5 ila 7 Yaş Arası Çocuklar İçin El İşleri

El işleri, çocukların merakını ve yaratıcılığını geliştirmek için harika bir yoldur. Bu listedeki el işleri fikirlerini siz de denemeye ne dersiniz?
5 ila 7 Yaş Arası Çocuklar İçin El İşleri

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Bugünkü yazımızda size 5 ila 7 yaş arası çocuklar için el işleri fikirlerinden bahsedeceğiz. Bu yaştaki çocuklar erken çocukluk ya da ilkokul çağına gelmişlerdir. Motor becerilerini kullanmaları, koordinasyon, çabukluk, odaklanma ve dikkat gerektirir.

Bu yüzden, çocuklarınıza hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri aktiviteler bulmanız gereklidir. Bu aktiviteler için bir seçeneğiniz de el işleridir.

Bu yazıda bahsedeceğimiz 5 ila 7 yaşındaki çocuklar için el işleri, hem çocuklarınızın el becerilerini geliştirecek hem de eğlenirken yeni maharetler kazanmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz yeni beceriler geliştirmeyi öğrenirken bu el işi aktiviteleri hem onun özgüvenini yükseltecek hem de öğrenme yeteneğini artıracaktır.

5 yaşındaki çocuklar için 3 el işi

Balon, karton ya da mukavva vb. birçok basit ve renkli malzemeler kullanarak çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

Kartondan hayvan yapma

Bu aktivite çocuğunuzun dikkatini çekecek eğlenceli bir aktivitedir. Çocukların koordinasyon geliştirmesini, sabırlı olmayı öğrenmesini ve farklı hayvanlar hakkında bilgi edinmesini sağlar. Bunu yapmak için makas, yapıştırıcı, çeşitli renklerde karton ve siyah keçeli kaleme ihtiyacınız vardır.

Yapılışı: Her hayvan şeklini iki kez çizin ve figürleri kesin. Daha sonra, hayvan vücutlarının pati, gözler, ayaklar gibi kısımlarını farklı renklerdeki kartonlara çizin ve ayrı ayrı kesin. Ardından, kesilmiş kısımları bir araya getirerek yapıştırın ve işte hayvan şekilleriniz hazır!

anne kız el işleri

Soy ağacı

Bu yaş, çocuğunuza soy ağacını öğretmek için harika bir yaştır. Bu sayede, çocuğunuz tüm aile bireyleri arasındaki ilişkileri anlayacaktır. Bunu yapmak için renkli kartlar ve aile üyelerinin fotoğraflarına ihtiyacınız olacak.

Yapılışı: Ağacın gövdesini ve dallarını kahverengi bir kartona çizin. Daha sonra, yeşil kartona yaprak şekilleri çizin. Bunlar bulut şeklinde olabilir. Ekleyeceğiniz aile üyesi sayısı kadar yaprak çizmelisiniz.

Kağıt rulosundan uçak

Sadece kağıt ruloları kullanarak çok orijinal uçaklar yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey zaman ve yaratıcılık. Uçakları yapmak için gereken malzemeler: makas, yapıştırıcı, kalem, fırça, boya ve 2 rulo.

Yapılışı: Rulolardan birini boyuna keserek iki parça elde edin daha sonra elde ettiğiniz parçalardan birini ikiye bölün. Ardından, bu parçadan pervane olması için iki tane yuvarlak uç çizin ve bunları boyayın.

Daha sonra, diğer tam rulonun kenarlarına kanat olacak iki parçayı yapıştırıcıyla yapıştırın. Son olarak, uçağı istediğiniz gibi renklerle dekore edebilirsiniz.

