İnternete Koyduğumuz Her Şey, İnternette Kalır

İnternete Koyduğumuz Her Şey, İnternette Kalır

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Çocuklarımız hakkında internette yayınladığımız her türlü içerik yanlış ellere geçtiğinde aşağılanmaları için bir araç olabilir. Bir çocuğun güvenliğini ve korumasını temin etmek, bir ebeveynin ana görevidir.

Çevrimiçi yayınladığımız şeyler kolayca silinemez. Çocuklarımız, kardeşlerimiz veya torunlarımızla ilgili içerikler viral olursa, bu durum yaşamları boyunca onlara eşlik edecektir.

Siber zorbalık ve pedofili, doğru adımlar atılarak önlenebilir.

Dijital eylemlerimizin sonuçları bugünlerde çok iyi biliniyor. Çevrimiçi olarak yayınladığımız her şey iyi saklanır. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, bu içeriği asla ortadan kaldıramayabiliriz.

Bu yüzden kendimizin ve çocuklarımızın online olarak yayınladığımız şeylere dikkat etmeliyiz. Doğru olduğundan emin olmak için bir şeyi paylaşmadan önce iki kez düşünmeliyiz.

Aşırı internet kullanımı ve siber zorbalık

Siber zorbalık 10 ila 12 yaş arasında başlayabilir. Pek çok çocuk resim göndermek için telefon ve bilgisayarlarını kullanarak internete bağlanır.

Buna yetişkin aile üyelerinin yüklediği içerikler dâhil değil. Bu resimler bazen siber zorbalığın sebebi olabilir.

Komik, uygunsuz veya kötü çekilmiş bir fotoğraf, dijital istismarın kaynağı olabilir.

Diğer çocuklar resmi kaydedebilir ve yeniden yayınlayabilir. Hatta saldırgan yorumlar yazabilir veya resmi değiştirebilirler. Bu, günümüzde sosyal ağlarda çok yaygın olan bir şey.

Bu zincir yayınlarının sonuçları son derece ağır olabilir. İçeriği yalnızca viral hale getirmek için sadece bir sayfaya, Facebook grubuna veya bir profile ihtiyacınız var.

Bunun sonuçları, etkilenen çocuk veya genç için travmatik olabilir.

anne internete giriyor

Çevrimiçi bir şey yayınladığımız zaman kusurlar vurgulanabilir

Sosyal ağlardaki mevcut dinamikler, komik, ironik ya da alaycı insanların yüceltilmesi eğiliminde. Kendi etkileşimlerimiz ise genellikle detaylara işaret etmek veya bir yayına gülmek içindir.

Yanlış ellerde, çocuklarımızı içeren herhangi bir içerik onların aşağılanmasına yönelik bir araç olabilir.

Ebeveynler, çocuklarının ve ailesinin internette yayınladıkları şeylerin ana sansürcüsü olmalıdır. İçeriğin rahatsız edici olup olmadığını doğrulamak zor değildir. Resimlerin değiştirilebileceğini unutmayın.

Akrabalarınız, gizlilik ayarlarının durumunu fark etmeden çocuklarınızın bulunduğu resimler yayınlayabilir. Sonuç olarak, çocuklarınızın fotoğrafları veya videoları tüm dünyada herkes tarafından görülebilir.

“Yanlış ellerde, çocuklarımızın bulunduğu herhangi bir içerik onların aşağılanmasına yönelik bir araç olarak kullanılabilir.”

Sam Griner etkisi

İsmi çok fazla bilinmese de Sam, hepimizin çevrimiçi olarak gördüğü bir çocuktur.

Yeşil tişörtüyle yumruğunu kaldırdığı resim internette milyonlarca kişi tarafından görülmüştür. Bu resim “meme” olarak adlandırılan bir şey oldu.

2007 senesinde annesi, profilinde oğlunun resmini yayınlamıştı. Böylece çocuğun resmi yayıldı. Artık bu resmi hepimiz biliyoruz ve çoğu zaman bunun gerçek bir insanın fotoğrafı olduğunu unutuyoruz.

Sam Griner örneğindeki şey internette yayınladığımız her resim için yaşanabilir. Facebook ya da Instagram üzerinde fotoğrafın paylaşılması yeterli.

Sırf bu tür şeyler yapmakla uğraşan insanlar var.

Ne tür resimlerden kaçınmalıyız?

  • Yakın plan resimleri: Çocuğun komik yüz ifadeleri veya jestler yaptığı resimleri yayınlamayın. Dikkat çeken jestler, internetteki memelerin ve komik resimlerin ana kaynağıdır.
  • Çıplaklık içeren resimler: Sadece bir bebek bile olsa, bu tür fotoğrafların yayınlanması tehlikeli olabilir. Pedofili ve çocuk pornografisine adanmış kullanıcılar ve sayfalar olduğunu aklımızda tutmalıyız.
  • Anlamlı pozlar içeren resimler: Bu özellikle gençler için geçerlidir. Masum bir poz, kolayca viral içerik hâline gelebilir.
internete giren kız

Çevrimiçi yayınladığınız şeyleri korumak için iki öneri

Gizli bir profili sürdürme alışkanlığı, çocuklarınızın verilerini korumak için harika bir yoldur. Facebook’ta yayınlarınızı sadece arkadaşlarınızın görmesine izin veren bir yapılandırma var.

Twitter ve Instagram, profillerimizi gören insanları kontrol etmemizi sağlıyor.

Aile ve arkadaşlarımızdan oluşan etiketleri kontrol etmeliyiz. İçerik etiketlendikten sonra, bilmediğimiz kişiler tarafından görülebilir. Akrabalarınızın, çocuğunuzun bulunduğu bir resmi yayınlamadan önce size bildirmesini tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak, çevrimiçi yayınladığımız şeylere dikkatli olmak, çocuklarımızın esenliğini ve mahremiyetini korumak için önemlidir. Bu tavsiyeler hem küçükler hem de ebeveynleri için geçerlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.