Çocuklara Uygun Uygulamalar Tavsiye Eden AppTK

26 Eylül 2019
Çocukların kullanımına uygun uygulamaların kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlayan AppTK adında bir uygulama piyasaya sürüldü.

Günlük hayatta karşımıza sürekli yeni yeni uygulamalar çıkıyor. Bu uygulamaların en iyilerini seçip bize öneren bir uygulama olsa harika olmaz mıydı? Artık var! Çocuklara uygun uygulamalar tavsiye eden AppTK adlı bir uygulama piyasaya sürüldü.

İnternet devriminin sonucunda gelişen teknoloji ve üretilen farklı elektronik cihazlar bugün bizleri, hem yetişkinler hem de çocuklar için oluşturulan ve günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasında yerlerini edinen uygulamalarla buluşturdu.

Bu uygulamalar öyle başarılı oldular ki, çocuklara özel uygulamalar da çıkarılmaya başlandı. Fakat bu uygulamaların bazıları içerik ve görünüm yönünden zayıf bulunuyor. Bununla birlikte, istenmeyen reklamların yayınlandığı hatta dolandırıcılık tehlikesi yaratan uygulamalar da bulunuyor.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve çocuklara uygun uygulamaları seçmeye yardımcı olmak için bir uygulama geliştirildi. Bu yazımızda, AppTK adlı uygulama önerileri içeren platformdan bahsedeceğiz.

Çocuklara Uygun Uygulamalar Tavsiye Eden Platform: AppTK

Çocuklar farklı elektronik cihazlarda ve farklı uygulamalarda çeşitli dijital formatlar üzerinden kitap okuyabiliyorlar. Burada sorun, çocuklara uygun uygulamalar seçmenin zorluğu oluyor.

Bu sorunun üstesinden gelinmesi için, AppTK adlı bir uygulama geliştirildi. Bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen bu uygulamada, gençlere ve çocuklara uygun uygulamalar tavsiye ediliyor. AppTK’de şu an için  çocuklar ve gençler için 300’den fazla uygulamanın değerlendirmesi bulunuyor. Bu uygulamada, kaliteli içeriklerin sunulmasına önem veriliyor.

Çocuklara uygun uygulamalar

AppTK’nin Yapısı

AppTK platformunun yapısı oldukça basit ve istenilen şeye göre farklı farklı aramalar yapılabiliyor.

Yaş Gruplarına Göre Uygulama Tavsiyesi

Çocuklara uygun uygulamalar bulabilmek için öncelikle yaş kategorisine göre arama yapılması gerekiyor. Platformda yaş grupları şu şekilde:

 • 0-5 yaş
 • 6-8 yaş
 • 9-11 yaş
 • 12-14 yaş
 • 15-18 yaş

Kategoriler

Platformda çocukların farklı farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek uygulama önerileri bulunuyor. Gerekli özelliklere sahip uygulamalar, çocukların favori uygulamaları arasına girme konusunda iddialı.

En popüler uygulamalar arasında, oyun oynamak, bir şeyler yaratmak, müzik dinlemek, yeni bilgiler öğrenmek ya da bir şeyler okumaya yarayan uygulamalar yer alıyor. Tabii bu durum çocukların zevkleri ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir.

Çocuklara Uygun Uygulamalar Hangi Konuları İçerir?

Konu bazında aramalar da oldukça önemli. Özellikle kitap okuma uygulamalarında konu bazında aramalar ön plana çıkıyor. Çoğu çocuk hayvanlara bayılır. Buna göre, örneğin; çocukların en sevdikleri konulara göre listeden istenilen uygulamalar seçilebiliyor.

Bu sayede, çocukların seveceği uygulamalar belirlenip gerekli olan tüm içeriğe ulaşılması sağlanıyor.

Ödüller

Çocuklara uygun uygulamalar ararken, AppTK içindeki çoğu uygulama önerisinin ödüllü olduğu görülebilir. Bundan dolayı, en çok tercih edilen ve kalitesini kanıtlamış uygulamalar kolaylıkla bulunabiliyor.

Çocuklara Uygun Uygulamalar ve Bilgilendirme Dosyaları

AppTK içerisinde bulunan 300’den fazla uygulama önerisinin yanında, sorgulanan uygulamalarla ilgili açıklayıcı ve bilgi verici bilgilendirme dosyaları da bulunuyor. Bu sayede, ebeveynler ve eğitimciler uygulamalar konusunda daha fazla bilgi edinebilir ve aralarından en yararlı uygulamaları seçebilirler.

İsim ve Açıklayıcı Görseller

Uygulamaları ararken ilk bakılan şey tabii ki isimleri. İsmin yanında, uygulamalardan alınmış ekran görüntüleri de içerikler konusunda daha fazla bilgi edinilmesini sağlıyor.

Bu sayede, uygulamaya olan ilgi ilk bakışta hissedilebilir ve uygulamaların özellikleri hakkında fikir yürütülebilir. Uygulama eğer ücretliyse, uygulamayı indirmeden önce bu bilgilere erişmek daha fazla önem arz ediyor.

Bu bilgiler sayesinde, uygulamanın satın alınıp alınmayacağına karar verilebilir ve zevk ve ihtiyaçlara uygun olup olmadığı tartılabilir.

Çocuğuna telefonunu gösteren baba

Bilgi Verici Semboller

Uygulama açıklamalarının hemen yanında, uygulama ile ilgili yararlı bilgiler içeren semboller de bulunuyor. Bu semboller şunları ifade ediyor:

 • Uygulamada kullanılabilen diller
 • Uygulamanın hangi işletim sisteminde kullanılabildiği
 • Uygulamanın hangi yaşa uygun olduğu
 • Platformda çalışan uzmanlar tarafından uygulamaya verilen puan
 • Uygulamanın ait olduğu kategori

AppTK İle İlgili Daha Fazla Bilgi

Son olarak, tıpkı kitapların arkasında yer aldığı gibi, AppTK platformunda uygulamaların önemli özellikleri de yer alıyor. Uygulamanın piyasaya sunulma yılı, formatı ve geliştiricisinin de bilgisi veriliyor. Bu sayede, uygulama ile ilgili her türlü bilgiye erişilmiş oluyor.

AppTK üzerinden bulunup indirilen ve kullanılan uygulama puanlanabiliyor. Diğer kullanıcıların da kendilerine uygun uygulamalara erişmeleri için yorum bırakılabiliyor. Böylelikle uygulama, güvenilirliğini bir kez daha kanıtlıyor.

 • Apptk. Apptk: recomendador de apps para niños y jóvenes. (última consulta mayo de 2019). Recuperado de: https://apptk.es/