Doğumdan sonra formunuzu yeniden kazanmak için ipuçları

Kadınların vücudu, hamilelik sırasında büyük değişimler geçirir. Ancak, iyi bir diyet ve yeterli egzersiz ile formunuzu geri kazanmak düşündüğünüzden de kolaydır.
Doğumdan sonra formunuzu yeniden kazanmak için ipuçları

Son Güncelleme: 15 Ağustos, 2018

Kadınların, doğumdan hemen sonra sıkı bir diyet ve egzersiz rutini oluşturmak istemeleri oldukça normaldir. Bu, bir zorunluluk değildir ve sadece kendi istekleriniz doğrultusunda olmalıdır. Anneliğin, kadın vücudunu büyük ölçüde değiştirdiğini ve eski haline gelmesinin bir anda gerçekleşmeyeceğini anlamak gerek.

Eğer sağlıkları iyi durumdaysa, anneler eski formlarına dönmek konusunda kendilerine baskı yapmamalıdırlar. Bu, kendini iyi hissetmek için kişisel bir karar olmalıdır.

Tüm kadınlar kilo vermek istemeyebilir. Hatta bazıları, anne olmakla ilişkilendirdikleri için doğumdan sonra oluşan çatlaklarını çok severler. Ayrıca, düz bir karına, sıkı bacaklara sahip olmak isteyen kadınlar da vardır.

Özgüvenlerini arttırmak, durumlarına uygun alternatifleri araştırmak ve özellikle bu güzel varlığı dünyaya getirdikten sonra kendimize göstermemiz gereken özenin farkında olmak için iyi bir zamandır.

Doğumdan sonra eski formunu geri kazanmak, iyi bir diyet ve günlük egzersiz rutiniyle başarılabilir. Sabır ve azim gerektiren bu hedef, imkansız değildir.

Bu değişikliklerin sadece bir günde olmayacağını, uzun bir süreç olduğunu ve iyi sonuçlar elde etmenin zaman aldığını da unutmamak gerek.

Doğumdan sonra eski formunuza kavuşma görevine başlamadan önce, süreci izlemek için bir uzmanı ziyaret etmek çok önemlidir. Sizinle birlikte uygulayacağınız planı tasarlayacak ve gereken miktarlardaki yiyecek, program ve yapılacak egzersiz türlerini size bildirecektir.

Doğumdan sonra formunuzu yeniden kazanmak için ipuçları

Bazı uzmanlar, doğumdan 4 ay sonra formunuzu geri kazanmaya başlamayı tavsiye ediyorlar. Bu dönemde, organlar yerlerine geri döner, hormonlar biraz daha stabildir ve metabolizma hızlanmaya başlar.

doğum kemeri

Ayrıca, anne bebeğin rutinine kendini ayarlayacaktır. Bu şekilde, aşağıda belirtilenler gibi egzersiz ve alıştırmalara başlayabilirsiniz:

Olumsuz düşüncelerden kurtulun

Bu görevi olumlu düşüncelerle aşmak, cesaretli olmak ve sevdiklerinize güvenmek gerekir. Olumsuz düşünceler önünüzdeki hedeflerin başarısızlığına sebep olur. Akıl her zaman vücuda egemen olur, bu yüzden her zorluklar en iyi tutumla üstlenilmelidir.

Aktif bir hamilelik geçirmek

Dokuz ay boyunca, kadınların sürekli olarak hareket etmeleri tavsiye edilir. Örneğin yürüyüş, yoga, aerobik ve hafif ağırlık kaldırma egzersizleri yapılabilir. Böylece doğum yaptıktan sonra, vücut zaten bir rutine alışmış olacak ve devam etmek daha kolay olacaktır.

Emzirme

Bebeğini emzirmek annenin çok fazla kalori harcamasına neden olur ve bu kilo kaybını belirler. Birikmiş sütün çoğu doğal olarak ortaya çıkacaktır. Bu sayede birkaç hafta içinde bazı kilolar verilecektir.

Egzersiz

Egzersiz, çok sağlıklı olmanın dışında, hareketsizlik nedeniyle pıhtıların oluşmasını engeller. Vajinal doğumda ise, egzersizin doğumdan iki gün sonra yapılması gerektiğini unutmamak gerek.

Tabii ki, ayakları sallama, ayak bileklerini bükme, vücudu bir taraftan diğerine çevirme ve ayaklarla çok ağır olmayan nesneleri itme gibi basit egzersizler yapabilirsiniz.

“İyi bir diyet ve günlük egzersiz rutini ile doğum sonrası eski formunuza kavuşabilirsiniz”

İyi beslenme

Sebze, meyve, tahıllar, mineral, vitamin ve düşük kalorili gıdalardan oluşan dengeli bir diyete başlamak gerekir. Bütün bunlar, vücudun egzersize uyum sağlamak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, cildi iyileştirecek, izleri ortadan kaldıracak ve vücut savunmasını arttıracaktır.

Doymuş yağlardan ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Et, haşlanmış sebze tüketmeniz ve kızartmaktan kaçınmanız da tavsiye edilmektedir.

Doğum sonrası kemerleri

Kemerler, doğumdan sonra vücudun eski formuna dönmesine yardımcı olmak için iyi bir seçenektir. Sadece bu kemerleri ne zaman ve nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Doğum sezaryen ile yapıldıysa, kemer 8 hafta sonra kullanılabilir. Diyet ve egzersizle kilo verirken formunuzu düzeltmeye yardımcı olurlar.

Karnınızın üzerine yatmak

Mümkün olan en kısa sürede uyurken bu pozisyona alışmanız, karnınızın yavaş yavaş düzleşmesine yardımcı olacaktır. Sırt ve bacakları da gevşettiği için, bu duruşunuzun düzelmesine yardımcı olur ve maksimum rahatlama hissi verir.

Su içmek

Vücudunuz iyileşmeye ihtiyaç duyduğu için su içmek çok önemlidir; vücudumuzun %70’inin su olduğunu unutmayın.

Su, toksinlerin yok edilmesine katkıda bulunur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle vücutta biriken yağlar hızla yanar.

Sabır ve azim

Bu hedef uzun bir yoldur. Karın bölgesi, en yavaş sonucu verecek talepkar bir bölgedir. Kendinizi motive halde tutun, azimli ve sabırlı olmaya çalışın. Hedeflerinize yakında ulaşacaksınız.

Eski formunuza dönmek konusunda umutsuzsanız ve beklediğinizden daha uzun sürüyorsa, doğum sonu depresyonuna girmeniz olasıdır.

Vücudunuza ihtiyaç duyduğu zamanı verin, kendinizi olduğu gibi sevin ve makul zamanlarda ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bununla birlikte, kendiniz için belirlediğiniz hedefe ulaşana kadar kendinizi her aşamada motive etmeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70.
  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.