Çocuklar İçin Bilimle İlgili 4 Kitap Önerisi

Çocuklar için bilim oldukça büyüleyici bir şeydir. Bu bilim ile ilgili kitapların çocuğunuzun ilgisini çekeceğinden ve hayal güçlerini ve meraklarını diri tutacağından eminiz.
Çocuklar İçin Bilimle İlgili 4 Kitap Önerisi

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2019

Çocukluğun son dönemlerinde bilim, çocukların en çok ilgisini çeken konulardan biri haline gelir. Çocuklar için yazılan bilim kitapları, onların hayal güçlerinin gelişmesine ve etraflarındaki dünyaya dair inanılmaz bilgiler edinmelerine yardımcı olur.

Bu bahsedeceğimiz kitaplar, içeriklerinin yanı sıra harika görselleriyle de oldukça ilgi çekiyor.

Çocuklar için yazılan bilim kitapları pek çok konuyu işleyebilir. Bu konulara örnek olarak; uzay, araştırma, doğa, kimya ve daha pek çok konuyu sayabiliriz. Bugünkü yazımızda, çocuğunuzla birlikte keyifle okuyacağınız, bizim de favorimiz olan bazı bilim kitaplarından bahsedeceğiz.

Çocuklar İçin Bilimle İlgili Harika Kitaplar

1. George’un Harika Deneyi

Bu kitabın yazarı Roald Dahl, çocuk edebiyatında en tanınan yazarlardan biri. Dahl, oldukça popülerleşmiş Matilda ve James ve Dev Şeftali kitapları ile tanınıyor.

George’un Harika Deneyi Dahl’ın bir başka kitabı, George’un Harika İlacı’ndan esinlenerek yazılmış.

İlk kitapta, ana kahraman George Kranky, kaba ve otoriter babaannesinden intikam almaya karar verir. Babannesinin kullandığı ilaçlarla değiştireceği, onun yok olmasına neden olacak yeni bir ilaç geliştirmek için kolları sıvar.

Bu ikinci kitapta ise çocukların evde aileleri ile yapabilecekleri deneyler adım adım anlatılır. Her bir deneyde, çocukların evde rahatlıkla bulabilecekleri basit nesneler kullanılır.

Endişelenmeyin, bu deneylerin hiçbiri babaanneleri ya da dedeleri yok etmeyecek! Bunu yalnızca George yapabilir!

Bu kitap, birkaç basit adımda deney ve araştırma yapmaktan keyif alacak 9 – 12 yaş grubuna hitap ediyor.

Çocuklar için bilim ile ilgili kitaplar taşıyan çocuklar

2. Profesör Astro Kedi, Çocuklar İçin Bilim Kitabı Serisi

Profesör Astro Kedi  Dr. Dominic Walliman tarafından yazılan ve çizimlerini Ben Newman’ın yaptığı inanılmaz bir seri. Çocuğunuz 5 – 7 yaş grubundaysa, bu kitaplara kesinlikle göz atın.

Her bir kitapta, bu üstün zekalı kedi güneş sistemi, atomlar ve insan vücudu gibi bilimsel konuları keşfe çıkıyor. Eylül 2018’de yayınlanan en son kitap, uzay mekikleri ile ilgili. Ağustos 2019’da, çocuklar Astro Kedi’nin yıldız gözlemleme ile ilgili kitabına kavuşacak.

Çocuklar İçin Resimli Bilim Albümleri

3. Büyük Böcekler Kitabı

Resimli albümler çocuğunuzun evde hem kitap okuyup hem de sayfalarına bakması için harika birer seçenek. Yuval Zommer’in Büyük Böcekler Kitabı’nın her bir sayfası büyüleyici ve pek az bilinen böceklerle dolu.

Adından da anlaşılacağı gibi dev boyutlardaki bu kitap, çocuğunuza çok sayıda böceğin hayatını keşfetme fırsatı sağlıyor. Her bir sayfada keşif dolu bir yolculuğa çıkarken, bu yolculuğun sihrine kapılacağınızdan eminiz. Eğer 7 – 8 yaşlarında çocuğunuz varsa, bu kitabı da kütüphanenize eklemeyi unutmayın.

Bununla birlikte, eğer çocuğunuz bu tarz kitaplardan hoşlanıyorsa, aynı serinin diğer kitaplarına da göz atabilirsiniz. Örneğin, vahşi hayvanlarla ilgili olan Büyük Yaratıklar Kitabı ve deniz canlıları ile ilgili Büyük Mavi Kitabı  gibi.

Karanlıkta damda fener ışığında kitap okuyan çocuklar

4. Bilim İçin 100 Adım: Neden İşe Yaradı ve Nasıl Oldu?

Lisa Jane Gillespie’nin yazdığı ve çizimlerini Yakai Du’nun yaptığı bu kitap, çocuklar için harika bilim albümlerinden biri. Kitap, çocukların antik çağlardan bu yana insanlık tarihinde yer edinmiş bilimsel gelişmeleri öğrenmeleri için müthiş bir kaynak.

Bu kitap sayesinde çocuklar bilimin eskiden nasıl bir şey olduğunu ve günümüze dek nasıl değişim geçirdiğini anlayacaklar. 2 – 5 yaş arası çocuklar için oldukça uygun bir kitap.

Artık biraz fikriniz olduğuna göre, çocuğunuzla eğlenceli ve eğitici okumalar yapma vakti. Bu muhteşem bilim kitaplarını bulmak için doğru kütüphaneye, evinize yakın kitapçılara ya da internete!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.