Çocuklar İçin Ev Aktiviteleri

Evden çıkmadan da eğlenerek öğrenmek mümkün. Tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık. Bu yazımızda çocuğunuzun evde yapabileceği harika ev aktivitelerini bulabilirsiniz.
Çocuklar İçin Ev Aktiviteleri

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2019

Çocuklar, enerji yakmak, eğlenmek ve yemek için sürekli hareket halindedir. Bu yazıda bahsedeceğimiz çocuklar için ev aktiviteleri, çocukların sıkılmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızı eğlendirmek için karmaşık ve pahalı planlara ihtiyacınız yoktur. Biraz yaratıcılığınızı kullandığınız  takdirde, çocuklarınızın saatlerce oyalanabileceği aktiviteler bulabilirsiniz. Rutinden uzaklaşmak ve biraz rahatlamak, hem güzel vakit geçirmenize hem de çocuklarınızla aranızdaki bağı güçlendirmenize yardımcı olur.

Çocuklarınızın evde yapabileceği aktivitelere karar verirken, çocuğunuzun yaşını, ilgi alanlarını, karakterini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede çocuğunuza en uygun olan ve onun seveceği bir aktivite planlamış olursunuz.

Çocuklar için ev aktiviteleri

1-3 yaş arası

Bu süreç biraz sıkıntılı olabilir çünkü bu yaş aralığında çocuklar fiziksel becerilerini geliştirmeye başlar ve bunları kullanmak ister. Bildiğiniz gibi, onları durduracak hiçbir şey yoktur. 1-3 yaş arası çocuklar çok hareketlidir, meraklıdır ve etraflarındaki her şeyi keşfetmek isterler.

Daha bağımsız davranmaya başladıklarında bile, çocuklar yaşıtlarıyla nasıl ilişki kurabileceklerini bilmezler. Bu nedenle de yetişkinlerle oyun oynamayı tercih ederler. Çocuklar sosyalleşmeyi gözlem aracılığıyla öğrenir, bu nedenle 1-3 yaş arası çocuklar için en iyi aktiviteler aşağıdaki gibidir:

Kuklalar ve Kostümler

Eski kıyafetlerinizi veya fazla kumaşları bir kutuya koyun. Çocuklar için kostüm tasarlayan bir dükkan bulun ve artık ihtiyacınız olmayan bu kıyafetleri çocuklarınızın en sevdiği kahramanların kostümlerine dönüştürün.

Ayrıca, kuklalar da çocuklar için oldukça eğitici olabilmektedir. Kuklaları konuşturabilir ve onlar aracılığıyla çocuklarınıza belirli değerleri aşılayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken eski aksesuarlar ve kumaşlar kullanarak bir kukla hazırlamak ve onlara hayali karakterler vermek!

kukla oyunu

Monte etmek ve sökmek

Çocuklarınıza nesnelerin nasıl çalıştığını ve nesneleri boyutlarına ve şekillerine göre nasıl ayırt edebileceklerini öğretin. Bunun için yeni oyuncaklar almanıza gerek yoktur. Evdeki nesneleri kullanabilirsiniz.

Mesela süzgeç ve spagetti kullanarak, çocuğunuzdan makarna çubuklarını süzgeçteki deliklere geçirmesini isteyebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için mükemmel bir aktivitedir.

4-6 yaş arası

Okul öncesi süreçte, çocuklar öğrenme becerilerini harekete geçiren pek çok oyun oynarlar. Bu oyunların zorluk seviyelerini çocuklarınızın becerilerine göre azaltabilir veya artırabilirsiniz.

Aktivite seçiminde çocukların karakterleri de önemlidir. Bazıları sessizce oturmayı severken, bazıları ise daha aktif olmayı tercih eder.

Eğer çocuğunuzun görsel ve mekansal yönelmesini geliştirmek istiyorsanız, çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesini sağlayan aktivitelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Kart oyunları

Bir kart seçin ve çocuğunuzdan da aynısını yapmasını isteyin. Kimin kartındaki numara daha büyükse o oyunu kazanır. Bu tür oyunlar çocukların hafızasını ve dikkatini geliştirmeye yardımcı olur.

Kartları karşılaştırmak, eğlenerek öğrenmek için iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte, kartları karıştırmak da ince motor becerilerini geliştirir.

Çöpçü avı oyunu

Küçük nesneler seçin ve bunları evin farklı köşelerine saklayın. Ardından, bir harita ve çocuğunun bulması gerekenlerin listesini hazırlayın. Her şey hazır olduktan sonra, çocuğunuza kurallardan bahsedin.

Nesneye yaklaştığında “sıcak”, nesneden uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Oyunun sonunda ise çocuğunuzu şeker ile ödüllendirebilirsiniz.

6-7 yaş için evde yapılacak aktiviteler

6 yaşından itibaren, oynanan oyunlar okulda öğrenilen şeyleri pekiştirmek için kullanılabilir. Bu nedenle, çocuklar duygularını kontrol etmeyi, karakterlerini geliştirmeyi, bağımsız davranmayı ve öz saygılarını güçlendirmeyi oyunlar sayesinde öğrenebilir. Bunun için en uygun aktivitelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

El işi

boyama yapan çocuk

Kısa veya uzun süreli projelerle başlayın ve çocuklarınıza el becerilerini kullanmayı ve kendilerini ifade etmeyi gerektiren aktiviteler öğretin.

Çocuğunuzla geçirdiğiniz bu özel zamanların tadını çıkarın. İnternetten araştırarak bulabileceğiniz, evdeki malzemelerle para harcamadan hazırlayabileceğiniz pek çok fikir vardır.

Kutu oyunları

Kutu oyunlarına başlamak için en ideal yaş 6-7 yaş arasıdır çünkü bu süreçte çocuklar oyunları ve kuralları anlayabilecek seviyededir. Kutu oyunlarının en önemli faydaları, problem çözmeyi, stratejik düşünmeyi ve sıranın kendisine gelmesini beklemeyi öğrenmektir.

Bunlar, çocuklarınızla evde yapabileceğiniz aktivitelerden bazılarıdır ve maliyetli değildir. Hayal gücünüzü kullanarak, çocuğunuzla güzel vakit geçirebilir ve eğlenerek öğretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Video Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Video Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları

Neredeyse tüm ebeveynler, çocuklarının televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında video oyunları ile geçirdiği süre hakkında şikayetçi olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cándano, S. (2013). La pintura beneficiosa para el desarrollo de los niños.
  • Martínez, M. D. D., & Meneses, R. V. (2020). La escritura de cuentos: estrategia para potenciar el proceso escritor en niños. Linhas Críticas, 26.
  • Pallarés Molina, C. (2013). El teatro de sombras. https://uvadoc.uva.es/bitstream/handle/10324/3200/TFG-B.233.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Panchi Culqui, W. E., Lara Chala, L. D. R., Panchi Culqui, J. C., Panchi Culqui, R. C., & Villavicencio Álvarez, V. E. (2019). Influencia de la música en el desarrollo motriz y emocional en niños de 8-10 años. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 38(2), 104-121.
  • Sitly Group. (2019). Juegos para niños en casa: 15 ideas inmejorables para divertirse. [online] www.sitly.es. Disponible en: https://www.sitly.es/blog/juegos-para-ninos-en-casa-15-ideas/ [Fecha de consulta: 17 Jan. 2019].

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.