Girişimci çocuklar ve onların hikayeleri

Girişimci çocuklar ve onların hikayelerini dinlemek bizi hep şaşırtır çünkü bu çocukların fikirlerini ifade etme konusundaki kararlılıkları ve zekaları bizi büyüler. Sizlerle paylaşacağımız bu hikayeler günümüze ait inanılmaz ve başarılarla dolu anlarla saklı.
Girişimci çocuklar ve onların hikayeleri

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2019

Bu günlerde girişimcilik birçok insan için bir yaşam stili halini aldı. Özellikle internet gibi araçlardan faydalanarak projelerimizin hızla büyümesini sağlayabiliriz. Bu gerçek sadece yetişkinler değil girişimci çocuklar için de önemli.

Aslında büyük fikirlere sahip girişimci çocuklar da bu başarı hikayelerinin bir parçası haline gelebiliyorlar. Çünkü hedef koymanın ve o hedeflere ulaşmanın bir yaşı yok.

Çocuklar oldukça hızlı öğrenirler. Hatta öğrenme süreçleri o kadar hızlanır ki şaşırır kalırız. Birçok çocuk küçük yaştan itibaren girişimciliğin işaretlerini göstermeye başlar.

Önce bir iş fikri ile ilgili küçük fikirlerle başlar bu süreç. Örneğin ufak bir stantta limonata satmak ya da teknolojinin gelişimiyle beraber internet projeleri yaratmak bu fikirlerden birkaçı olarak sıralanabilir.

Girişimci çocuklar ve hikayeleri

Girişimci çocuklar için girişimde bulunmak kolay değil elbette. Hatta çocukların süreç içerisinde karşılarına çıkacak zorluklarla baş etmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

Diğer gerekli yetenek ise hem başarıyı hem de başarısızlığı nasıl yöneteceklerini öğrenmeleriyle ilgili. Şimdi sizlerle çocukluktan itibaren değişik tipte işlerle başlamış olan bazı girişimci çocuklar ve onların hikayelerini paylaşacağız.

Charles Orgbon

12 yaşındayken Charles Orgbon geri dönüşümü destekleyen bir internet sitesi tasarladı. Daha sonra bu site daha ayakları yere basan bir projeye evrildi: Greening Forward.

Şimdilerde ise kendisi Georgia Üniversitesi’nde okumakta ve Kaliforniya eyaleti sınırlarında şirketinin operasyonlarını yönetmekle meşgul. O bölgede kendi açtığı internet sitesi en önemli sitelerden birisi.

EvanTube’un yaratıcısı Evan

Babasının yardımıyla Evan kendi YouTube kanalını açtı. Bu kanalı 8 yaşında açan Evan kanalın ismini EvanTube olarak koydu. Kendisine ayrılan bu alanda Evan çeşitli oyuncakların incelemelerini yapıyor.

Bunun yanında Evan kanalında daha çok kendi yaşıtlarını ilgilendiren konularla ilgili yorumlar yapıyor. Şüphesiz ki çocuğun sahip olduğu tarz platform üzerinde hızla büyümesinde etkileyici faktörlerden biri oldu.

patron çocuk

Robert Nay

Sadece 14 yaşında olan Robert Nay akıllı telefonlar için bir oyun tasarladı. Bu oyunla beraber hızla kendine Apple App Store’da yer açtı. Tasarladığı oyun Bubble Ball şaşırtıcı bir şekilde ünlü Angry Birds oyununu sıralamalarda geçti ve binlerce dolar kar etmeyi başardı.

Christian Owens

Christian Owens ilk bilgisayarını 14 yaşındayken edindi ve kendi kendine internet tasarımını öğrendi. Aynı yaştayken Mac Bundle isimli internet sitesi ve internet tasarım destek hizmetini sundu.

Mac Bundle ile uygulaması basit internet tasarım paketleri sunmaya başladı. Şimdilerde ise bu kurduğu firma birleştirilmiş durumda ve çeşitli tasarım servislerini bünyesinde barındırıyor.

