazdır. Örneğin, müzik stresin psikolojik tepkilerini azaltabilir. Ayrıca, endorfin üretimini artırır ve vücudun ürettiği ağrı kesici gibidir. Son zamanlarda, müzik terapisi ilaç sektörünün üç alanında etkili sonuçlar vermektedir:

  • Ağrı, anksiyete ve depresyon
  • Zihinsel, duygusal ve fiziksel bozukluklar
  • Nörolojik bozukluklar

Bunlar arasında, nörolojik bozukluklar daha fazla öne çıkar çünkü nörolojik sistemin müziğe ait uyaranlara verdiği tepki bellidir. Bu sebeple, müzik terapisi otizmli çocuklar için en yaygın ve en etkili eğitim yöntemlerinden bir tanesidir.

Otizmli her on çocuktan biri, otizm türüne bağlı olarak resim yapma, matematik, ezberleme ve müzik gibi alanlarda olağanüstü bir yetenek gösterir.

Söz konusu bu kabiliyetler olduğunda, bazı çocuklar inanılmaz derecede yeteneklidir. Bununla birlikte, çocuklar akıcı bir kendini ifade etme becerisi, kıvrak zeka ve ilgi alanları konusunda açıkça fikir belirtme gibi diğer alanlarda da başarılı olabilir.

Bu bozukluktan muzdarip çocukların karşılaştığı çeşitli zorlukları göz önüne aldığımızda, müzik terapisi harika bir araçtır. Müzik terapisi, rutin, tekrar eden davranışlar ve hareketler ile ilişkili semptomları azaltma amacıyla kullanılır.

Otizmli çocuklar için müzik terapisinin faydaları

Müzik terapisinin otizmli çocuklar için faydaları aşağıdaki gibidir:

  • İletişim sürecinde iyileşme
  • Herhangi bir alanda yaratıcılık gelişimi
  • Okuduğunu anlama ve yazma
  • Saldırgan ve öfkeli davranışlarda azalma
  • Dikkatte önemli ölçüde artış
  • Çevrelerindeki insanlarla duygusal bağların oluşumu
  • Anksiyete durumunda etkili bir azalma
piyano çalan kız

Otizmli çocuklar, yüz ifadelerine yansıyan duyguları ve ses tonlamalarını diğer çocuklarla aynı şekilde algılamazlar.

Bu bağlamda müzik terapisi faydalıdır çünkü jest ve mimikler aracılığıyla iletişimi teşvik eder. Müzik terapisinin otizmli çocuklarda yarattığı neşenin yanı sıra, ebeveynlerinin günlük yaşamına da katkıları vardır. Bu nedenle, bu yöntem bütün aile için faydalıdır.

Bununla birlikte, bütün vakaların benzer olmadığının altını çizmek önemlidir.Bazı çocuklar, farklı tür otizmli diğer çocuklara göre daha gelişmiş yeteneklere sahip olabilir.

Otizmli çocukların temel özelliklerinden bir tanesi, diğerleriyle iletişim ve ilişki kurmada yetersiz kalmalarıdır. Bunun sonucunda ise, nadiren oyunlara katılır ve oyuncaklarını paylaşırlar. Aktivitelerinde sistemli oldukları için, rutinlerindeki değişimlere direnç göstermeye meyillidirler.

Uzman ilgisi

Uzman tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılması gereklidir. Böylece çocuğun ihtiyaçlarına göre müzik terapisine ihtiyaç duyup duymadığı anlaşılabilir.

Bir çocuk için faydalı olanın bir diğer çocuk için faydalı olmayabileceğini her zaman hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, tıbbi değerlendirme önemlidir.

otizmli çocuklara müzik terapisi

Müzik terapisti, tedavi yöntemi olarak terapiyi uygun görürse, çocuğun temel ve yaşamsal fonksiyonlarını yeniden şekillendirmeye ve maksimum seviyeye çıkarmaya başlayacaktır.

Müzik terapisi, ardından otizmli çocukların duygusal ve bilişsel ihtiyaçlarını tatmin etmeye yardımcı olacaktır. Aynı durum, sosyal, fiziksel ve diğer ihtiyaçlar için de geçerlidir. Bunun sonucunda ise otizmli çocuklar sosyal grupların bir parçası olmayı başarabilir.

“Bu bozukluktan muzdarip çocukların karşılaştığı çeşitli zorlukları göz önüne aldığımızda, müzik terapisi harika bir araçtır.  Rutin, tekrar eden davranışlar ve hareketler ile ilişkili semptomları azaltma amacıyla kullanılır.”

Müzik terapisinin otizmli çocuklara diğer faydaları

Müzik terapisinin yardımıyla, otizmli çocuklar dil gelişimlerini en yüksek seviyeye çıkarabilir. Bunun sonucunda da, iletişim kurma becerisi gözle görülür ölçüde iyileşir.

Tedavi yöntemi olarak müzik terapisi uygulanmasının ardından, çocuklar kendilerini duygusal olarak daha motive hissederler. Böylece, önceden iterek uzaklaştıracakları kişilerle temasa geçebilirler.

Müzik terapisinin bir diğer olumlu yanı ise, kişinin kendi vücudu hakkındaki bilgisinin ve algısının artmasıdır. Otizmli çocuklar, kendi vücutları hakkındaki bilgilerini genişletirler ve elleri, ağızları, parmakları ve kolları da dahil olmak üzere vücutlarını nasıl kullanacaklarını daha iyi anlarlar.

Sonuç olarak, çocuklar insan vücudunun işleyiş mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olur. Müzik terapisi, anlama, simgeleştirme ve kuralları öğrenme gibi nörolojik süreçlerin düzenini de teşvik eder.

Otizmli insanların sayısı, düşündüğümüzden çok daha fazladır. Bu nörolojik bozukluk, tüm sosyal sınıflardaki insanlarda görülebilir ve her 300 kişiden 1’ini etkiler.

Otizm, nadir görülen bir hastalık değildir. Aksine, kamu sağlığı için ivedi bir meselesidir. Bununla birlikte, müzik terapisi gibi eğitim yöntemleri sayesinde, otizmli çocuklar kolaylıkla sosyal grupların bir parçası olabilir.