Ebeveynlerin 7 Önemli Sorumluluğu

Bir aile kurma yolunda ilk adımları atmadan önce hem kadınların hem de erkeklerin ebeveynler olarak kendilerini ne gibi sorumlulukların beklediğini bilmelerinde fayda var. 
Ebeveynlerin 7 Önemli Sorumluluğu

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2019

Ebeveynlerin sorumluluğu yalnızca çocuklarının materyal ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret değildir. Yetişkin bireyler aile kurmaya ve çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra onları çok önemli sorumluluklar beklemektedir.

Çocuk yetiştirme konusunda kesin ve net kuralların yazılı olduğu bir kılavuz olmasa da doğru şeyleri önceliklendirebilmek için bir takım sorumlulukların farkında olmak gerek.

“En büyük hayaller sahnedeki büyük konuşmacılar tarafından ortaya atılmaz. Onlar çocukların başucunda ortaya çıkarlar. En büyük hayal görme fırsatı pazartesi ve pazar günleri arası saat 7:30’dan 21:30’a kadar görülür. Günün bu son saatlerinde neler yapabileceğimizin ve neler yapmamız gerektiğinin tohumlarını ekme şansını buluruz. Karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirin.”

-Andy Stanley-

Bu açıklamayı tek bir cümle ile özetleyecek olursak, ebeveynlerin temel görevi çocuklarının haklarını (ve görevlerini) korumaktır. Bu da ancak ailenin, özellikle de çocukların refahına odaklanmış bilinçli kararlar vermekle mümkün olabilir.

Sevginizi göstermenin yollarına bir göz atın ve anne ve baba olarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

Ebeveynlerin en temel sorumlulukları nelerdir?

1. Mutlu ve güvenli bir ev ortamı oluşturmak

Ebeveynlerin ilk sorumluluğu çocuklarının büyüdüğü ve geliştiği çevrenin sağlıklı ve stabil olduğundan emin olmaktır. Birlikte kaliteli zaman geçirmek, sağlıklı beslenmek ve birlikte eğlenceli aktiviteler yapmak bunun bir parçasıdır.

Bu bağlamda, çocukların ev ortamında ihtiyaç duydukları zaman yalnız kalabilmeleri ve kendi özel alanlarına sahip olmaları da bir o kadar önemlidir.

2. Karşılıksız sevmek

Ebeveynler, çocuklarının uygunsuz buldukları hareketlerini düzeltmekle yükümlüdürler. Bu sayede, büyüdüklerinde daha düşünceli, anlayışlı, empati kurabilen , kurallara uyan ve sağlıklı yaşamayı bilen yetişkinler olurlar.

çocuk ve ebeveynler

Fakat, bu sorumluluğun daha da önemli olan bir noktası da vardır. Ebeveynler olarak, verdiğimiz tavsiye ve sağladığımız olanakların çocuklarımıza karşı saygı ve sevgi çerçevesinde olduğunu onlara hissettirmeliyiz.

3. Korumayı ve kendine bakmayı öğretmek

Çocukların güvenliğini sağlamak ebeveynlerin önemli sorumluluklarından biridir. Hayatta karşılarına çıkabilecek tehlikelere karşı çocukları hazırlamak anne ve babaların görevidir. 

Çocuklarımızın başına kötü bir şey gelmesini önlemek için aşırı korumacı davranmak, onları kristal bir topun içinde her tehlikeden uzak büyütmeye çalışmak mümkün değildir. Fakat, kendi başlarının çaresine bakmayı öğretmek ve onları daha dayanıklı bireyler olarak yetiştirmek mümkündür.

4. Sağlık durumlarını takip etmek

Çocukların sağlık durumu söz konusu olduğunda yalnızca fiziksel sağlık durumları değil ruhsal ve psikolojik durumları da bir o kadar önemlidir.

Bir bireyin sağlıklı gelişim süreci çocukluktan başlar. Bu sebeple, erken yaşta sağlık durumlarını sık sık takip etmek gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlediğinden emin olmak açısından gereklidir.

5. Özgüvenlerinin gelişimine yardımcı olmak

Çocuklar birkaç aylık olduktan sonra öz farkındalıkları gelişmeye başlar. Kendilerini ebeveynlerinin gözünden görürler ve gördükleri sevgi ve ilgiye bağlı olarak kişilikleri gelişir. 

Çocuklarınıza kendilerini sevmeyi, saygı duymayı, kendilerini cezalandırmadan eleştirebilmeyi ve bunu yaparken kendilerine yüklenmemeleri gerektiğini öğretin. Bu şekilde, hatalarından ders çıkarabilir ve gelecekte kendi ayakları üstünde durabilen bireyler olarak yetişirler.

6. Sınır koymak ve cezalar konusunda tutarlı olmak

Bu, özellikle de günümüz ebeveynlerinin en dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Kural ve sınır koymak çok kolay olmadığı gibi bazı durumlarda acımasızca da algılanabilir. Fakat, çocukların sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazdır.

Erken yaşta çocuklara öğretilen disiplin kavramı gelecekte başarılı olmanın anahtarıdır. Kural koymak onların ileride yaşayabilecekleri hayal kırıklıklarına karşı daha dayanıklı olmalarını ve kendilerini kontrol edebilmelerini sağlar.

anne ve babayla oyun

7. Örnek alınacak davranışlar sergilemek

Eğer çocuklarınızın bir takım davranışları benimseyip bu şekilde davranmalarını istiyorsanız bunu öğretmenin en etkili yolu anne ve babalar olarak onlara iyi örnek olmaktır. Ebeveynlerin oluşturduğu örnek, sözden daha etkili bir öğretme aracıdır.

Bir takım değerleri öğretmek söz konusu olduğunda eylemler sözlerden çok daha etkilidir. Çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda nasıl davranmasını istiyorsanız siz de o şekilde davranarak ona örnek olun.

Ebeveynlerin temel sorumlulukları hakkında son sözler

Çocuk yetiştirme konusunda dikkat edilmesi gereken birçok nokta olsa da yukarıda bahsedilenler ebeveynlerin en temel sorumluluklarıdır.

Tutarlı ve doğru davranışlarla çocuklarınızın doğru ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesini sağlayabilir ve yetişkinlik dönemi için sağlam bir zemin yaratabilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...

Çocuklar kendi kişiliklerini nasıl keşfeder?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar kendi kişiliklerini nasıl keşfeder?

Her insan birbirinden farklıdır ve çocukların da aynı şekilde kendilerine has kişilikleri oluşacaktır. Bunu belirleyen en temel 5 özellik vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.