Adora Svitak

Şu an kendisi 23 yaşında fakat kendi girişimcilik hikayesine başladığında sadece 7 yaşında küçük bir kız çocuğuydu. Yılların birikimi Adora’yı daha da yukarı taşımakta gecikmedi.

Küçük yaşta yazdığı kitap ile birlikte çocukların hayallerini gerçekleştirebilmesi için yaratıcıklarını destekleyen tema üzerinden gitti. Bu genç kadın farklı konferanslarda boy gösterdiği gibi deneme, hikaye, şiir, blog yazısı ve kitap da yazdı.

Adam Hildreth

Adam 14 yaşındayken birkaç arkadaşıyla birlikte Dubit isimli sosyal medya platformu projesini yarattı. Dubit Birleşik Krallıklar’da oldukça popüler sitelerden birisi haline geldi.

Bunun üzerine Adam Crisp isimli yazılım firmasını kurmaya karar verdi. Bu firma ile ise internette gezinen çocukların korunması üzerine odaklanıyor.

Cameron Johnson

Ebeveynleri 11 yaşındaki Cameron’dan komşuları için düzenleyecekleri bir partinin davetiyelerini hazırlaması için yardım istedi. Partiye katılanlar çocuğu doğum günü davetleri için kutladılar ve onu işe almaya başladılar.

Tasarımlarıyla yakaladığı başarılarla birlikte Cameron henüz 14 yaşındayken Cheers and Tears isimli firmayı kurdu. Bu firmada ise kendisi çevrimiçi reklamcılığa ve yazılım geliştirmeye odaklanıyor.

YouTube gibi platformlar üzerinde çocuklar bugünlerde farklı çeşitlerde öğretici içerikteki bilgilere ve derslere ulaşabiliyorlar. Bu sayede çocuklar bu platformlar üzerinden farklı beceriler kazanabiliyorlar.

bilgisayar başındaki kız çocuklar

Emil Motycka

Emil daha 9 yaşındayken başladığı çim biçme işini 18 yaşına ulaştığında Motycka Enterprises isimli firmaya dönüştürdü. Fakat Emil’in başarı hikayesi onun sıra dışı çaba göstermesini gerektirdi.

Bu süreçte ergen çocukluğun gerektirdiği yükümlülükleri de yerine getirmesi gerektiği için kurduğu işte geceleri çalışması gerekti. Fakat o yine de yılmayıp işinin ve fikrinin peşinden gitti ve şirketini küçük yaşta kurmayı başardı.

Geoff, Dave ve Catherine Cook

Cook kardeşler okulda yeni arkadaşlar edinmek istediler ve bu sebeple My Yearbook isimli siteyi kurdular. Seneler sonra bu proje MeetMe’ye evrildi. Bu internet sitesi farklı okullardaki çocuklar tarafından kullanılabilir şekilde tasarlandı.

Böylece her çocuğun birbiriyle bağlantıya geçip arkadaş olabilmelerinin önü açıldı. Bu proje Facebook popüler olmadan önce ortaya çıktı ve halen yayında.

Çocuklar oldukça becerikli ve yaratıcı olabilirler. Önemli olan ebeveynlerin bu süreçte çocukları desteklemesi olacaktır. Böylece çocuklar hem hayallerini gerçekleştirebilirler hem de fikirlerini tüm dünyaya duyurabilirler.

Günümüzde girişimcilik yükselişte olduğu için eminiz ki kararlı ve öğretici fikirlerle dolu daha fazla girişimci çocukların hikayelerini duymaya devam edeceğiz.

İlginizi çekebilir ...
Israrcı bir Anne Olmanız Çocuğunuzu Daha Başarılı bir İnsan Yapabilir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Israrcı bir Anne Olmanız Çocuğunuzu Daha Başarılı bir İnsan Yapabilir

Araştırma sonuçları ısrarcı annelerin, çocuklarının hayatları boyunca başarılı bireyler haline gelmesinde yardımcı olduklarını ortaya koyuyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.