Kütüphanelerin Öğretici Değeri

Kütüphaneler yüzyıllardır eğitimin ve eğlence kültürünün bir parçası olmuştur. Eski zamanlarda, kütüphaneler çok değerliydi ve evrensel bilginin kaynağı olarak kullanılırdı. Günümüzde farklı bilgi edinme araçları mevcut olsa da, kütüphaneler hala çok değerli kitaplara ve bilgilere ulaşmak için ideal yerlerdir.
Kütüphanelerin Öğretici Değeri

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2019

Kütüphanelerin değeri geçmişte kalmış bir durum değildir. Hala dünyanın pek çok yerinde, dijital çağa ayak uydurmayı reddeden kütüphaneler mevcuttur.

Pek çok insan, yerel bir kütüphanede uzun saatler kitap okuyarak zaman geçirmiştir. Eğer yeni bir hikaye, araştırma veya bir çalışma hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ya da akademik bir bilgiye ihtiyacınız varsa kütüphaneler tam da ihtiyacınız olan yerlerdir.

Teknoloji ve internet sebebiyle bazı şeyler değişmiş olsa da, kütüphanelerin değerini bilmekte de fayda vardır.

Kütüphaneler kültürel mirastır

Bilginin sınırı yoktur ve bu sebeple de kütüphanelerin asla modası geçmez. Amaçları öğretmek ve öğrenmek olduğu için her zaman kütüphanelere danışılabilir.

Dünya nüfusunun büyük bir bölümü hala halk, okul veya üniversite kütüphanelerinden faydalanmaktadır.

Kütüphaneler, okumayı ve kitapları seven insanlar için kolay ulaşılabilen ve oldukça kapsamlı mekanlardır. Bu mekanlar, kültürel çeşitliliği ve hoşgörü, saygı ve barış gibi evrensel değerleri artıran yerlerdir.

Kütüphanelerin önemi

Kütüphanelerin önemi, özellikle öğrenciler için gerekli bilgileri sağlamasıdır. Ayrıca, öğrencilerin hayal gücünü genişletmeye ve entelektüel ilgilerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Edebiyat, eğitim ve genel bilgiler sayesinde, kütüphanalerin pedagojik ve eğitici değeri büyüktür. UNESCO ve Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu, bu bilgi yuvalarının önemini vurgulamaktadır. Kütüphaneler okuyuculara eleştirel düşünme yetilerini geliştirme imkanı verir.

Bunun yanı sıra, kütüphanelerin kapıları her kültürden, milletten, dinden ve siyasi görüşten insana açıktır ve buralarda hiçbir ticari amaç güdülmez. Bu nedenle de kütüphaneler, toplum eğitiminin temel taşıdır.

Kütüphanelerin pedagojik değeri neye dayanır?

Öğretici materyaller kullanıcıların belirli araçlara erişimini sağlamak için idealdir.

Kuramsal ve pratik içerikler, duygu dünyasına, fiziksel ve bilişsel becerilere ve yeteneklere yansır. Kütüphaneler ayrıca eğitim için geliştirici kaynaklar sunuyor. Kaynaklar mevcut durum ve bireylerin sosyal çevresine göre tasarlanmış ve seçilmiştir.

kütüphanede kitaplar

Kütüphanelerin amacı

 • Kütüphaneler, öğrencilerin akademik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Kütüphanenin amaçları aşağıdaki gibidir:
 • Okuma ve öğrenme alışkanlığını yavaş yavaş kazandırmak.
 • Evrensel bilgi kaynağı olarak kitaplara değer vermeyi öğrenmek.
 • Eğitim sistemini desteklemek.
 • Okuma, anlama ve hayal gücünün gelişmesi için sağlıklı bir ortam sunmak.
 • Farklı kültürlere ait fikirleri ve deneyimleri keşfetmek amacıyla bölgesel, ulusal ve uluslararası kaynaklara erişimi kolaylaştırmak.
 • Sosyal konulardaki hassasiyeti ve bilinci artıran projeler tasarlamak.
 • Sorumlu bireyler yetiştirmek için entelektüel özgürlüğü sağlamak.

“Kütüphaneler, kitapları ve okumayı seven insanlar için kolay ulaşılabilen ve oldukça kapsamlı mekanlardır. Barış, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlere ve kültürel çeşitliliğe katkıda bulunurlar.”

Kütüphanelerin Özellikleri

Kütüphaneler oldukça ilgi çekicidir çünkü en basitinden en karmaşığına pek çok farklı konuda araştırma yapmamıza, okumamıza ve öğrenmemize olanak sağlar. Ayrıca kütüphanelerde çocuk, genç, akademik, tarih, çizgi roman ve roman gibi farklı bölümler vardır. Çocuklar kütüphanelerdeki üyelik ve ödünç alma süreci sayesinde kendi kendilerini idare etmeyi, disiplinli ve sorumlu olmayı öğrenirler.

Geleneksel yöntemlerin yanı sıra, kütüphaneler yeni bilgi teknolojilerine de açıktır ve farklı kesimden insanlara hitap eden çeşitli aktiviteler de düzenler.

Kütüphaneler eğitim kaynağı ve aracıdır

Yukarıdakilerin yanı sıra, kütüphaneler kitap okumaktan zevk aldığımız yerlerdir. Bilgi birikimini artırmak için tasarlanmış kitaplar ve materyaller bakımından oldukça zenginlerdir.

Kitap okumak, kişisel zevkleri tatmin etmek ve herhangi bir alandaki bilgi birikimini artırmak için ideal yöntemdir. Kütüphanelerde bu amaca yardımcı olabilecek pek çok materyal vardır:

 • Kitap ve dergi ödünç almak
 • Kütüphane görevlisi desteği
 • Kültürel aktiviteler, dersler ve atölyeler
 • İnternet bağlantısına ve bilgisayarlara ulaşım
 • Online okuma
 • Elektronik platformda dosya indirme
 • Okuma programları ve kitap kulüpleri
kütüphanede ders çalışan kız

İnsanlar neden kütüphaneye gider?

Kütüphaneleri kullanan nüfus öğrencilerle sınırlı değildir. Herkes kütüphaneye kolayca ulaşabilir ve sınırsız kaynaklardan faydalanabilir. Aşağıda insanların kütüphaneye gitme sebeplerini öğrenebilirsiniz:

 • Akademik eğitim: Genç nüfus akademik araştırmalara ve bilgilere ulaşmak ister.
 • Çalışma hayatındaki kişiler, yeni şeyler öğrenmek ve alan bilgilerini artırmayı amaçlar.
 • Her yaştan insan kültürel birikimini zenginleştirmek için kütüphanelere yönelebilir.
 • Başka araçların yanı sıra, internet bağlantısı olan bilgisayarlara kolayca erişim sağlanabilir.
 • Dil öğrenimi için gerekli kaynaklara ulaşılabilir.

Gördüğünüz gibi, kütüphaneler ufkunuzu genişletir, okuma alışkanlığı kazandırır ve problem çözme becerilerinizi iyileştirir. Bu mekanlarda çocuklar edebiyata olan ilgilerini keşfedebilirler. Kütüphane, her dinden, ırktan, milletten insana kucak açar.

Peki, siz en son ne zaman kütüphaneye gittiniz?

İlginizi çekebilir ...
Okumanın Güzelliği: Gençler İçin En Güzel 8 Kitap
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Okumanın Güzelliği: Gençler İçin En Güzel 8 Kitap

Bu yazımızda edebiyatın büyüleyici dünyasının anahtarı olarak ergenlik dönemindeki çocuklarınıza armağan edebileceğiniz bazı kitaplardan bahsedeceğ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.