Çocuklarda Yaygın Görülen 5 Ortopedik Problem

29 Mart 2020
Çocuğunuz yürürken veya ayakta dururken deviasyon veya kötü duruş fark ederseniz, dikkatli olun. Özellikle de üç yaşından büyük çocuklarınızı iyi gözlemlemelisiniz.

Bu yazımızda, çocukları etkileyebilecek en yaygın 5 ortopedik problem hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ortopedik bozukluklar, insan vücudunda meydana gelen deformasyonlarla ilgilidir. Bu problemler çocuklukta meydana gelebilir ve belirli teknikler ve ekipmanlar kullanarak tedavi mümkündür.

Çocukluk çağında beklenen büyüme seviyesini tahmin eden bazı parametreler vardır. Bununla birlikte, çocukların her zaman bu standartlara göre gelişim göstermediği de doğrudur.

Çocuğun sağlığına ciddi bir tehlike oluşturmasa da, bazı durumlar özel bakım gerektirir. Bu kategoriye bazı küçük çaplı solunum sorunları, duyma veya görme ile ilişkili problemler veya alerjiler dahil edilebilir. Ayrıca, ortopedik problemleri de aynı listeye ekleyebiliriz. Bu tür sorunlar, çocuklar arasında son derece yaygındır.

Çocuklarda yaygın olarak görülen 5 ortopedik problem

Aşağıda, çocuklarda oluşabilecek şekil bozukluklarının 5 farklı türünden bahsedeceğiz. Bunlar doğuştan olabilir ya da olmayabilir. Ayrıca, her sorunun yaygın tedavisine dair kısa bir bilgilendirme yapacağız.

1. Düz taban

Doğduğumuzda, hepimizde düz taban vardır. Bununla birlikte, zaman geçtikçe ayak tabanlarının iç kısımlarında bir kavis oluşur. Bu, gelişim sürecinin normal bir parçasıdır. Çocuklar arasındaki en yaygın sorunlardan bir tanesi, ayakta bu kavisin gelişmemesidir. İlk semptom, çocuk yürürken içeriye doğru bükülen bileklerde güçsüzlüktür.

Bu durum bazen çocuklar için acı verici olabilir. Eğer sizin durumunuz da bu şekildeyse, uzmanlar ortopedik taban veya başka ayakkabı destekleri kullanımını önerebilir. Düz taban olmanın ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmediğini unutmamak gerekir. Düz taban problemi olan çocuklar da spor da dahil olmak üzere her türlü aktiviteyi yapabilir.

çocuklarda bacak ağrıları

2. Çarpık bacak

Daha çok çarpık bacak olarak bilinen Genu varum, çocuklarda yaygın olarak görülen bir diğer şekil bozukluğudur. Çarpık bacak sorunundan muzdarip olan çocukların,  diz hizasında bir deviasyon vardır. Bu deviasyon, bacakların ayrık olmasına ve dışa doğru yay şekli almasına sebep olur.

Bu durum, kalıtsal olabilir ve bebekler arasında sıklıkla görülür. Aynı şekilde, problem bazen zamanla kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Raşitizm veya blount hastalığı gibi ciddi bir hastalık olmadığı müddetçe, bu durum genellikle tedavi gerektirmez. İncik kemiği veya diz ekleminde ağrı, bu durumların belirtisi olabilir.

3. İçe dönük bacak

Eskiden Genu valgum olarak bilinen bu sorun, yukarıdaki bozukluğun tam tersidir. Bu vakada, çocuğun dizleri ortada birleşir ve kasları ile bacakları dışa doğru deviasyona uğrar.

Genu varonun aksine, bu durum 3-6 yaş arasında görülür. Bu süreçte, çocuğun bacakları hizalanmayı etkileyen değişimler geçirir. İki vakada da, öncelikli olarak düşünülmesi gereken estetik kaygı değil işlevdir. Eğrilik ağrıya sebep olmadığı veya çocuğun aktivitelerini etkilemediği sürece, tedavi gerekli değildir.

“Doğduğumuzda, hepimizde düz taban vardır. Bununla birlikte, zaman geçtikçe ayak tabanlarının iç kısımlarında bir kavis oluşur. Bu, gelişim sürecinin normal bir parçasıdır.”

4. Yumru ayak

Bu bozukluk, düz taban hastalığının tam tersi bir bozukluktur. Yumru ayaktan muzdarip çocuklarda ayaktaki kavis çok yüksektir. Bu durum genellikle büyük çaplı komplikasyonlara sebep olmaz ancak bazı ayakkabıların giyilmesi rahatsızlık yaratabilir.

Yukarıda bahsedilen problemler gibi, ağrı olması doktora danışmak için yeterli bir sebeptir. Aynı durum, bozukluğun çocuğun günlük hayatını etkilediği veya deformasyonun çok belirgin olduğu vakalarda da gereklidir.

5. Parmak ucunda yürüme

Çocuklar yürümeyi ilk öğrendiklerinde, neredeyse hepsi parmak ucunda yürür. Bununla birlikte, bu davranış üç yaşından sonra düzelmelidir.

Eğer düzelme meydana gelmiyorsa, durum kas güçsüzlüğüne veya beyin ve sinir sistemiyle ilgili daha kompleks sorunlara sebep olabilir. Bu komplikasyonları saptamak ve sorunu düzeltmek için doktora erken danışmak önemlidir.

Çocuklardaki ortopedik problemler nasıl tespit edilir?

Çocuğun vücut yapısıyla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek için kullanılabilecek ilk yöntem gözlem yapmaktır. Uzmanlar, çocukların ilk 18 ay boyunca çarpık bacaklı olmasının normal olduğunu belirtir. Başka bir deyişle,  genellikle küçük yaşta çocukların bacaklarında alışılmadık eğrilikler görülür.

Bu yaşın, çocukların yürümeyi yeni öğrendiği yaş olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu süreç, hala gelişme aşamasında olan vücudun alt kısmında büyük bir miktarda güç gerektirir.

çocuklarda parmak ucunda yürüme

İki yaşına yaklaşırken, pek çok çocuk daha düz dizlere sahip olur. Bir yıl sonra, dizleri bir araya gelebilir. Bu noktadan çocukluğa kadar geçen zamanda, karakteristik özellikler “normal” standartlara doğru aşamalı olarak ilerleyecektir.

Eğer anne babalar bu son aşamada bir anormallik gözlemlerse, endişelerini bir çocuk doktoru ile paylaşarak gerekli değerlendirmelerin yapılmasını isteyebilir. Aynı durum çocuğunuzda ağrı olması halinde de geçerlidir. Röntgen ışınları gibi fiziksel muayeneler, doğru teşhiste kilit rol oynayacaktır.