Benden Sana: Hayat Dolusun, Cesursun ve Başarılısın

Bunun da diğer teşvik edici yazılardan biri olmasını istemiyorum. Niyetim insanların sürekli söyleyip durduğu anlamsız ve içi boş şeyleri tekrarlamak değil. Sana gerçekten yardımcı ve destek olmak istiyorum. Umarım söylediğim her kelime içinde bir şeyleri uyandırır. Sana ilham kaynağı olmak istiyorum.
Benden Sana: Hayat Dolusun, Cesursun ve Başarılısın

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2019

Meme kanserine yakalanmış olmak adil değildi, haklısın. Ancak bununla yüzleşeceğinden ve üstesinden geleceğinden eminim.

Vücudunun sana ihanet ettiği günü hatırlıyor musun? Evet, bunu bir ihanet olarak düşündüğünü biliyorum çünkü neden başına geldiğini bilmiyorsun. Meme kanserinin neden meydana geldiğini bilmek imkansızdır, tek işlevi korkutmak ve zarar vermektir.

Hayatın bir gecede değişti. Birden, kendini daha önce hiç hayal etmediğin bir savaşın içerisinde, nasıl kullanacağını bilmediğin silahlarla birlikte buldun. Üstelik savaşın ne kadar süreceğine dair bir fikrin de yok…

Oldukça zorlu olan bu yolu kimse yürümek istemez. Bu yola girdin, kimilerinin başına gelmese de kimileri de tıpkı senin gibi bu hastalıkla karşılaşıyor. Bazı günler gelecek “Savaşmaya değer mi”, “İyileşecek miyim?”, “Belki de olacaklara izin vermek gerekir” diye düşüneceksin.

gülümseyen arkadaşlar

Sana kim olduğunu hatırlatmak istiyorum

Bu mücadeleyle yüzleşmek zorunda olmanı istemezdim. Bütün gücünün tükendiğini hissediyorken, ilerlemen için gereken isteği bulman da çok zor. Ancak sana söylemek istediğim, ihtiyacın olan her şeyin içinde olduğu. Bizler sadece sana bunu hatırlatmak için varız.

Sen cesursun. Elbette öylesin! Cesur olmak yolda kaybolmaktır, en çok korktuğun şeyin üstüne gitmektir ancak bunlar olurken her şeyin üstesinden gelebileceğine inanmaktır. Çünkü cesaret senin bir parçan, içeriden büyük bir darbe almış olsan da buradasın. Sen ve bedenin bununla ve başka saldırılarla mücadele edebilir.

Sen güçlüsün. Sık sık aksini düşünüyorsun. Tedavi yüzünden vücudun kırılganlaşmış ve güçsüzleşmiş gibi hissediyorsun ve bu konuda haklısın. Ancak yine de içinde gereken güç var.

Üstesinden geldiğin her zorluğun küçük bir zafer olduğunu asla unutma. Kendini takdir et. Bunu hak ediyorsun.

Sen her şeyi yapabilirsin. Zorluklar var, her zaman da olacaktır. Meme kanseri, evet. Hastalığı kabul etmelisin. Bunun seni tanımlamadığını kabul etmelisin.

Bunun hikayenin bir parçası olacağını biliyorsun, ancak bütün hikayen bundan ibaret değil. Sen bundan çok daha fazlasısın.

“Kansere yakalandıysanız, bilmeniz gereken en önemli şey sonunda yine aynı kişi olacağınızdır.”

–Kylie Minogue–

Nelere sahip olduğunu söylemek istiyorum

Birçok insanın yanında olduğunu bilmelisin. Arkadaşlarını, aileni, onların seni ne kadar çok sevdiğini biliyorsun. Sana yardımcı olup karşılığında hiçbir şey beklemeyen insanlar var.

  • Destek. Etrafından destek alabilirsin, bu zorlu yolculukta sana destek olacak bir sürü insan var.  Kelimelerimizle sana biz de dokunabiliriz, lütfen bize güven.
  • Sığınak. İhtiyacın olduğunda seni kucaklayacak kişilere sahipsin. Dünyanın karardığını hissediyorsun, istediğin kadar ağlayabilirsin. Biz buradayız, seni rahat hissettirmek için elimizden geleni yapacağız. Duygularını bizimle paylaşabilirsin. Kendini rahat hissedeceğin bir sığınağa ihtiyacın var ve bunu nasıl yapabileceğini biliyoruz.
hamile kadın ve eşi
  • Koruma. Biz senin kılıcın ve kalkanınız. Zırhınız. Bizi sihirli bir iksir olarak düşünebilirsin. Senin için bu süreci yaşayamayız ancak sen bu süreçle mücadele ederken senin yanında olacağız.
  • Ordu. Dünyada senin gibi meme kanseriyle mücadele eden binlerce insan var. Etrafının bu insanlarla sarıldığını ve birbirinize destek olduğunuzu düşünebilirsin.
  • Hafıza. Meme kanseri, olduğun kişiyi tanımlamıyor. Hayır. Sen bir annesin, doktorsun, ekonomi uzmanısın, kız kardeşsin, evlatsın… Hobilerin, ilgi alanların ve hatıraların var. Geçmişin ve daha da önemlisi geleceğin var. Eskiden olduğun her şey şimdi de geçerli. Meme kanseri seni değiştirmez, buna izin vermeyiz.

Meme kanserinin senden alamayacaklarını bilmeni istiyorum

Meme kanseri dişiliğini alıp götürmedi. Kadın olmak sadece vücuttan ibaret değil. Bundan çok daha fazlası var. Meme kanseri hem kadınları hem de erkekleri etkileyebiliyor. Bu hastalığın cinsiyeti yok.

Meme kanseri sana güzelliğinden bir şey kaybettirmedi. Vücudun değişti çünkü içeriden gelen bir saldırıyla mücadele ediyor. Bir daha asla eskisi gibi olmayabilir, ama sen hala güzelsin. Eğer biri bunu göremiyorsa, bu onun kaybı.

Meme kanseri gülümsemeni alıp götüremez. Hayatının her aşamasında, seni güldüren bir şey olabilir. Bunu kendi lehine çevirebilirsin.

Bununla birlikte, etrafındaki küçük şeyler seni şaşırtabilir. Her zaman, küçük detaylar onları en az beklediğinde seni mutlu eder.

Nelere sahip olduğunu ve ne kadar cesur olduğunu hatırlamak istersen, bu yazımızı okuyabilirsin. Kaybettiklerinden çok daha fazlasına sahip olduğunu hatırlatmak için buradayız.

İlginizi çekebilir ...
Emzirmek, Meme Kanserine Bağlı Ölüm Riskini Önlemeye Yardımcı Olur
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Emzirmek, Meme Kanserine Bağlı Ölüm Riskini Önlemeye Yardımcı Olur

Emzirmek, kadınları meme kanseri, diyabet ve birçok hastalığa karşı korur. Uzmanlar, bir bebeğin ilk 6 ayda emzirilmesi gerektiğini söyler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.