Çocuklar İçin 7 Hayvan Masalı

17 Temmuz 2019
Çocukların hemen hepsi hayvanları çok sever. Bu yüzden bu yazımızda sizlere, ana karakteri hayvan olan 7 masaldan bahsedeceğiz.

Çocukların büyük bir çoğunluğu hayvanları çok sever. Bu yüzden de, hayvanların içinde yer aldığı dizileri ya da filmleri izlemeye, ana karakteri hayvan olan masalları, yani hayvan masalı okumaya bayılırlar.

Eğer çocuğunuz kitap okumayı sevmiyor ancak hayvanlar alemi özel ilgi alanına giriyorsa, bu durumda sizlere aşağıda sunacağımız hayvan masallarından birini seçerek ilgisini kitaplara çekmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kitap yazarları, hayvanlar hakkında kitap yazmanın ya da ana karakteri hayvan olan konuları işlemenin ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunun farkındadırlar. İşte sizlere hayvan masallarının en iyilerinden birkaç örnek.

Çocuklar İçin Hayvan Masalları

Obur Tırtıl

Resimli masal kitapları konusunda uzmanlaşmış dünyanın en iyi basım evlerinden biri olan Kókinos tarafından yayımlanan bu masalda obur tırtılın muhteşem hikayesi yer almaktadır.

Çocuklar için derlediğimiz hayvan masalı örneklerinden ilki olan bu kitap, 3 yaşındaki çocuklar için ideal bir seçenek niteliği taşımaktadır. Kitapta yer alan görsellerden obur tırtılın ne kadar aç olduğunu, karnını doyurmak için nasıl sürekli olarak yediğini ve sonunda nasıl bir kelebek haline dönüştüğünü görüyoruz.

Çok renkli resimlere ve görsellere sahip olan bu kitapta ufaklıklar, bir yandan obur tırtılın yediği yiyecekleri resimler üzerinden sayarken, diğer taraftan bunların hangi yiyecekler olduklarını yapışkanlı çıkartmalarla öğrenme şansını yakalıyorlar. Bunlara ek olarak çocuklar, bu hayvanın büyümesi, değişimi ve metamorfoza uğrayarak bir kelebeğe nasıl dönüştüğünü ilk elden öğrenme şansına da sahip oluyorlar.

Dünya çapında son derece ilgi toplayan bu kitabın, normal versiyonu, mini boyutlusu, 3 boyutlu ve içinde pelüş ya da parmak kukla şeklinde tırtıl bulunan “pop-up” versiyonları bulunmaktadır.

Kızına masal okuyan anne

Hayvan Masallarına Diğer Bir Örnek: Seni Ne Kadar Sevdiğimi Bir Bilsen

Oldukça basit ve temel seviyede yazılmış olan bu masalda  hayattaki en güzel konulardan biri işlenmektedir: sevgi. Masal, küçük bir tavşanla annesi arasındaki büyük sevgiyi konu alır. Hem anne hem de yavru tavşan birbirlerini diğerinden daha fazla sevdiğini kanıtlamaya çalışır. Küçük tavşan ne kadar çabalarsa çabalasın, sonuçta hep annesi galip gelmektedir.

Bunun üzerine küçük tavşanın aklına çok güzel bir fikir gelir: Annesine beslediği sevgiyi aya kadar taşıyarak götürmek… Acaba sizin sevginiz de oraya kadar ulaşabilir miydi? İşte bu masal, 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için şimdiden bir klasik haline gelmiş olan hayvan masalları arasında çoktan yerini almış durumdadır.

Kafasına Düşen Şeyi Kimin Attığını Öğrenmeye Çalışan Köstebek

Köstebek bir gün çukurundan dışarı çıktığında kafasına “kahverengi bir şey” düşmüş. Bu duruma çok sinirlenen köstebek, karşılaştığı diğer hayvanlara bunu kimin yaptığını sormuş. Ancak bir türlü sonuca ulaşamamış.

Peki masalımızın kahramanı köstebek gerçekleri öğrenebilecek mi? Bu hayvan masalı, çocukların her dinlediklerinde gülmelerini sağlayan en komik masallardan biridir. Bu yüzden çocuğunuza bu masalı okumayı planlıyorsanız, üç boyutlu şekillerin bulunduğu kitap versiyonundan (pop-up) almanızı tavsiye ederiz. Masaldaki karakterin hareketleri ve “başındaki şey” çocukların durmaksızın kahkahalarla gülmelerini sağlayacaktır.

Tavuk Pepe

Tavuk Pepe masalında, yemek yemeyi çok seven ve sürekli olarak yiyen bir tavuğun komik ve eğlenceli hikayesi konu alınmaktadır. Bu masalın da SM yayınlarından çıkarılan pop-up türünde kitabı bulunmaktadır. 1 yaş ve üzerindeki tüm çocuklar için tavsiye edilmektedir.

Çocuklar İçin Diğer Masallar

Fray Perico ve Eşeği

Çocuk edebiyatının en bilinen eserlerinden biri, Mart 2019’da ilk basımının 40. yılını kutlayan Juan Muñoz Martín’in eseri Fray Perico ve Eşeği’dir.

Bu masal, Buharlı Gemi serisi ile birlikte pek çoklarının ilk okuduğu kitaplar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu kitap, tüm koleksiyon içinde en fazla satan kitap olma özelliği de taşımaktadır.

Her  ne kadar klasik bir hayvan masalı olmasa da, hikayenin kahramanı konumundaki Perico en iyi arkadaşı olan eşek ile karşımıza çıkmaktadır.

Zebra Camila

Dayanışma ve arkadaşlığın konu alındığı bu masalda Zebra Camila ve yedi yeni arkadaşı, vücudundan uçup giden çizgilerinin peşine düşmektedir.

Kalandraka Yayınevi tarafından basılan bu harika masalda aslında, çocukluk ve gençlik döneminin en zorlu ve karmaşık konularından biri olan büyüme ve olgunlaşma konusu ele alınmaktadır.

Çocukluk masalları

Elmer

Büyüleyici renklere sahip bir fil olan Elmer, şimdiye kadar sekiz milyondan fazla satışıyla çocuk edebiyatının vazgeçilmezleri arasında kendine yer edinmiş durumdadır.

Elmer ile fil sürüsünün geri kalanı arasındaki fark bu masalın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu fark da masalı okuyan çocukların Elmer’den öğrenecekleri pozitif değerlerin bütünüdür. Diğerlerine saygı duymak, farklılıkları kabullenmek ya da gerçek arkadaşlık sözünü ettiğimiz pozitif değerler arasında en önemli olanlardan birkaçıdır.