Zorbalık ile İlgili Çocuk Kitapları

Zorbalık, çocuklarla konuşulması en zor konulardan biridir, bu nedenle çocuk edebiyatı bu konu için iyi bir araçtır.
Zorbalık ile İlgili Çocuk Kitapları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2020

Öğretmenler ve veliler, zorbalık hakkında çocuklarla erken yaşlardan itibaren konuşmalıdır. Zorbalık hakkında çocuk kitaplarına güvenirseniz, diyalog çok daha kolay akacaktır.

Ne yazık ki, zorbalık günümüzde medyada en çok görülen konulardan biri. Eğitim, çocuklara değer aşılamanın temellerinden biridir.

Bu değerler ve büyümelerinde ortaya çıkacak kişisel gelişim, zorbalığın her sınıfta ortadan kaldırılması gereken korkunç bir eylem olduğunu görmelerini sağlayacaktır. Eşitlik, şiddetsizlik ve herkese saygı, zorbalığı ortadan kaldırmanın, önlemenin ve hatta tespit etmenin temelleridir.

Zorbalık ile İlgili Çocuk Kitapları

1. R.J. Palacio – Mucize

Zorbalık herhangi bir aşamada ortaya çıkabilir. Bu kitap 12 yaş ve üstü çocuklar için önerilir.

zorbalık konusunda çocukları uyaran öğretmen

August, zorbalık hakkında en iyi çocuk kitaplarından biri olan bu kitabın kahramanıdır. © Lions Gate Entertainment, Mandeville Films, Participant Media

Bu hikayenin kahramanı August, ciddi bir hastalık ve yüzünde şekil bozukluğu ile doğan bir çocuk. Annesi tarafından birkaç yıl evde eğitim gördükten sonra, ailesi okula gitme zamanının geldiğine karar verir.

Bu kitap, farklı karakterlerin duygularını, eylemlerini ve güdülerini gösterir. Bunun nedeni, kitabın birkaç bölümünün birkaç karakterin bakış açısından anlatılmasıdır.

Sonuç olarak, bu, ne anlama geldiğini ve sonuçlarını tam olarak anlayacak kadar büyük çocuklarla zorbalığı tartışmak için iyi bir kitaptır.

2. Orit Gidli’den Noona The Mind Reader (Düşünce Okuyan Kız Noona)

Üç yaş ve üstü çocuklar için önerilir, zorbalık hakkında en iyi çocuk kitaplarından biridir. Bunun nedeni, öykünün, diğer kitapların yaptığı şeyleri göstermek yerine, zorbaya odaklanmasıdır.

Bu şekilde, çocukların bu şekilde davranmasına neden olan şeyler hakkında biraz daha bilgi edinebilirsiniz. Kitap empati konusu ile ilgileniyor ve aynı madalyonun her iki tarafını da görüyor.

Buna ek olarak, her iki grubun da her durumda nasıl davranacaklarını anlamalarına yardımcı olduğu için, zorbalık görenlerin ve zorbaların bir arada bulunduğu sınıflarda göstermek için önemli bir araçtır. Benzer şekilde, konu üstüne düşünmelerini sağlar.

Zorbalık ile İlgili Daha Fazla Çocuk Kitabı

3. Aline de Petigni’den Julio y Sara. Problemas en el recreo (Türkçe: Julio ve Sara. Durgunluk Sorunları)

Zorbalık söz konusu olduğunda en büyük sorunlardan biri, birine neler olup bittiğini söyleme cesaretine sahip olmaktır. Vakaların büyük çoğunluğunda, korku nedeniyle, birçok çocuk başkalarına ne olduğunu söylememeyi tercih eder. Ancak, söylememek daha da ciddi sorunlara yol açabilir.

Kitabın her sayfası iki bölüme ayrılmıştır ve seçtiğiniz yola bağlı olarak hikayenin farklı bir sonu olacaktır. Bir tarafta, çocuk birisine ne olduğunu anlatmaya karar verir. Öte yandan, çocuk kimseye söylememeye karar verir ve hikaye bu kararın sonuçlarını gösterir.

Bu harika hikaye çocukların durumdan haberdar olmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca, kitapla etkileşime girmelerini de sağlar.

4. Jan De Kinder’den Red

Bu kitap zorbalığın en yaygın yönlerinden birini ele alıyor: Kendilerine zorbalık yapılacağı korkusu nedeniyle etrafta olan diğer çocukların sessizliği.

Bu da iyi bir konudur, çünkü çok az kişi zorbanın ve zorbalığın etrafındaki insanlar hakkında konuşur. Sayfaları aracılığıyla korkularını, akıllarından geçen tüm düşünceleri ve doğru olanı yapmakla kendilerini korumak arasındaki iç mücadeleyi keşfedeceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Okuldaki Zorbaların Ortak Özellikleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Okuldaki Zorbaların Ortak Özellikleri

Çocuğunuz zorbalık yapıyor olabilir veya bunun bir kurbanı da olabilir. Farkı bulmak için okuldaki zorbaların ortak özellikleri başlıklı yazımızı o...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Palacio, R. (2017). Wonder. La lección de August. Editorial Nube de Tinta.
  • Gidali, O. (2016). Nuna sabe leer la mente. Editorial Birabiro.
  • Ibarrola, B. (2008). El club de los valientes. Ediciones SM.
  • Borras, A. (2010). Nata y chocolate. Editorial Anaya.
  • Petigny, A. (2008). Julio y Sara. Problemas en el recreo. Editorial La Galera.
  • Kinder, J. (2017). Rojo o por qué el bullyng no es divertido. Editorial Tramuntana.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.