Çocuklara Yürüteç Kullandırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bebekler ilk adımlarını atmaya hazırlanırken ebeveynler genellikle yürüteç kullanmayı    düşünürler. Bu konuda orta yolu bulmak çok önemlidir. Ebeveynler aşırı kullanımdan kaçınmalıdır fakat aynı zamanda tamamen uzak durmak da gerekli değildir.
Çocuklara Yürüteç Kullandırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2018

Yürüteçler puset ve emekleme dönemi arasındaki basamaktır. Fakat yürüteçlerin bebekler üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Yürüteçler bebeğinizi çevreler ve çocuğunuzun düşmesine karşı emniyet kayışları vardır.

Aynı zamanda bebeğinizin her yöne kolayca hareket etmesini sağlayan küçük tekerlekler bulundurur.

Yürüteç kullanmanın 3 avantajı

Bebeğinizin özgürlük algısını geliştirir

Bir çocuk emeklediğinde veya destek almadan yürümeye çalıştığında biz ebeveynler olarak her adımlarını izleriz. Fakat bir şekilde bu korumacı içgüdü çocuğumuzun hareketlerini ve özgürlüğünü kısıtlar.

Fakat bir çocuk emeklemeye ve yürümeye başladığında etrafta güvenli bir şekilde hareket edebiliyor olmalı.

Eğer çocuğunuz yürüteç kullanıyorsa, ona sürekli göz kulak olmanıza gerek yoktur ve etrafta özgürce dolaşabilir. Yürüteçlerde emniyet önlemleri vardır ve garantililerdir.

Ailelerin başka aktiviteler için daha fazla zamanı olur

Anne ve babaların yürüteç kullanmalarının bir diğer sebebi de diğer şeyleri yapabilmek için zamana ihtiyaçları olmalarıdır.

Yürüteç ebeveynleri bunalmış olmaktan kurtarır. Ve tabii ki ebeveynlerin ev içinde yemek pişirmek temizlik yapmak gibi görevleri yerine getirmelerine olanak sağlar.

Bebekler için eğlence kaynağıdır

Düşünecek olursanız yürüteç bebeğiniz için bir oyuncak gibidir. Bebekler oradan oraya hareket ederek ilk adımlarının tadını çıkarırken saatlerce eğlenebilirler.

Bu aracın birçok farklı renk seçeneği vardır ve genellikle çocuğunuzun oynayabileceği  objeler bulundurur.

Bazı yürüteçlerin çocuğunuzun öğrenmesini geliştirici özellikleri de vardır. Yürüteçteki şekiller, renkler, hisler ve sesler bu aracı bebekler için daha ilgi çekici yapar.

Şüphesiz ki çocuğunuzun bu aksesuarlarla olan etkileşimi onun bilişsel gelişimine katkıda bulunur.

yürüteç

Yürüteç kullanmanın 3 dezavantajı

Yaygın düşüncenin aksine bu araçlar yürümeyi öğretmez

Bebeğiniz yürüteç kullandığı zaman yapay destek alır. Bu sebeple yürüteçteyken yaptığı hareketlerin hiçbiri gerçek yürüme ile kıyaslanamaz.

Başka bir deyişle, yürüteç bebeğinizi ilk adımlarını güçlendirebileceği kadar zorlamaz. Bebeğin ağırlığını desteklediğinden yürüme tam olarak tamamlanmış sayılmaz. Bazı teorilere göre yürüteç kullanımı çarpıklığa neden olur.

Yürüteçlerin birçok avantajı olsa da bebekler sadece yürüteç kullanarak yürümeyi öğrenemezler. Evet çocuğunuzun bacak kasları gelişiyor, fakat destek yardımıyla.

Bu sebeple, eğer yürüteç kullanmaya karar verirseniz bunu kontrol etmelisiniz. Bebeğinizi çok uzun süre veya sık sık yürüteçte bırakmamalısınız.

Yürüteç kullanımı size başka şeylere odaklanabilme özgürlüğünü verirken aşırı kullanımı ters etki yapabilir. Bebeğinizin destek olmadan yürümeyi tecrübe etmeye ihtiyacı vardır.

“Yürüteç bebeğiniz için bir oyuncak gibidir. Bebekler oradan oraya hareket ederek ilk adımlarının tadını çıkarırken saatlerce eğlenebilirler.”

Yürüteçler emeklemede ve yürümede gecikmeye sebep olabilir

Emeklemeden yürümeye geçiş birçok ebeveynin yürüteç kullandığı dönemde gerçekleşir.

Unutmayın ki bebeğinizin hareketleri biraz acemi olsa da bunlar bebeğinizin motor gelişiminin gerekli bir parçasıdır.

Bebeğinizi yürütece yerleştirdiğiniz zaman bu geçişi erteleyebilir hatta gelişimini engelleyebilirsiniz.

Ebeveynlerin çocuklarının her gelişim aşamasını uygun bir biçimde tecrübe etmesine ve tamamlamasına izin vermesi çok önemlidir. Yürümek sadece hareket edebilmek değildir aynı zamanda kasların gelişimidir.

yürüteç

Yürüteçler bebeğinizi düşmekten korur ancak bunlar da bebeğinizin gelişiminin bir parçasıdır

Hiçbir anne baba bebeğinin ilk adımlarını atarken yaralanmasını istemez. Fakat şunu bilmelisiniz ki, düşmek bir dereceye kadar bebeğinizin gelişiminin önemli bir parçasıdır.

Düşmenin yaralayabileceği, bir tehlike ve kontrol kaybı anı olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat bu çocuğunuza çevresine ve yerçekimine karşı kendine nasıl hakim olabileceğini öğreten bir tecrübedir.

Bu sebeple, şunu belirtmek isteriz ki tek problem yürüteç değildir. Aşırı koruma da yürümeye bir engeldir. Bazı ebeveynler çocuklarının kendi başına yürümesine izin vermekten korkarlar.

Tabii ki çevrenin tehlikesiz olduğundan emin olmalı ve bebeğinize her zaman destek olmalısınız. Fakat, bebeğinizin doğal bir şekilde yürümeyi öğrenmesine ve bunu yaparken kendine güvenmesine izin vermelisiniz.

Özetle, yürüteç kullanımı bebeğimizin gelişimini büyük ölçüde etkiler. Yine de bebeğinizin zaman zaman yürüteç kullanarak eğlenmesine izin vermekte hiçbir tehlike yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.