Çocukların Alay Edilmeyle Yüzleşmesine Yardımcı 6 Teknik

17 Haziran 2020
Çocuğunuz zorbalığa uğradığından mı şikayet ediyor? Aşağıda, çocuğunuza alay edilmeyle nasıl yüzleşeceğini öğretmeniz için bazı teknikler göstereceğiz.

Günümüzde, pek çok çocuk sataşmalara maruz kaldığı için okula gitmek istemiyor. Zorbalık, sadece okulda meydana gelen bir durum değildir. Parkta, oyun bahçesinde veya koridorlarda da meydana gelebilir. Bu yüzden, çocukların alay edilmeyle yüzleşmeyi öğrenmesi önemlidir.

Aileler ve okullar çocukların iyi anlaşması konusunda çaba sarf etse de, alay etme ve zorbalık önlenmesi çok zor olan durumlardır. Başkaları onlarla dalga geçtiğinde, çocuklar kötü ve aşağılanmış hisseder.

Maalesef, ebeveynler çocuklarını bu tür hoş olmayan ve zararlı durumlardan her zaman koruyamamaktadır. Bu sebeple, çocuğun kendi kendine durumun üstesinden gelmesine yardımcı yöntemler öğretmek çok önemlidir.

Eğer çocuklara küçük yaşta bunları öğretirsek, ergenlik öncesi ve sonrası deneyimleyecekleri anlaşmazlıklara hazırlıklı hale gelirler. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Alay edilmeyle yüzleşme: Çocukların ve gençlerin alay konusu olma sebepleri

Dikkat çekmek

mutsuz kız çocuğu

Dikkat çekmenin bir yolu, olumsuz da olsa başkalarıyla dalga geçmek veya alay etmektir. Bazı çocuklar, hiç dikkat çekememektense kötü olarak dikkat çekmeyi tercih eder.

Üstün ve güçlü hissetmek

“Zorbalık uygulayan pek çok çocuk, diğerleriyle alay ettiğinde kendini üstün hisseder. Ayrıca, dalga geçerek başkalarını kızdırdığında güçlü olduğunu düşünür.”

– Olweus, 1993 –

Kabul görme

Bir gruba dahil olduklarını hissetme isteği çok güçlü olabilir. Bu nedenle, bazı çocuklar popüler gruplar tarafından kabul görmek için sınıf arkadaşlarıyla dalga geçer ve alay eder.

Farklılıkları kabul etmeme

Pek çok durumda, çocuklar kültürel, ırksal veya fiziksel farklılıkları anlamaz. Yardımcı ve anlayışlı olmak yerine, bu farklılıklarla dalga geçer.

Taklit

Bazı çocuklar, evde gördüklerini başka ortamlarda da tekrarlar. Anne babalarından ne görürlerse, onu taklit ederler. Şiddet içeren bir ortamda yaşamak, çocukların bu davranışları arkadaşlarına uygulamasına sebep olabilir.

Alay edilmeyle mücadele etme teknikleri

  • Güvende olma hislerini sevgiyle güçlendirin.
  • Çocukların kendilerine gülmeyi öğrenmesine yardımcı olun.
  • Çocuğunuza diğerlerinin söyleyeceklerinden korkmamayı öğretin. Eğer alay etme zamanla devam ederse, ebeveyni duruma dahil etmek en iyisidir.

Alay edilme karşısında uygun yanıtın verilmesi

Görmezden gelmek

Sürekli alay eden ve dalga geçen çocuklar, karşıdaki kişinin onu görmezden geldiğini fark ettiğinde neredeyse her zaman bu davranışına son verir. Bu yüzden, çocuğunuza zorbalık karşısında hiçbir şey söylemeden  arkasını dönüp gitmeyi öğretebilirsiniz.

Ayrıca, çocuklar zorbalık uygulayan kişiye “İstediğin kadar konuş, sözlerinle beni yaralayamazsın” şeklinde karşılık verebilir. Ebeveyn olarak, zorbalık eylemleri tepki almaya çalıştığından, çocuğunuzun bunlar karşısında sert bir duruş sergilediğinden emin olmalısınız.

Hızlı yanıtlar öğrenmek

dalga geçmek

Bu yanıtların, hakaret veya alay içermemesi önemlidir. Olay anında hızlı verilen cevaplar, zorbalık yapan kişinin kafasını karıştırabilir. Örneğin, alay edilmeye maruz kalan kişi “ Beni sinirlendirmek istediğini biliyorum ancak söylediklerin beni etkilemiyor bu nedenle istediğin olmayacak” şeklinde bir cevap verebilir.

Alay edilmeyle yüzleşmeye yardımcı rol yapma

Ebeveyn, rol yapma ile çocuklarına bu konuda yardımcı olabilir. Ebeveyn burada kışkırtıcı sözler sarf eder. Çocuk ise bunlara uygun yanıtlar vermeye çalışır. Bu oyun, alay edilmeyle mücadele etmede gerekli yöntemleri öğretir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, çocuğunuz zorbalıklardan o kadar az etkilenecektir.

Çok miktarda anlayış ve sevgi göstermek

Çocuklar anne babalarına bu tür sorunlarını anlattığında, onlara anlayışlı ve sevgi dolu davranmak önemlidir. Bu yüzden, mutlu sonla biten zorbalık öyküleri anlatmak en iyisidir.

Zorbalığın üstesinden kendi kendine gelen çocukların ebeveynlerini ne kadar gururlandırdığını bilmesi önemlidir. Bunlar, çocuğunuza yardımcı tekniklerden bazılarıdır.

Bununla birlikte, çocuğunuz okulda zorbalığa sık maruz kalıyorsa, öğretmenle konuşmalısınız. Böyle durumlarda öğretmenlerin yardımı da büyüktür.Eğer çocuğunuz alay edilmekten yakınıyorsa, bu teknikler son derece yardımcı olacaktır.