Artırılmış Gerçeklik Sunan Çocuk Kitapları

1 Kasım 2019
Dijital dünya ile kağıt dünyasını birleştirdiğimizde ortaya artırılmış gerçeklik sunan olağanüstü kitaplar çıkartabiliriz. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Günümüzde yeni teknoloji ile çocukların edebiyat dünyası bir araya gelerek ortaya tüm dünyadaki çocuklar için oldukça eğlenceli yeni tür kitaplar çıkarmaktadır. Yayınevleri çocukların hayatında sürekli mevcut olan dijital teknolojinin farkında. Bu nedenle de artırılmış gerçeklik sunan çocuk kitapları ortaya çıkmaya başladı bile.

Yazımızda çocuklara dikkat ve odaklanma konularında oldukça yardımcı olan bu muhteşem kitaplar hakkında bilgi vermek istiyoruz.  Bu kitaplar aynı zamanda çocukların edebiyatı daha çok sevmesini ve elektronik aletleri kullanarak dijital dünyaya daha iyi bir tecrübeyle giriş yapabilmesini de sağlamaktadır.

Artırılmış gerçeklik sunan çocuk kitapları

1. Animasyonlu Masallar

Kokinos yayınevi barındırdığı olağanüstü kitap koleksiyonuna ek olarak “Animasyonlu Masallar” (Animated Tales) başlıklı bir kitap serisini de yayınlamaktadır. Yayınevi bu seride kağıt şeklinde yayınladığı kitaplara ek olarak ücretsiz ve telefonlara uyarlanmış artırılmış gerçeklik uygulaması da sunmaktadır.

Hikayenin kahramanı sevimli bir yeti (kocaayak). Yeti, kitabın sayfalarında ve betimlediği kar manzaralarında gerçek arkadaşlığı anlatan bir hikayeyle karşımıza çıkıyor.

Bu kitap dört yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye edilmektedir. Artırılmış gerçeklik uygulaması ile birlikte geldiği için kitabın çekiciliği daha da artıyor. Ve bununla sınırlı da değil… Çocukluğun en büyük değerlerinden biri olan arkadaşlığı ele alıyor.

Küçük kız kitap okuyor

2. Aç Kurt artırılmış gerçeklik içeren en iyi çocuk kitaplarından biridir

Aç Kurt artırılmış gerçeklik içeren bir çocuk kitabı olmasına ek olarak oldukça etkileşimli bir kitaptır. Çocuklar hikaye boyunca artırılmış gerçeklik uygulamasında bulunan eğlenceli karakterlerden oldukça keyif alabilir. Buna ek olarak, kitabın içinde farklı etkinlikler yapma şansına da sahiptirler.

Bu kitap Yaratıcı Masallar (Creative Tales) isimli koleksiyonu yayınlayan Parramon yayınevi tarafından sunulmaktadır. Bu seride ayrıca çocuklar için boyama, kesme ve yapıştırma sayfaları da bulunmaktadır. Böylece çocuklar okuma eyleminin özünü kaybetmeden eğlenceli vakit geçirebilmektedir.

Tahmin edebileceğiniz üzere, bu hikayenin ana karakteri bir kurttur. Hikaye işleri hiç de istediği gitmeyen bir kurdu anlatmaktadır.

Bu kitabın sunduğu teknoloji ile etkileşim tecrübesinin olağanüstü kombinasyonu ortaya çocukların mutlaka sahip olması gereken bir eser çıkarmaktadır. 

3. Olili ve Maceraları (Olili and Her Adventures)

Olili ve Maceraları isimli koleksiyon 10 kitaptan oluşmaktadır ve yazar Olivia Cabellos tarafından otobiyografik bir tarzda yazılmıştır. Yazar iki dilde yazdığı kitapları içeren bu koleksiyonunda, çocukların okumaktan zevk alacağı, kendi çocukluğunda geçen farklı ve komik anekdotları aktarmaktadır. 

Bu koleksiyondaki toplam altı adet kitap tamamlayıcı uygulamaya sahiptir. Artırılmış gerçeklik ile gösterilen bazı resimlere ek olarak, kitabın ana karakteri Olili’yi içeren ve hikayenin genel konusuna odaklanan bir adet oyun da mevcuttur.

4- Çamur Devi (Mud Giant)

Bu kitap, çocuğunuza okutmak isteyeceğiniz her şeyi bir arada topladığı için kitap koleksiyonunuzun olmazsa olmazıdır. İlk olarak, bu kitap iki dil kullanmaktadır; hem İngilizce hem İspanyolca dilinde okunabilir ve dinlenebilir. Kitap böylece çocukları farklı dilleri öğrenmeye teşvik etmektedir.

İkincisi ise, kitabın ana konusu sataşmaya ve zorbalığa odaklanmaktadır ve bu durumların nasıl üstesinden gelineceğini öğütlemektedir. Bu konuyu çocukların erken yaşlarda öğrenmesi çok önemlidir. Böylece okul hayatları boyunca bu kitaptan öğrendiklerini uygulayabilirler.

İki çocuk kitapları inceliyor

Üçüncü ve son olarak, kitapla birlikte gelen artırılmış gerçeklik uygulamasıyla yukarıda saydığımız her şeyin tadını çıkarabilirsiniz. Kitap bu yüzden, özellikle öğretmenler tarafından okulda ve ebeveynler tarafından evde kullanılmaya oldukça elverişlidir. Böylece bu önemli konuya dikkat çektikleri gibi, çocukların bu tür yeni kitaplarla buluşmasını da sağlayabilirler.

5. iScience, artırılmış bilgilendirici gerçekliğe sahip olan bir çocuk kitabı

Bilimsel kitaplarda artırılmış gerçekliği kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. Bu şekilde çocuklar dünyada olup biten doğal olayları gerçekçi bir şekilde öğrenme şansını elde etmektedir.

Kitabın sayfalarında çocukları bilim insanı olmaya teşvik edecek çok faydalı bilgiler bulunmaktadır. Çocuklar ayrıca bu kitapla birlikte kendi kendilerine deney yapmayı da öğrenmektedirler. iScience sunduğu tüm bu aktiviteler sayesinde çocuğunuzun en sevdiği kitaplardan bir tanesi haline gelecektir.

Yayınevi buna benzer farklı kitaplar da yayınlamaktadır. Bunlara en iyi örneklerden biri iDinosaurs kitabıdır. Dinozorlar çocukların çoğuna ilham kaynağı olabilmektedir ve bu nedenle bu kitabı da çocuğunuzun çok seveceğine eminiz.

  • Gastaut, C. (2017). ¿Amigos?. Editorial Kokinos.
  • Palet, J. (2015). Un lobo boquiabierto. Editorial Parramon.
  • Fernández, O. (2014). Olili y su apartamento secreto. Editorial AGA.
  • Sánchez, M. (2015). El gigante de barro. Createspace Independent Pub.
  • Rodríguez, A. (2016). Iciencia. Editorial Blume.
  • Pijoan, M. (2014). Idinosaurios. Editorial Blume.