Bir Pediyatrist'ten Doc McStuffins'e Açık Mektup

Bir Pediyatrist'ten Doc McStuffins'e Açık Mektup

Son Güncelleme: 29 Mart, 2018

Birçok çocuk çizgi film izlemekten çok hoşlanır ve aynı zamanda birçok şey de öğrenebilir. Bu sebeple, uzman doktor Steve Silvestro‘nun meşhur ünlü çizgi film Doc McStuffins’e mektup yazması bizi pek şaşırtmadı.

Mektubunda Doktor Silvestro Doc McStuffins’in verdiği yanlış bilgilerden kaynaklanan çocuklarda bıraktığı hatalı bilgilendirmenin etkilerinden bahsediyor. Düşündükleri şeyler tamamıyla Harvard Üniversitesi’nin söyledikleriyle zıt. Bir süre önce Harvard Üniversitesi bu çizgi filmi değerlendiren bir rapor hazırlamıştı.

Harvard Üniversitesi’nin raporunda, Peppa Pig izleyen çocuklarda otizm hastalığının gelişmesinin olası olduğu yazıyordu. Sonrasında bu bilgi, hem üniversitenin kendi uzmanları hem de tıp uzmanları tarafından çürütülmüştü.

Bu talihsiz olayın ardından, Dr. Silvestro’nun insanların kalbine dokunan ve eğlenceli bir mektup yazması çok uzun sürmedi. Doktor Silvestro bu karakterin yaratıcısına çocukluğa katkısından dolayı teşekkür ediyordu; bu çizgi film çocukların artık doktorlardan korkmamasını sağlamıştı.

Doc McStuffins’e Olan Mektupta Ne Yazıyor

Doktor Silvestro dedikleri şunlar, “Bildiğin üzere, biz doktorlar birbirimizle hasta paylaşırız ve paylaştığımız zaman hastayla ilgili bir mektup göndermemiz de zorunludur. Şunu görüyorum ki, sen ve ben de birçok hasta paylaşıyoruz ve senin bana gönderdiğin mektuplarda hastalara ne kadar yardım ettiğin yazıyor.

oyuncak doktor aletleri

“Öncelikle şunu söylemeliyim ki, benim işimi gerçekten çok kolaylaştırdın.” demekte Kuzey Amerikalı pediyatrist. Çocuklarda hep görülen doktora gitmekten korkma durumunun yavaş yavaş kaybolduğunu söylüyor. Hatta artık doktora gelmek konusunda heyecanlı olduklarını ve bazı çocukların beyaz önlük giyerek doktorları taklit ettiklerini bile yazıyor mektupta.

“Eğer odaya girdiğimde çocuk halen sinirliyse, tek yapmam gereken Time for Your Checkup şarkısını söylemek ve ardından gözlerindeki ışığı görmelisiniz. Bu şarkı sanki çocukların dilinden anladığımı gösteren küçük bir anlaşma, bir el sıkışma görevi görüyor ve benim onların tarafında olduğumu söylüyor.

“Herkes senin stetoskopunla peluş hayvanları tekrar hayata getirmeye çalıştığını biliyor ve sonuç olarak da, hiçbir çocuk artık benim stetoskopumdan korkmuyor. Artık stetoskop soğuk ve itici bir şey değil aksine eğlenceye ve hayal dünyasına açılan bir kapı.

“Bazen stetoskopu bilerek farklı yerlere koyuyorum; bunlar bazen kaş olabiliyor, diz kapağı olabiliyor ya da bazen de bir fil gibi benim burnum olabiliyor. Doğru yere koyduğumda, yani onların göğsüne, ürkek bakışlar değil, kıkırdamalar geliyor.

Doc McStuffins’in başka teknikleri

“Ancak şunun da üzerini çizmem gerekiyor; çocuklara sadece doktora gitmenin kötü bir şey olmadığını değil, başka şeylerde öğretiyorsun. Nasıl sabırlı olacaklarını ve korkularının nasıl üstesinden geleceklerini, arkadaşlarını nasıl idare edebileceklerini, evlat edinmeyi, eve yeni bir bebeğin gelmesini… Çocuklara günlük hayatlarında karşılarına çıkacak zorlayıcı ve rahatsız edici durumlar karşısında, onların ne yapması gerektiğini öğretiyorsun.  ”

Pediyatristin en çok önem verdiği şeylerden birisi de Doc McStuffins’in Chilly ile olan ilişkisi. Bu arkadaşımız, Chilly, birazcık hastalık hastası, yani hipokondriyak ve genel olarak her şey onun canını kolaylıkla sıkıp hasta yapabiliyor.

Bu sebeple, doktor mektubunda bu karakter için “bazı çocuklarla benzerlik gösterdiğini” söylüyor. Çocuklar için en küçücük şey bile bazen kocaman ve korkutucu olabilir.

Küçüklerimizi motive edebilmek için kullanışlı bir şey

Chilly’nin korkuları temelsiz olabilir, ancak Doc McStuffins onları sabırlı bir şekilde dinliyor ve hasta çocuğun kendini iyi ve güvende hissetmesini sağlıyor.

Pediyatrist Doc McStuffins’e şunu da söylüyor: “Yaptığın davranış hem doktorlar için hem de anne baba için iyi bir şey çünkü endişeli çocuklarımızı dinlerken kulaklarımızı olabildiğince açmalıyız ve onlara sıcak ve sevgiyle yaklaşmalıyız.

Ancak bu Doc McStuffins’in örneklendirerek öğrettiği tek şey değil, daha fazlaca var, diyor Dr. Silvestro. Doc McStuffins annesi gibi doktor olmak istediği zaman, kurduğu düşlerle, birçok küçük hastamıza da örnek olduğu açık.

Şimdi birçok minik hasta stetoskopla kendi kalplerinin sesini dinlemeye çalışıyor. Hatta birçoğu büyüdükleri zaman nasıl doktor olmak istediklerini de büyük bir keyifle anlatıyorlar. Bu Dr. Silvestro’yu hayrete düşürdüğü için, bu meselenin yeni olduğunu biliyor.

“Bu sebeplerden dolayı sana teşekkür ediyorum. Küçük bir kontrol esnasında, tedirginliği kırabileceğim bir şarkı kazandırdığın için ve hem ben hem de küçükler için bir nevi rol model olduğun için teşekkür ederim. Umarım gelecekte birçok hastayı paylaşmaya devam ederiz.”


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.