Çocuklar için Nefes Egzersizleri: Faydalı İpuçları

Nefes almak çocuklarınızı sakinleştirmenin ve kontrol etmenin anahtarı olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzla denemeniz için bazı nefes egzersizleri seçtik.
Çocuklar için Nefes Egzersizleri: Faydalı İpuçları

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Bu makalede çocuklarınız için en iyi nefes egzersizlerinden birkaçına göz atacağız. Çocuklarınıza doğru nefes tekniklerini öğretmek hem zihinsel hem de fiziksel olarak işleri yavaşlatmak için basit ama etkili bir stratejidir. Nefes egzersizleri, nasıl hissettiklerini, nasıl gevşeyeceklerini ve duygularını nasıl kontrol etmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Bilinçli nefes alma, çocukların duygularını kontrol etmelerine yardımcı olmakla birlikte zihinsel ve fiziksel sağlıklarının gelişiminde etkili bir rol oynar. Bu yönüyle diğer sağlıklı alışkanlıklarla benzerlik gösterir.

Bunu akılda tutarak, bilinçli nefes egzersizleri için düzenli aralar vermelerine yardımcı olmak iyi bir fikirdir. Onlara bu nefes egzersizleri ile hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini nasıl etkileyebileceğini gösterin.

Çocuklar için en iyi nefes egzersizleri

1. Çiçek nefesi

Bu ilk nefes egzersizi biraz hayal gücü gerektirir. Başlamak için çocuğunuz bacakları çapraz bağ kuracak şekilde ya da topukları üstünde oturmalıdır. Daha sonra gözlerini kapatarak kendi nefes seslerine odaklanırlar. Bu noktada, elinde bir çiçek tuttuğunu hayal etmesi gerekir.

Daha sonra, sanki çiçeği kokluyor gibi derin bir nefes alır ve yaprağa üfler gibi nefes verirler. Derin nefes alıp yavaşça nefes vermeyi bir döngü halinde birkaç dakika tekrarlamaları gerekir. Bu nefes alma tekniği, çocukların bu bilinçsiz davranış karşısında daha çok farkındalık kazanmasına yardımcı olmanın basit bir yoludur.

hindiba çiçeğine üfleyen çocuk

2. Derin karın nefesi

Bu derin nefes alma egzersizini uygulamak için çocuğunuz rahat ve dik bir pozisyon seçmelidir. Sağ el karnına, sol el göğsüne yerleştirilmelidir.

Dört kez derin nefes almalı ve ardından ağzı kapalıyken burnundan nefes vermeli. Bu egzersiz çocuğun karnının yükselip inmesini hissetmesini sağlar.

Derin karın nefesi egzersizi birkaç dakika sürmelidir. Çocukların rahatlamaları ve süreç boyunca farklı şeyler düşünmelerini sağlar. Birkaç seanstan sonra çocuğunuz, kendini hiç beklemediğiniz kadar rahat hissedecektir.

3. Fil nefesi

Bu teknik, çocuklar için en eğlenceli nefes egzersizlerinden biri. Buna ek olarak, yapması çok kolay ve çocukların egzersizi yaparken eğlenmesini sağlar. Başlamak için çocuklar bacakları birbirinden ayrı olacak şekilde ayakta durmalıdır.

Daha sonra, kollarını önlerine yerleştirip avuçlarını bir fil gibi yere koyarlar. Sonraki adımda ise burunlarından nefes almalı ve kollarını başlarının üzerine kaldırmalılar.

Ağızdan nefes verirken avuçlarını yere geri indirirler. Bu egzersizi üç kez tekrarlamanızı öneririz.

“Bilinçli nefes alma, çocukların duygularını kontrol etmelerine yardımcı olmakla birlikte zihinsel ve fiziksel sağlıklarının gelişiminde etkili bir rol oynar.”

4. Sıcak hava balonu nefesi

Bu seçenek, çocukların hayal güçlerini kullanmalarına imkan sağlarken aynı zamanda rahatlatır. Çocuğunuza rahatça oturması için bacaklarını çapraz bağ kuracak şekilde ve elleri ağzının önünde olacak şekilde oturmasını söyleyin.

Daha sonra, çocuğunuz burnundan derin nefes almalı ve çok büyük bir sıcak hava balonunu havaya uçurduğunu hayal ederek ağzından nefes vermelidir. Nefesini tamamen dışarı üflediğinde havada yüzen hayali balona hayranlık göstererek çocuğunuza yavaşça nefes almasını söyleyin.

meditasyon yapan kız

5. Tavşan nefesi

İşte çocuklarınızın daha iyi nefes almasına yardımcı olacak bir başka eğlenceli ve basit egzersiz. Onları diğer tavşanları, havuçları ya da güvenli sığınakları aramak için bir tavşan gibi davranmaya ve havayı koklamaya davet edin. Bu egzersizi yapmak için tek yapmaları gereken şey burunlarından nefes almak ve nefes vermek.

Kuşkusuz, çocuğunuz sinirlendiğinde ya da düzgün nefes alamadığında yapılacak en iyi nefes egzersizlerinden biridir. Bu teknik, hareket etmek yerine nefes alış verişlerine bağlanabilmelerini sağlayacaktır.

Bu nefes egzersizleri ile çocuklarınızın sakinleşmesine ve panik ataklarının kontrolüne yardımcı olabileceğinizi unutmayın. Ancak, onlara farklı varyasyonları öğretmek için sabır ve biraz zaman harcamalısınız. Çocuklarınıza, kendi iyiliklerine yardımcı olacak araçlar sağlama fırsatını kaçırmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Comas, S. (2016). Burbujas de paz: pequeño libro de Mindfulness para niños (y no tan niños). Nube de Tinta.
  • Snel, E. (2008). Tranquilos y atentos como una rana. Animal Genetics. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.