Güçlü Kızlar Yetiştirmeye Yardımcı Hikayeler

20 Haziran, 2019
Artık, başı dertte olan kadınların anlatıldığı masallardan, cesur ve her şeyi yapabilecek kadınların masallarına geçmenin vakti geldi!

Zamanın değişimi ile birlikte, çocuk yetiştirme şeklinde de birtakım değişimler yapmak gerekiyor. Bu değişimlere çocuklarımıza anlattığımız hikayelerin teması da dahildir.  Cinsiyet rolleri, çocuk kimliğinin gelişimi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Bunu göz önünde bulundurarak, güçlü kızlar yetiştirmeye yardımcı hikayelerin önemine bir göz atalım.

Cinsiyet rolleri ve kimlik

Yüzyıllardır, toplumumuzda kızlar ve erkekler arasında eğitim konusundaki farklılıklar teşvik edilmektedir. Erkeklere güçlü olmak, duygularını bastırmak, lider özellikleri göstermek ve bağımsız olmak gibi değerler aşılanmaktadır.

Öte yandan, genç kızlara ise söz dinlemek, sevimli ve duygusal olmak, hatta başkalarına karşı pasif ve destekleyici bir tavır takınmak gerektiği öğretilmektedir.

Geçmişe kıyasla azalmış olsa da, bu cinsiyetçi fikirler hala toplumda yer almaktadır. Bununla birlikte, bu tür algılar hem kızların hem de erkeklerin kişisel gelişiminde engel teşkil etmektedir. Cinsiyetlere yüklenen bu roller, çocuklar üzerinde baskı kuruyor ve bu kalıplara uymayan çocukların isteklerini ve ihtiyaçlarını dizginlemesine yol açıyor.

Çocukları eğitme ve çevrenin yanlış algılarına karşı çocukları koruma sorumluluğu ailelerdedir. Bu tür kalıpların çocuğun karakterini etkilemesini önlemek amacıyla ona rehberlik ederek, çocuğunuzun hayattaki tecrübelerle yüzleşmesi için gerekli olan bilgileri ona öğretmelisiniz.

Eğitici özellikleri olan hikayeler

Hikayeler, bazı değerleri çocuklara aşılamak için oldukça etkili olabilir. Yazarlar, dünyanın işleyişini küçüklere öğretebilir. Karakterler aracılığıyla, zor durumlarla başa çıkma yollarını ve bu durumların sonuçlarını göstermek mümkündür.

çocukların hayal gücü

Çocuklar hikayedeki kahramanlarla kendilerini özdeşleştirirler ve bu sayede de dünyayla başa çıkmada yeni yollar öğrenirken, korkularını ve endişelerini de ifade edebilirler.

Bu nedenle, çocuklarımıza anlattığımız hikayeler konusunda dikkatli olmalıyız. Çocukluk çağının, karakterin oluştuğu ve derin inançların içselleştirildiği bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Çocuğumuzun sahip olmasını istediğimiz önemli değerleri ve bilgileri aşılamayı amaçlayan hikayeler seçmek önemlidir.

Güçlü kızlar yetiştirmeye yardımcı hikayeler

Bu yazımızda, kızların daha güçlü ve yetenekli hissettmesine ve hayatlarının kontrolünü ele alarak kendilerini gerçekten sevmelerine yardımcı olabilecek kitaplara bir göz atacağız.

Bu kitaplar sadece kızlar için değildir. Oğullarınıza da cinsiyet rollerinin birer dayatma olduğunu öğretmelisiniz. Erkekler de yargılanmaktan korkmadan ağlayabileceğini ve kadınların da başarılı sporcular olabileceğini bilmelidir.

Elena Favilli ve Francesca Cavallo’dan Asi Kızlar İçin İyi Geceler Hikayeleri

İradeli kızlar için olan bu masal kitabında, olağanüstü, cesur ve kararlı kadınların gerçek yaşamlarını konu alan 100 tane kısa hikaye bulunmaktadır. Bu kadınlar tarih yazarak, tutkulu kadınların sınırsız bir potansiyeli olduğuna dair örnek teşkil etmektedirler. Bu kitabı okumak, her günü büyük düşünerek tamamlamanın harika bir yoludur.

Patrick McDonnell’dan Ben…Jane

Gerçek yaşam hikayelerinden esinlenen kitapların bir diğeri ise, bilim insanı Jane Goodall’ın hikayesidir. Bu kitapta, Afrika’ya seyahat etme ve kitaplardaki hayvanları görme hayali kuran küçük bir İngiliz kızın hikayesi anlatılmaktadır. Büyürken dünyaca bilinen bir primatolog olmak isteyen bu küçük kızın hayalleri gerçeğe dönüşmektedir.

masal kitabı

Belén Gaudes ve Pablo Macías’tan Bir Zamanlar

Bu seriler, çok bilinen eski çocuk hikayelerinden bazılarının yeniden yazılmış versiyonlarıdır. Yeni versiyonlarda, prensesler yardıma muhtaç ve çaresiz karakterlerden daha farklı rollerdedir. Kötü karakterler de uç davranışlar sergilemez ve çoğu karakter güçlü davranışlara odaklanmıştır.

Raquel Díaz Reguera’dan Yo voy conmigo (sadece İspanyolca dilinde mevcuttur)

Bu, kendinizi yeniden tanımak için güzel bir hikayedir. Bu kitap, bir erkeğin kendisini sevmesini sağlamak için kendisinde bazı değişiklikler yapan genç bir kızın öyküsü anlatmaktadır.

Zamanla erkek kızın ilgisine karşılık vermeye başladığında, kız artık kendisini tanıyamaz hale gelmiştir. Bu yüzden de, genç kız başkaları için değişmemesi gerektiğini anlayarak eski haline dönmeye karar vermiştir.

Giles Andreae’dan Zürafalar Dans Edemez

Bu tatlı hikaye, azmi ve kişinin kendisine olan inancını konu alan bir kasidedir. Kızlar, baş karakter Chufa’yı gözlemleyerek, sınırlamalara rağmen, hayal ettiklerinden daha yetenekli olduklarını öğrenebilir.