Duygusal Yönden Anlayışlı Ebeveynin Önemi

Ebeveynlik, çocukların gelişim ve büyüme sürecindeki her detaya dahil olmayı gerektirir. Bununla birlikte, bu her zaman kolay bir görev değildir.
Duygusal Yönden Anlayışlı Ebeveynin Önemi

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2020

Çocukla empati kurmak, pek çok anne babanın yapmadığı bir şeydir. Bu yazımızda, çocuklarınıza duygusal yönden anlayışlı davranma konusunda ipuçları vereceğiz.

Duygusal yönden anlayışlı ebeveyn söz konusu olduğunda, çocukların duygularını yorumlama yeteneğinden bahsedilir. Kısaca empati kurmak gerekir.

İnsanların her şeyi görmezden gelmeye alıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Elektronik cihazların bize verdiği sürekli uyarıcı, gözlemleme yeteneğimizi zorlaştırıyor. Bununla birlikte, yakınımızda olanlardan da bizi uzaklaştırıyor.

Maalesef, çocuklar sık sık bu durumdan muzdarip oluyor. Bunun sebebi ise, anne babaların duygusal yönden olması gerektiği kadar anlayışlı olmamalarıdır.

Bunun sonucunda ise, sorunları ve çocuk gelişiminde her aşamada ortaya çıkan tipik konuları fark etmezler. Bu yazımızda, konuyu derinlemesine inceleyeceğiz.

Bazı ebeveynler neden duygusal açıdan daha az anlayışlı olur?

Duygusal bakımdan anlayışsız olmak, pek çok faktör sebebiyle meydana gelebilir. Bunlardan bir tanesi, belki de en önemlisi ebeveynsel yeterliliktir. Ebeveyn olarak yeterli olmayan kişiler, çocuklarına iyi bir şekilde bakamazlar. Bu, sağlık sorunları, travmalar, bağımlılıklar veya depresyon sebebiyle meydana gelebilir.

Bir diğer önemli faktör ise, çocuk ve ebeveyn arasındaki bağlanmanın derecesidir. Eğer ebeveyn çocuğu hakkında olumsuz bir fikre sahipse, onunla empati kuramaz.

Duygusal yönden anlayışlı olmanın ailenin sosyal durumuyla ilişkili olmadığını bilmek önemlidir. Bu, hem düşük gelirli hem de yüksek gelirli ailelerde görülebilecek bir şeydir.

Son olarak, çocuğunuzun karakter özelliklerini de düşünmelisiniz. Anne babalar bazen çocukların aşağıdaki sorunlarını anlamada zorluk yaşayabiliyor:

  • Doğum kilosunun az olması veya prematüre doğum. Bu, alkol gibi toksik maddelere maruz kalmaktan kaynaklanabilir.
  • Diğer sağlık problemleri
  • Mizacın sert olması

Duygusal yönden anlayışsız ebeveynin etkileri

konuşan anne çocuk

2005 yılında Minnesota Üniversitesi’nde yapılan boylamsal bir araştırmada, çocuklara kötü müdahelenin farklı türlerinin sebep olduğu sonuçlar incelenmiştir. Bu araştırma, 30 yıl sürmüştür ve varılan sonuca göre duygusal yönden anlayışsız olan ebeveyn aşağıdaki problemlere sebep olmaktadır:

Aslında, bu durum o kadar önemlidir ki, zorbalık veya fiziksel şiddetten daha ciddi bir sorun olarak düşünülür. Küçük çocuklarda korunmasızlık hissi sürekli stresli olmaya sebep olur.

Bu stres, beyni etkiler ve çocuklar kendi gelişimlerine odaklanma kabiliyetlerini yitirirler. Bunun sonucunda da, öğrenmede güçlük ve dil sorunları yaşarlar.

Buna ek olarak, çocuğun öz saygısı sonrasında ciddi şekilde zarar görebilir. Özgüven etkilenir ve hatta diğer kişilere karşı istismarcı bir davranışa sebep olabilir. Aynı şekilde, verilere göre bu çocuklar büyüdüklerinde de duygusal yönden anlayışsız anne babalara dönüşmektedir.

“Maalesef, çocuklar sık sık bu durumdan muzdarip olmaktadır. Bunun sebebi ise, anne babaların duygusal yönden olması gerektiği kadar anlayışlı olmamalarıdır.”

Duygusal yönden anlayışlı olmak ne demektir?

Eğer çocuğunuza duygusal yönden açık bir algıyla yaklaşmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate alın:

  • Verdiğiniz sinyallere dikkat edin. Çocuğunuzun endişelerini her zaman iyi bir şekilde karşılamaya ve en iyi yanıtı vermeye çalışın.
  • Problemlerine ilişkin nutuk çekmek yerine çözüm önerisi sunun.
  • Onlarla birlikte çalışın ancak mahremiyetlerine saygı duyun.
  • Negatif duygularınızı kontrol edin. Sinirlenmek yerine anlayışlı olmayı ve barışçıl çözümler üretmeyi deneyin.
ailede iletişimin önemi

Diğer çözümler

Yapmanız gereken tutum değişikliklerinin yanı sıra, bu konuyu düzeltmenin başka yöntemleri de vardır. Biraz da olsa, bu sorunun kötü etkilerini onarabilirsiniz.

İlk çözüm, bir profesyonelle görüşmektir. Bunu evde ya da tıbbi bir merkezde yapabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun öğretmeni de yardımcı olabilir çünkü çocuk gününün çoğunu onunla geçirir.

Son olaraksa, ebeveynlere danışmanlık hizmeti veren kurslara da katılabilirsiniz. Bu kurslarda, anne babalar etkileşime geçmeyi, çocuğun verdiği sinyallere cevap vermeyi ve bunları yorumlamayı öğrenir. Ayrıca, çocuklarla daha iyi ilişkiler kurmaya yardımcı stratejiler hakkında bilgi sahibi olur.

Anne babaların duygusal yönden anlayışlı olması son derece önemlidir. Böylece, çocuğunuza ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği şeyleri verebilirsiniz. Aksi takdirde, çocuğunuz zihinsel olarak dengeli olamayabilir ve bu da onun gelişimine zarar verir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carpena, A. (2008). Emociones y salud. Aula de Innovación Educativa, 173-174 (pp. 61-64).
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Navas, M. D. C. O. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de orientación y psicopedagogía, 21(2), 462-470. https://www.redalyc.org/pdf/3382/338230785025.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.