Ergenlik Çağında Çocuğu Olan Annelerin Anlayabileceği 7 Durum

Ergenlik çağında çocuğu olan annelerin günlük olarak karşılaştıkları durumlar hakkında bilgi edinin. Eğer henüz bu durumlardan geçmediyseniz hazır olun!
Ergenlik Çağında Çocuğu Olan Annelerin Anlayabileceği 7 Durum

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2019

Ergenlik, çocuklarınızın davranışlarını büyük ölçüde değiştiren fiziksel ve duygusal değişikliklerin bir aşamasıdır. İsyan ve iletişim kopukluklarıyla karşılaşacaksınız. Bu zor aşamada yalnız olmadığınızı unutmayın – ergenlik çağında çocuğu olan birçok anne benzer durumlardan geçer.

Gençler belirli davranışlar gösterdiklerinde veya belirli şekillerde davrandıklarında nasıl tepki vereceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu sizi her ne kadar zorlasa da, onlara iyi değerler öğretirseniz, her şey yoluna girecektir.

“Bir genç değerleri ne kadar iyi bilir ve anti-değerlerden kaçınırsa, kararları o kadar iyi ve başarılı olacaktır.”

–Doktor José Martínez Costa–

Ergenlik çağındaki çocukların anneleri: hazır olun!

1. İnternet ve sosyal ağlara bağımlılık veya aşırı kullanımı

Diğer kuşakların aksine, gençler bugünlerde her şeyi yapmalarını sağlayan bir araca sahip. Okul görevlerini yerine getirebilir ve reddedilmekten korkmadan insanlarla etkileşime girebilirler.

Sosyal ağların birçok insan için bağımlılık yaratmasının nedeni budur.

Gençler bilgi yağmuruna tutuluyor. Onlara yardım etmelisiniz, böylelikle kendilerine yararı olmayanları reddedebilirler. Tehlikeli olabilecek sayfaların kullanımını sınırlamak önemlidir. Ayrıca onlara kendilerine dikkat etmeyi öğretmeniz gerekir.

2. Fırsatı kaçırma korkusu veya FOMO (fear of missing out)

Mobil cihazlarla sürekli bağlantı halinde olmak nedeniyle, bu durum giderek daha yaygın hale geliyor. Bu durum, insanlar sosyal ağlarındaki herkesin kendisinden daha çok eğlendiğine inandığında oluşur.

Gençlerin başkalarının yaptıklarını yapmak için ezici bir baskı hissetmeleri kaçınılmazdır. En az istedikleri şey geri kalmak ve daha az havalı görünmektir.

salıncakta oturan ergen

3. Abartma ve dramatize etme yeteneği

Ergenlerin zihinleri yetişkinliğe ulaşmak üzeredir. Ancak hala gelişmektedirler. Hormonal değişiklikler ve bunların bağlamı, onların olaylar hakkında farklı (hatta çarpıtılmış) bakış açılarına sahip olmasına neden olur.

Karşılaştıkları birçok durum kulağa oldukça dramatik gelecektir. Her şeyin acil ve önemli olduğunu düşünecekler.

Sizin için önemsiz görünebilecek bir şey, onların önceliği olabilir. Sizin ve çocuğunuzun gerçekliğinin aynı olmadığını anlamalısınız. Bu nedenle, tepkileriniz de aynı değildir.

Gerektiği zamanlarda disipline etmeniz önemlidir. Ancak, bir yandan da onu anladığınızdan emin olun.

4. Arkadaşlara bağlanma

Daha önce bir gençlik dönemi yaşamış olan herkes, arkadaşlarına karşı bir bağlanma deneyimlemiştir.

Yaşamın bu aşamasında, onları daha fazla “anlayan” insanlara değer vereceklerdir. Bu yüzden sosyal çevreleri  tarafından kabul edildiklerini hissetmek için size daha fazla karşı gelebilirler.

5. Ebeveynlerle iletişim kurarken gerginlik

Çocuklar çocukluktan gençliğe geçtiklerinde iletişimin değişmesi doğaldır. Gençlerin gözünde ebeveynleri evde kurallar koyan ve işler yapan karakterler haline gelir. Ancak, en az istedikleri şey budur.

İşin güzel tarafı, yetkinizi korurken gençlerinizle iyi bir ilişki kurmak her zaman mümkündür.

Durumu nasıl idare edeceğinizi bulmak size kalmış. Bu sayede çocuklarınız sağlıklı ve mutlu bir ergenliğe sahip olabilirler.

ergenlik çağında can sıkıntısı

6. Beklentilerin karşılanmaması konusunda hayal kırıklığı

Gençler, belki de hatırlayamayacağınız duygusal ve sosyal yükler taşırlar. Örnek bir öğrenci olmak, ev işlerine yardım etmek ve arkadaşları arasında popüler olmak kolay değildir.

Bu nedenle, bir ergen başkalarının onun için sahip olduğu beklentileri yerine getirmediğinde, sinirli hissedebilir.

7. Zevkler ve ilgi alanlarındaki değişiklikler

Birçok ebeveyn, çocuklarının ne kadar büyüdüğünü ve değiştiğini fark etmez. Bir zamanlar sevdikleri müzik, yemek ve aktiviteler artık onların favorileri olmaktan çıkabilir.

Onların kişiliği ergenlik döneminde bir nihayete erer. Bu aşamada birçok şey değişebilir. Kişilikleri, tecrübe ve eğitimle birlikte yavaş yavaş ortaya çıkar.

Elbette, ergenlik çağında çocuğu olan birçok anne de benzer durumlardan geçmiştir. Henüz bu noktaya ulaşmadıysanız, sevgi ve dinginlik ile bununla yüzleşmeye hazır olun.

Sorumlu bir yetişkin olarak, genç çocuğunuzun rehberi olmanız ve rakibi olmak yerine ona yardım etmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.