Bu Video Erken Doğan Çocukların Sevgi Sayesinde Daha Güçlü Olabildiklerini Gösteriyor

Bu Video Erken Doğan Çocukların Sevgi Sayesinde Daha Güçlü Olabildiklerini Gösteriyor

Son Güncelleme: 14 Mart, 2018

Bu video dünya çapında erken doğan bebeklerin birbirinden duygusal hikayelerinden bir tanesini gösteriyor. Ward Miles Miller’ın annesi Lyndsey’i kablolar ve bağlantılar arasındaki küçük bebeğine sarılırken görünce gerçekten çok üzüldüm ve duygulandım. 

Sosyal medyayı çıktığı zamandan itibaren sallayan bu videonun ilk iki dakikası hem acıklı hem de güzel bir şekilde başlıyor. Doğması gereken süreden 15 hafta daha erken doğan bebeğe annesi sarılabiliyor ancak kulağa geldiği gibi kolay değil, çünkü bebek tüplere ve kablolara bağlanmazsa ve iki tane hemşirenin yardımı olmazsa, bebeğin yaşaması pek de mümkün değil.

Önce, Lyndsey’in yüzü endişelenmiş görünüyor. Aslında annenin yüz ifadesi kolayca anlatılabilir mi bilmiyorum çünkü tek bir duygudan daha fazla şeyi anlatıyor. Ancak annenin yüzünde yine de sevgi ve şefkati görebiliyorsunuz. Annenin eve geldiğini gösteren bir sahnede, şu anda oğlumu düşünüyorum diyor, aslında her dakika oğlunu düşündüğünü itiraf ediyor.

Belli ki anne çocuğunu çok seviyor ve asla umudunu yitirmiyor; bütün aksiliklere ve güçlüklere. Videonun bir kısmında çocuğu için “o bir savaşçı” diyor.

“Ward Miles – İlk Yılı” adlı video, profesyonel bir fotoğrafçı da olan babası Benjamin Scot tarafından videoya alınıyor. 107 günlük hastane anıları 6 dakikalık bir videoya zor sığıyor ancak neticede sevgi dolu ve sıcacık bir video ortaya çıkıyor.

prematüre bebek

Sevgi Hakkında Bir Video

“Bu video çocuğumun ilk yılını özetliyor. Doğması gerekenden çok erken bir zamanda doğdu ve aşması gereken çok fazla engelle karşılaştı ancak bu engellerin her biri Tanrı’nın da yardımıyla atlatıldı. Bu video sevgi dolu bir annenin çocuğuyla olan hikayesini anlatır” diye yazıyor Benjamin.

Bu güzel video umudunu hiç kaybetmeyen annenin sonsuz sevgisini gösteriyor. Anne her gün gelip çocuğuyla konuşuyor ve ona ilgi gösteriyor, üstelik normal olan şeyleri bile yaparken bebeği çok küçük olduğu için birçok zorlukla karşılaşıyor.  

Ward Miles Miller’ın kurtulma şansı aslında çok düşüktü, ancak gösterilen tıbbi ilgi ve onu seven anne babasının ilgisinden ve bitmeyen umutlarından güç alarak hayatta kalabildi. 

Benjamin Scot’un Instagram’ında paylaştığı bir fotoğrafın altında şöyle bir şey yazılı: Bugün onun için büyük gün, ayaklarından ve kollarından kalbine uzanan IPCC damarı bugün ameliyatla takılacak.

Çok detaylı bir prosedür, ancak bebeğin hayata doğru attığı büyük bir adımı da ifade ediyor. Lütfen yeni dostum için dualarınızı eksik etmeyin.

Çektiği resimler aynı zamanda bütün prematüre doğan bebeklerin kuvözde çektiği zorlukları da göstermekte. “Bütün doktorlara, hemşirelere ve hastane çalışanlarına, burada bebeklerin hayatta kalmasını sağlayan çalışanlara, herkese teşekkür etmek istiyorum. Çocuğumun eve gelmesini sağlayan kişiler sizlersiniz ve bu teşekkür sizlere.”

mavi gözlü bebek

Ward Miles Miller’ın Babasının Hikayesi Hızla Yayılır.

“Ward Miles – İlk yılı” fazlasıyla ses getirir ve birçok kişi tarafından izlenir. Ancak bu video sadece viral olmuş sıradan bir video değil, aynı zamanda güzel bir kavgayı da anlatan bir video. Eminim ki bu videoyu izleyip, benzer hikayeler yaşayan ve bu hikayeleri anlatabilecek yüzlerce anne vardır dünya üzerinde.

Geçen sene, Encinas’dan Elba Herrera ile röportaj yaptım. Elba, Jorge Andrés Encinas’ın annesi. Jorge de prematüre olarak doğması gerekenden 5 ay önce doğdu ve doğduğunda sadece 500 gram gelmekteydi. Ona bakan doktorlar Jorge’nin kurtulacağına hiç ihtimal vermediler ancak bunu başardı.

“Hemşirelerin dediğine göre, bebek hayatta kalmak için herhangi bir çaba harcıyor gibi durmuyor.” diyor Elba. Ancak bütün duyduklarına rağmen, Elba hiçbir zaman bu sözleri dikkate almamış ve inanmaya devam etmiş.

Hem Ward hem de Jorge doğması gerekenden çok önce doğuyorlar; organları henüz gelişmemiş bir biçimde oluyor. Ancak buna ek olarak son teknolojinin getirileri hayatta kalabilmelerini sağlıyor ve tabii ki annelerinin bitmeyen sevgi ve şefkati de yardımcı oluyor.

İki anne de çocukları kuvözdeyken gelip konuşmuşlar, teşhisler ve tahminler hiç iç açıcı değilken bile onlar inanmaya devam etmişler. Koşulsuz sevgilerinin ve Tanrı’nın yardımının bebeklerini kurtaracağına inanmışlar. 

14 solunum durması, hastanenin pediyatri bölümünde yoğun bakımda geçirilen aylar, cerrahi müdahaleler, başka hastanelere gidilmesi gereken ani kalp durmaları, uykusuz geceler, ebeveynlerin finansal çektiği zorluklar ve yıllarca devam eden bir terapi süreci. Jorge Andrés sadece kurtulmadı, annesi Elba Herrera’nın dediklerine göre o şu anda oldukça yetenekli bir 9 yaşındaki çocuk. 

Onun problemi yaşamış olduğu düşük problemleriydi, 5. ayda tansiyon problemleri sebebiyle erken gelen doğumu daha önce de tecrübe etmişti; kronik tansiyon ve preklamsi düşük yapmasına neden oluyordu. Bu sebeple tedavi amaçlı kürtaj yapmak zorunda kalındı ve ilkinde 1.5 kiloluk, ikincisinde 500 gramlık, üçüncüsünde de 400 gramlık bir bebeği aldırmak zorunda kaldılar. 

“Jorge’nin başına gelen her şey bir amaç için olmalı. Bunun üzerine düşünmeye başladık ve bu konudaki tecrübelerimizi paylaşıyoruz çünkü bu Tanrı’dan gelmiş bir mucize. Böyle bir olaya katkı sağlamış olan aileler, ebeveynler, öğretmenler, ve prematüre doğan bebeğin çevresindeki herkesin etkisi var. ” diyor Herrera. Tabii ki Ward Miles için çekilmiş videodan haberdar olarak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.