Çocuklara 'Seni Seviyorum' Demeyi Öğreten Kitaplar

Çocukların ifade ve kontrol etmekte en fazla zorlandıkları özellikleri arasında duygusal ifade yetenekleri gelmektedir.
Çocuklara 'Seni Seviyorum' Demeyi Öğreten Kitaplar

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2019

Duygularını ve hissettiklerini ifade etmeyi, ‘seni seviyorum’ diyebilmeyi öğrenmek, çocukların hem kendi kişisel gelişimleri hem de etraflarındaki insanlarla olan ilişkilerini sağlık bir biçimde geliştirmeleri açısından kilit öneme sahiptir. Bunu başarabilmeleri için en iyi yöntemlerden bir tanesiyse, kitaplar yardımıyla farklı duyguları ve hisleri kavrayarak bunları anlamalarını sağlamaktır.

Bu yazımızda, bir insanın öğrenebileceği en güzel hislerden birine odaklanıyoruz: sevgi. Bu bağlamda, sadece bir sevgiliye değil aynı zamanda anne ve babaya, arkadaşlara ya da çocuğun sevgisini göstermek istediği herhangi birine karşı “Seni seviyorum” demeyi öğrenme konusuna değiniyoruz.

Aşağıda sizler için hazırladığımız listede, çocukların farklı durumlarda “seni seviyorum” demelerini öğreten kitaplardan bazıları yer alıyor.

“Seni Seviyorum” Demeyi Öğreten Özel Kitaplar

1. Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum

İlk sırada yer alan kitap, hayatta karşımıza çıkabilecek en güzel sevgi örneklerinden birini konu alıyor: Küçük tavşan ve annesi. Hikayenin kahramanı olan bu iki tavşanın her ikisi de birbirlerini daha çok sevdiklerini ispat etmeye çalışıyorlar. Ancak küçük tavşan ne kadar çabalarsa çabalasın, annesi her seferinde galip geliyor.

Daha sonra küçük tavşanın aklına bir fikir geliyor: Ya annesine olan sevgisini aya kadar götürürse? Peki sizin sevginiz aya kadar ulaşabilir mi? İki tavşanı konu alan, 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun olan bu hayvan hikayesi, şimdiden çocuk klasikleri arasındaki yerini almış durumda.

Farklı dillerde seni seviyorum

2. Seni Seviyorum (Neredeyse Sonsuza Dek)

Renkli Canavar gibi en başarılı çocuk kitaplarından birinin de yazarı olan Ana Llenas, bu kez iki çok tatlı minik böceğin fantastik hikayesiyle karşımıza çıkıyor.

Bu kitapta evdeki ufaklıklar için hazırlanmış olan ana temaları, diğerlerini kabul etmek ve onlara saygı göstermek, olayları farklı açılardan görebilmek ve birini çok içten bir şekilde sevmek olarak sıralayabiliriz.

Kitapta yer alan çizim ve grafikler ile üç boyutlu resimlerin bulunduğu pop-up versiyonu çocukların bu hikayeye bayılmasını sağlayacak. Bunun ana nedeni ise masala konu olan iki kahramanın, tüm kitap boyunca verdikleri oldukça sempatik elektrik olacak.

3. Sevgi Nedir?

Çocukların yeni şeyleri öğrenme konusunda en sık başvurdukları yöntem olan soru sorma yöntemini kullanan bu masalın kahramanı Emma, ailesinde bulunan her bireye sevginin onlar için ne anlam ifade ettiğini soruyor.

Bu aşamadan sonra asıl sorun başlıyor. Emma, sorduğu soruya her defasında birbirinden tamamen farklı dört ayrı cevap alıyor ve bunun sonucunda da kafası iyice karışıyor.

Bu harika kitap daha önce de değindiğimiz çok önemli konulardan birini öğretmeyi amaçlıyor: Sevgi farklı anlamlarda ve şekillerde karşımıza çıkabilir.

Çocukların “Seni Seviyorum” Demeyi Öğrenmeleri İçin Diğer Kitap Önerileri

4. Sese Gerek Yok: Daha Güzel “Seni Seviyorum” Demeyi Öğreten Kitaplardan Biri

3 yaş ve üzerindeki çocuklar için tavsiye edilen Sese Gerek Yok adlı kitap, çocukların oldukça hoşlarına gidecek bir içeriğe sahip: Masalın kahramanlarının tamamı hayvanlardan oluşuyor.

Kitaptaki zürafa ve yavrusunun birbirlerine her gün “seni seviyorum” demek için gerekli olan sesleri yoktur. Ancak birbirlerine sevgilerini göstermek için yaptıkları şeyler, bu sevgiyi ifade etmek için yeterli olacaktır.

Bu kitapta bizlere, kimi zaman onlarca kelime ile ifade etsek de bazen sadece birkaç hareket ya da mimiğin bile en az bu kelimeler kadar değerli olabileceği öğretilmektedir. Çok ince bir zevkle hazırlanmış olan çizimler eşliğinde sunulan bu kitabın temel öğretisi, sevginin sarılmak, okşamak ya da öpmek gibi hareketlerle de ifade edilebileceğidir.

Seni seviyorum yazan ışıklar

5. Yıldız Hırsızı

Sevgi konusunu arkadaşlık kavramı bakış açısından ele alan bu kitabın kahramanları Jaime ve Claudia adındaki iki küçük çocuk. Bazen çocuklar için sevgi kavramını duygusal bir ilişkinin ötesinde daha geniş bir biçimde anlamak zor olabilir. İşte Yıldız Hırsızı adlı kitap, sevgiye dair farklı bakış açıları sunması bakımından son derece özel bir yere sahip.

Yukarıda tanıttığımız Sese Gerek Yok kitabında olduğu gibi Jaime ve Claudia sevgi kavramını öpücükler ya da sarılmalar gibi çeşitli güzel hareketlerle öğreniyorlar.

6. Kelebek Kulaklar

Kalandraka Yayınevi tarafından basılmış olan bu kitap, küçük okurlarına sevgiyi öğretmeyi amaçlıyor. Ancak bunun da ötesinde ve belki de daha da önemlisi çoğu zaman unutup ihmal ettiğimiz bir sevgiyi, yani kendimizi sevmeyi öğretiyor. Bu kitap, hem okulda hem de diğer ortamlarda çocuklara özgüven aşılamak için faydalanılabilecek önemli bir kaynak konumunda. Kitapta yer alan çok farklı ve harika çizimler, ufaklıkların olduğu kadar büyüklerin de gözlerini kamaştıracak nitelikte.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Eden 5 Aktivite
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Eden 5 Aktivite

Çocukları kitap okumaya teşvik eden aktiviteler yapmak, zeka becerilerini ve iletişimi artıran bir alışkanlığı çocuklara kazandırmanıza yardımcı ol...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Celdrán, J., & Ferrándiz, C. (2012). Reconocimiento de emociones en niños de educacion primaria: Eficacia de un programa educativo para reconocer emociones. Electronical Journal of Research in Educational Psychology.
  • Oros, L. B., & Fontana Nalesso, A. C. (2015). Niños socialmente hábiles: ¿Cuánto influyen la empatía y las emociones positivas? Interdisciplinaria.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.