Çocuklar için aerobik: Faydalarının farkında mısınız?

Ufaklıklarımız dans etmeye bayılırlar. Çocuklar için aerobik bu noktada tam teşekküllü spor yapmayı sağlar. Çocuklar egzersizde olduğu gibi aerobik ile de diğer çocuklarla sosyalleşme fırsatı bulurlar.
Çocuklar için aerobik: Faydalarının farkında mısınız?

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Çocuklar için aerobik içeriğinde çocuğunuz için faydalı olan birçok hareketi içerir. Bu sayede çocuklarınıza spor yapmayı sevmeyi de öğretebilirsiniz. Aerobik bunun dışında da faydalara sahiptir. Örneğin emek harcamanın ya da takım çalışmasının değerini öğrenirler. Oldukça da eğlenceli bir aktivite olduğu için bugün yazılarımızda sizlerle aerobik konuşacağız.

Eksiksiz bir spor

Aerobik son zamanlarda giderek kararında bir popülerlik yakalamayı başardı. Bunun ana sebebi içeriğinde müzik ve eğlenceyi biraraya getirmesi ve içeriğindeki egzersiz ve hareketlerin oyunu, çocukların kendini ifade etmesini ve yaratıcılıklarını desteklediklerini biliyoruz.

Yaş olarak baktığımızda aerobik bu noktada her tip yaştan insana hitap eden nadir aktivitelerden biridir çünkü içeriğinde her insana özel olarak adapte edilebilecek çeşitlilikte hareketler içerir. Bu sebeplerle aerobik dersleri çocuklar için ve yetişkinler için olan çeşitlerinde büyük değişiklikler gösterir.

Genç çocukların özel egzersizler yapmaya ihtiyaçları vardır. Bu özel ihtiyaçlar kalori yakmak ya da vücuda şekil vermenin ötesine geçip çocuklarımızın rahatlayabilmeleri ve takım olarak eğlenebilmelerini kapsar.

Çocukların en iyi fiziksel kondisyona sahip olmaları çok önemli. Kardiyo yapmak çocukların enerji atmalarını ve daha iyi dinlenmelerini sağlar ve tüm bunların ötesinde kalp ve damarlara ilişkin hastalıkların önlenmesinde kardiyo çok yardımcı olur.

Spor yapmayı daha itici bulan çocuklarımız ise aerobik hareket rutinine dikkat verebilirler, çünkü çocukları spora bağlamak zor olduğu için aerobik bu noktada bir köprü görevi görür. Spor hocaları genellikle ısınma egzersizleriyle başlar ve küçüklerimizi sporu fiziksel aktivitelerinin içine sokmaları konusunda teşvik ederler.

Çocuklarınızı aerobik yapmaya teşvik etmek için öneriler

Çocukların aerobiği hayatlarına katabilmelerinin ilk aşaması evde dans etmeyi öğrenmeleri olur. Bu yönden çocukların müzik ve dans konusunda sevgilerinin ve ilgilerinin artmasını sağlayabiliriz.

Müziğin yarattığı atmosfer

Yapabileceğiniz en basit değişikliklerden biri evde özellikle çocuklarınızın odasında müziğe yer açan bir atmosfer yaratmak olabilir. Bunu sağlamak için oyuncak gitar ya da müzik kutuları gibi müzik oyuncakları odanın belli köşelerine yerleştirilebilir.

Evde dans etmek

Diğer bir önerimiz de ebeveynlerin evde akıllarına geldikçe müzik çalması yönünde olacak. Bunun yanında ebeveynler açtıkları müziğe dans ederlerse bu da çocuk için iyi bir örnek olur. Örneğin, çocuklar ev ödevlerini yaparken müzik kullanmak çocuğunuzun işbirliği yapması konusunda ders çalışmayı çekici hale getirebilir. Bunun yanında çocuklar öğrenirken eğleneceklerdir.

Müzik zevkini geliştirmek

Ebeveynlerin çocuklarının kendilerine ait bir müzik zevki bulmaları ve geliştirmeleri konusunda da yardımı dokunabilir. Benzer bir şekilde derslerdeki öğretmenler çocukları farklı müzik stillerine göre gruplayabilirler. Temel fikir çocuğun dans ederken kendini rahat etmesi ve bu aktiviteyi sevip sevmediğine karar vermesi.

Aerobik yapmanın çocuklara faydaları

  1. Psikomotor gelişim

Çocuklar için aerobiği yapmanın temel avantajları arasında çocukların yeterli pratik ile birlikte psikomotor yeteneklerini ve koordinasyonlarını en üst düzeye çekebilmek yer alır. Bu yönden fiziksel kapasite ile ilişkilendirilen kontrol, direnç ve beceriklilikte yükseliş göreceğiz. Aynı şekilde çocuklarda kendi vücut farkındalıklarını da yükseltmiş oluruz.

  1. Motor koordinasyonu

Hem çocuklar hem de yetişkinler için olan farklı aerobiğin türleri bu hareketleri yapanların motor koordinasyonlarını oldukça geliştirir. Çocukların motor koordinasyonunun gelişmesini sağlayan önemli faktörlerden biri dinledikleri şarkının ritmine uygun koreografi öğrenmeleri olur.

Aerobik; odaklanmaya, atılan adıma, ne kadar süreyle farklı hareketleri sürdürdüğünüze ve hareketlerin ne tip tekrarlar barındırdığına dikkat etmeyi gerektirir. Tüm bu yetenekler çocuğunuzun tamamıyla odaklanması için bir fırsattır.

  1. Sosyal ilişkiler ve sosyallik

Aerobiğin en büyük faydalarından biri çocukları sosyalleşmeye teşvik etmeleri olabilir. Çocukların aile dışında gruplarla sosyalleşmeleri ve diğer çocukları tanımaya başlamaları gerekiyor. Aerobik grup ile yapılan bir aktivite olduğu için çocuklarınız kolaylıkla yeni arkadaş edinebilirler; hem de bunu sağlıklı bir çevrede yapma fırsatı bulurlar.

Aerobik ve getirdiği sosyallik çocukta özgüven gelişimine yardımcı olur ve bu gelişim onun hayatının diğer yönlerinde ve gelecek hayatında da pozitif bir etkide bulunur. Bu açılım çocukların genel karakter gelişimine yardımcı olur.

  1. Çeviklik

Son olarak da bu sporun diğer bir avantajı da çocuğa katacağı çeviklik olur. Aerobik pratiğinde bulunmak çocuğun mekan algısını, dengesini ve vücudu üzerindeki kontrolü geliştirmesine yardımcı olur.

Gördüğünüz üzere aerobik çocuklar için en çok önerilen fiziksel aktivitelerin başında geliyor çünkü eğlenceli bir rutine bağlayarak çocuklar müzik ve dans eşliğinde birçok farklı niteliklerinde gelişim gözlerler.

İlgini çekebilir ...
Ben anneyimRead it in Ben anneyim
Doğumdan Sonra Spor: Faydaları ve Tavsiyeler

Vücudunuzun yavaşca ve dikkatlice iyileşmesi gerekse de, doğumdan sonra spor yapmak da sizin için faydalıdır. Haydi bu konuyu daha detaylıca inceleyelim.