Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olacak 3 Alıştırma

Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olacak 3 Alıştırma

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2018

Bebeğinizi çok zorlamamak kaydıyla yürümeyi öğretmeye çalışmak, onlarla fazladan zaman geçirmenin harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda aranızdaki anne-çocuk bağını güçlendirirken, onların gelişimine de katkı sağlarsınız.

Bu alıştırmaların, ona yürümeyi öğretebilmesi için bebeğinizin kendisini rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Çocuğunuz bu alıştırmalardan herhangi birini yapmak istemezse, bunu yapmaya zorlamamalısınız.

Bir bebeğe, yürüme alıştırması yaptırmak istiyorsanız bunun ona eğlenceli geldiğinden ve öğrenmeyi istediğinden emin olun.

Eğer çocuğunuz ona yürümeyi öğretmek için her uğraştığınızda çığlık atıyorsa, başka bir alternatif arayın veya çocuğun merakını uyandırabilecek öğeler bulun.

Ben Anneyim’de size sunacağımız bu 3 alıştırmadan en azından birisi, bebeğinize yürümeyi öğretmede size çok yardımcı olabilir.

Bu yüzden aşağıdaki alıştırmaların her birini dikkate almanızı öneririz.

Bebek adımları

İlk adımlarıyla birlikte, bebeklerin psikomotor gelişim yolculuğu başlar. Kasları güçlenir ve hareketlerini nasıl koordine edeceklerini öğrenirler.

Bir bebeğin ilk maceraları, ona aynı zamanda birçok beceriyi kazandırmada yardımcı olacak şeylerdir.

Yavaş yavaş, çocuğunuz başını kaldırır, beşikte dönmeye başlar, kendi başına oturur, ayağa kalkar, yürür ve sonrasında ise koşar. Bunların her birini zamanla kendi kendilerine başaracaklar. Ancak bu süreçte annesinin çabası da oldukça önemlidir.

Bir bebek, bir sonraki hedefe geçmeden önce, tamamen güvenli ve rahat hissetmek için önce bulunduğu aşamada ustalaşır ve daha sonra sıradaki aşamaya geçer.

Örneğin, ayağa kalkabilmek için önce oturmayı öğrenmek; yürümek için önce nasıl ayakta durması gerektiğini öğrenmek gibi…

Bebeğinizin yürümeyi öğrenmesine yardımcı olabilecek 3 alıştırma

Çocuk doktorunuz, çocuğunuzun kaslarının ve omurgasının hazır olduğunu ve bu hassas görevi gerçekleştirebilecek seviyeye geldiğini doğruladığında, artık onu ilk adımlarını atmaya teşvik etme zamanı gelmiştir.

Çocuklarınızın hedeflerine ulaşmalarında onlara aktif olarak yardımcı olabileceğinizi unutmayın. Çocuk kendini güvende hissederse, tüm sürecin çok daha hızlı geçeceğini de aklınızda bulundurun.

Çocuğunuzun ayaklarını rahat ettirmek çok önemlidir. Bunun için yumuşak bir spor ayakkabısı giydirebilir ya da çıplak ayakla bırakabilirsiniz. Onlar hangisini tercih ederlerse.

İlk alıştırma

Çocuğunuzu önünüze alın ve ellerinden tutarak zeminde dengede durmalarını sağlayın.

Ardından bir, iki şeklinde saymaya başlayın. Sayarken, ayak ucunuzla çocuğunuzun ayaklarını hafifçe ileriye doğru ittirin.

Diyelim ki: bir numara hep çocuğunuzun ağırlığını sağ ayağına verdiği, iki numara ise çocuğunuzun ağırlığını diğer ayağına kaydırdığı sayı olsun.

Bebek ilgisini kaybedene kadar bu alıştırmaya devam edebilirsiniz.

Bebek sayıların ne anlama geldiğini ve aslında ne yaptığını anlayamasa da, bu alıştırma onun yürümesini sağlayacak hareketlere alışmasında çok yardımcı olacaktır.

Evin içinde dolaşma eylemi, kesinlikle tekrarlamak isteyecekleri çok ilginç bir deneyim olacaktır.

bebeği yürüten ebeveyn

İkinci alıştırma

Bebeği yere koyun ve bir mobilya parçasına tutunmasını sağlayın. Emziğini, favori oyuncağını veya ilgisini çekeceğini bildiğiniz herhangi bir nesneyi elinize alın. Bebeğe yakın bir yere koyun, ama kollarını uzatarak alabileceği kadar da yakın olmasın.

Nesneye ulaşması için bebeğinizi motive edin. Gülümseyin ve daha fazla ilgisini çekmek için onu alkışlayın. Bebeğin mutlu bir şekilde gülmeye başlayacağını göreceksiniz.

Birkaç saniye sonra, bebeğiniz kendisi ile nesne arasındaki mesafeyi ölçtükten sonra, hedefine ulaşmak için adımlar atmaya başlayacaktır.

Çocuk ödülüne ulaşırsa, onu tatlı sözlerle kutlayın. Ona mutluluğunuzu gösterin ve süreci başka bir nesne ile tekrarlayın.

hediyeler ve çocuk

Üçüncü alıştırma

Bebeği bir oyun alanına koyun. Oyun alanının diğer ucuna ise dikkatini çekecek bir oyuncak bırakın.

Çocuğu oyuncağa ulaşmak için motive edin. İlk başta çocuk, korkuluklara tutunup ilerleyerek oyuncağa ulaşmaya çalışabilir. Ancak, daha fazla güven kazanmaya başladığında, onu oyuncağa ulaşmak için en kısa rotaya yönlendirmeye başlayabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için çocuğun korkulukları bırakması ve oyun alanının diğer ucuna ulaşmak için serbest kalması gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.