Çocuklara Sabırlı Olmayı Öğretmek Neden Önemlidir?

Eğer çocuklara sabırlı olmayı öğretmenin neden önemli olduğu konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, bu yazımızda sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz.
Çocuklara Sabırlı Olmayı Öğretmek Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2019

Çocuklara sabırlı olmayı öğretmek çok önemlidir. Neden mi? Sabırlı olmayı bilen çocuklar, hayat boyunca karşılarına çıkacak stresli durumlar karşısında nasıl sakin kalacağını bilir.

Aşağıda, çocukların sabırlı olmasının neden bu kadar önemli olduğundan ve sabırlı davranmanın faydalarından bahsedeceğiz.

Sabırsız olmanın tehlikeli yanları

Stresli bir toplum

Özellikle bu kadar stresli bir toplumda yaşadığımız için, sabırsız davranışlar pek çok kişinin hayatını ele geçirmiş durumdadır. Stres ve öfke bizi öylesine kontrol altına alıyor ki, düşüncelerimizin ve eylemlerimizin kontrolünü kaybediyoruz.

Önemli olan, duygularımızı yönetebilmek ve karşılaştığımız durumları kontrol edebilmektir. Böylece sabırsızlığı dizginleyebiliriz.

Pek çok insan, her şeyi hemen yapmak istiyor ve her şeye anında sahip olmaya önem veriyor. Önceden de belirttiğimiz gibi, günlük olarak yapmamız gereken işleri baş döndürücü bir hızda bitirmeye çalışıyoruz. Bu da aslında insanların sürekli stres altında olduğunun bir kanıtıdır.

Çocukların bu aceleci yaşam tarzına adapte olmasını sağlamak için, sabırlı olmanın olumlu yanlarını onlara göstermelisiniz.

stres olmuş çocuk

Sabır, beynimizin bize hoşgörülü davranmak konusunda yardımcı olmasıdır. Sabırlı olan kişiler, iş hayatında ve sosyal hayatta bunun pek çok faydasını görür.  Çocuklarımızın daha iyi bir hayatının olmasını isteriz, değil mi?

Bu yazımızı da okuyun: Sabırsız Ebeveynlere 5 Tavsiye

Çocuklar sabır sayesinde ne öğrenir?

  1. Hızlı bir şekilde harekete geçmeden, olaylara daha geniş bir açıdan bakmak
  2. Daha kibar olmak
  3. Hoşgörülü olmayı gerektiren durumları anlamak. Bu sayede ergenlik çağına geldiklerinde, sabırlı olmak gelişen ve değişen duygularını kontrol edebilmede yardımcı olacaktır.
  4. Duygusal denge, daha güçlü bir şekilde engellerin üstesinden gelebilmek için gereken sakinliği korumaya olanak tanır.

Kötü davranışı ilgi göstererek ödüllendirmeyin

Bazı çocukların kötü bir şekilde yetiştirildiği bir gerçektir. Bu çocuklar, “Gitmek istiyorum” veya “bunu istiyorum” gibi şeyler söyleyerek anne babalarına bağırma ve emir verme eğilimindedir.

Peki, neden bu şekilde davranırlar? Çünkü aileleri gereken özeni gösterip onlara sabırlı olmayı öğretmiyor ve bu yüzden de çocuklar hoşgörülü davranmayı bilmiyorlar.

Her şeye anında sahip olmak istedikleri ve anne babalarından sürekli bir şeyler istedikleri için, çocuklara sabırlı olmayı öğretmek oldukça önemlidir. Güzel bir dille istemedikleri sürece, çocuklarınızın her istediğini yapmayın.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer durum ise çocukların anne babaların davranışlarına dikkat etmesidir. Bu nedenle ilk adım olarak, sabır konusunda siz iyi bir örnek teşkil etmelisiniz. Örnek olarak öğretmek her zaman en iyisidir. Büyüdüklerinde çocuklarınız size bu çabalarınızdan ötürü teşekkür edecek.

Umarız bu yazımızdaki bilgiler, çocuğunuza sabırlı olmayı öğretmenin neden bu kadar önemli olduğu konusunda ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmanızı sağlamıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.