6 yaşındaki çocuklar için eğlenceli 2 el işi

Bu aşamada çocuğunuz okumayı ve yazmayı öğrenmeye yavaş yavaş başlayacağı için becerileri daha yüksek bir seviyede test ediliyor olacaktır. Çocuğunuzun ilgisini çekecek ve onu öğrenmeye devam etmeye teşvik edecek bu kolay el işlerini tercih edebilirsiniz:

Geri dönüştürülmüş çerçeve

Çerçeve, her evde aile fotoğrafları için ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bunu yapmak için, kullanılmış kağıt, düğme, makas, kumaş, blender, yapıştırıcı, kalem, çift taraflı bant ve karton bir kapağa ihtiyacınız olacak.

Yapılışı: Kağıtları küçük parçalara ayırın ve blendera yerleştirin, daha sonra su ve beyaz yapıştırıcıyı ekleyin ve iyice karıştırın.

Ardından, hamuru bir bezin üzerine koyun ve fazla suyu sıkın. Tamamen kuruyana kadar birkaç gün bekletin. Daha sonra, beyaz yapıştırıcı ile karton kapağa yapıştırın ve kapağın iç kısmını fotoğrafınızın büyüklüğüne uygun olacak şekilde kesin.

Çift taraflı bant yardımıyla fotoğrafınızı yerleştirin. Çerçeveyi kumaş ve düğmelerle dilediğiniz gibi süsleyin.

“5 ila 7 yaş arasındaki çocuklar için el işleri sayesinde, onları hem eğlendirebilir hem de onlara birçok şey öğretebilirsiniz.”

Hafıza oyunu

Bu eğlenceli oyun, çocuklarınızın dikkat ve odaklanmasını artırmasına yardım edecek ve hafıza becerilerini geliştirecektir. Ayrıca beraber oynamak için de eğlenceli bir oyundur.

Bunu oynamak için, aynı şekil ve boyutta olan 16 şişe kapağı, bir kalem, makas, beyaz yapıştırıcı, karton ve boyaya ihtiyacınız olacak.

Yapılışı: Kapakları istediğiniz bir renge boyayın. Daha sonra, kapakların şeklini kullanarak karton üzerinde yuvarlaklar oluşturun ve çift olacak şekilde üzerine daireler çizin. Ardından, bu şekillerin hangisinin hangi kapağa yerleşeceğini bulmaya çalışın. İşte şimdi hafıza oyununuz hazır!

el işi yapan kız

7 yaşındaki çocuklar için el işleri

Bu yaş daha zordur çünkü çocuğunuz halihazırda başka aktiviteleri keşfetmek isteyebilir. Sizin onların gelişim sürecine adapte olmasını sağlamanız gereklidir.

Keçe kalem kutusu

Çocuğunuzla beraber onun okula giderken kalemlerini taşıması için bir kalem kutusu tasarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, keçe, düğme, kurdele, cetvel, kalem, renkli kalemler ve makasa ihtiyacınız vardır.

Yapılışı: Cetvel yardımıyla 0.5 cm boşluk bırakarak 1.5 cm kalınlığında ve 30×20 cm boyutlarında olacak şekilde keçeyi işaretleyin. Daha sonra, işaretlediğiniz yerleri kesin. Ardından, kumaştan dört kat parça kesin.

Kurdele ya da ipi düğmenin içinden geçirin, düğüm atın ve düğmeyi yerleştirmek için kumaşın köşesinde bir delik açarak kurdele yardımıyla yerleştirin. Sonrasında renkleri kestiğiniz boşluklardan geçirin dolayın ve bağlayın.

5 ila 7 yaşındaki çocuklar için hem eğlendiren hem öğreten el işleri

Tüm çocukların doğal bir yaratıcı kapasitesi vardır. El işleri yapmanın amacı çocukların yaratıcılıklarını keşfetmesini ve yeteneklerini geliştirmesini sağlamaktır. Buna ek olarak, 5 ila 7 yaş arasındaki çocuklar için el işleri öğrenerek, onları hem eğlendirebilir hem de onlara birçok şey öğretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin Ev Aktiviteleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar İçin Ev Aktiviteleri

Evden çıkmadan da eğlenerek öğrenmek mümkün. Tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık. Bu yazımızda çocuklar için ev aktiviteleri bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.