Çocuklara Uyarlanmış Dünya Klasikleri

5 Ekim 2019
Bu yazımızda sizler için derlediğimiz klasikler, yetişkinler gibi çocukların da edebiyatın bu büyük eserlerinden keyif almaları için uyarlanmış örnekler arasında bulunuyor.

Çocuk kitapçıları, hem yetişkinlerin hem de çocukların aynı edebiyat şaheserlerinde buluşup keyif almalarını sağlamak amacıyla, dünya klasikleri için çocuklara uyarlanmış versiyonlar hazırlayıp basmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüşlerdir. Bu sayede çocuklar, basit çizimler ve sadeleştirilmiş diyaloglar sayesinde bu klasikleri kolay bir biçimde okuma ve anlama şansı elde etmişlerdir.

Çocuklara adapte edilmiş olan bu klasiklerde metnin arka planı ve önemi yer almaya devam ediyor. Ancak bu kitaplarda, gerekli olan her şey basit bir şekilde anlaşılabilecek tarzda karşımıza çıkıyor.

Edebiyat dünyası, yıllar hatta yüzyıllar içinde okurlarına hiç eskimeyen ve nesillerden nesillere canlı bir biçimde aktarılan eserler armağan etmiştir. Peki çocuklarınızın da tanışmasını sağlayabileceğiniz bu eserlerden birkaçını öğrenmeye ne dersiniz? O zaman bu kitaplara birlikte göz atalım.

Çocuklara Uyarlanmış Dünya Klasikleri

1. Tormesli Lazarillo

Çocuklar için uyarlanmış dünya klasikleri arasında yer alan Tormesli Lazarillo, kahramanı küçük bir çocuk ve bu çocuğun ustalarını konu almaktadır. Bu kitap, daha sonraki dönemlerde kitapçılarda pikaresk roman türü (çoğunlukla serseri bir kahramanın başıboş gezginlik yaşamında yaşadığı olayları gevşek ve rahat bir üslupla anlatan roman türü) olarak kendine bir yer edinecek olan türün ilk ve en önde gelen örneklerindendir.

Tormesli Lazarillo Goya resmi

Kitapta aktarılan değerler, her zaman için doğruları söylemenin önemi ve romandaki kahramanının karşı karşıya kaldığı durumlar özelinde anlatılan hayatta kalma içgüdüsünün nasıl bir şey olduğudur. Romanın başlangıç yeri ise İspanya’nın güzel şehirlerinden biri olan Salamanca’dır.

2. Don Kişot

Eğer dünya klasikleri arasında İspanyol kaynaklı olanlar içinden bir tane seçmemiz istenseydi, hiç şüphesiz tercihimiz büyük bir olasılıkla yel değirmenleri ve kendine has bir kişiliğe sahip kahramanı ile Don Kişot olurdu.

Bu kitabın çok dikkatle kaleme alınmış ve kimi zaman da oldukça karmaşık diline rağmen, çocuklar için uyarlanmış versiyonu ufaklıkların çok eğlenmelerine ve güzel vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır. Çünkü kitap, Alonso Quijano ve seyisi Sancho Panza’nın çok neşeli ve bir o kadar da çılgın maceraları ile doludur.

Bu klasik aynı zamanda sınıf içinde işlemek için de ideal bir seçenektir. Kitabın farklı bölümleri, kahramanımızın maceralarını zihinlerinde yeniden canlandıran çocukların hayal güçlerinin gelişmesi için son derece faydalı bir kaynak niteliği taşımaktadır.

Dünya çapında bir prestije sahip olan bu kitabın çok sayıda farklı yayınevi tarafından basılan birçok uyarlaması bulunmaktadır. Bu nedenle, klasik olarak Don Kişot adlı eseri çocuğunuz için seçerken mutlaka çocuğun yaşını dikkate almanız gerekecektir. Çünkü sonuç olarak bu kitapların çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için eğlenceli birer araç olduğunu unutmamak gerekir.

3. Küçük Prens

Küçük Prens, dünya genelinde en fazla tanınan ve çocuklara tavsiye edilen kitaplar arasında en önde gelenlerdendir. Ancak hikayenin gelişimi ve içeriğindeki derin psikolojik ve felsefi detaylar nedeniyle ufaklıkların pek de severek okudukları bir kitap olduğunu söylemek biraz zor olacaktır. 

Bu nedenle, bu harika kitabı her yaş grubundaki çocuğun zevkle okuması ve yetişkinler gibi verilmek istenen mesajların anlaşılması için daha basit bir dille yazılmış olan çocuklara uyarlanmış versiyonları bulunmaktadır.

Prens ve tilki

4. Anne Frank’in Hatıra Defteri

Dünya çapında bir üne sahip olan Anne Frank’in Hatıra Defteri, 70’in üzerinde farklı dile çevrilmiştir. Kitap, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından Yahudilere yapılanları konu almaktadır.

Bu kitapta, çocuklar Anne Frank’in ve ailesinin hayatı ile evlerini terk etmek zorunda kalan Yahudilerin hikayelerini kendi yaş gruplarına uygun olarak basit bir biçimde öğrenme şansı yakalayacaklardır.

5. İlyada ve Odysseia, Çocuklara Uyarlanmış İki Klasik

Son olarak, eğer çocuğunuz savaşları konu alan tarihi romanlardan hoşlanıyorsa, çocuklara uyarlanmış bu iki kitaptan daha iyi bir seçenek bulmanın oldukça zor olduğunu ifade etmemiz gerekir.

Her ikisi de eski Yunan şair Homeros tarafından yazılmış olan İlyada ve Odysseia, batı edebiyatının en eski şiir örneklerinin çocuklara tanıtılması için ideal birer seçenek durumundadırlar. Ayrıca bu kitapların tarihe basit ve son derece eğitim odaklı yaklaşım için fantastik bir seçim olacağının da altını çizmemiz gerekir.

  • Anónimo (2013). El Lazarillo de Tormes. Vicens Vives.
  • Cervantes, M (2014). Don Quijote de la Mancha. Vicens Vives.
  • Saint – Exuperý, A. (2017). Mi Primer Principito. Bruño.
  • Frank, A. (2016). El diario de Ana Frank. Susaeta.
  • Sutcliff, R. (2014). Naves negras ante Troya: la historia de la Ilíada. Vicens Vives.
  • Sutcliff, R. (2014). Las aventuras de Ulises: la historia de la Odisea. Vicens Vives.