Çocuklarınızla Bir Aile Ağacı Hazırlamak

Bir aile ağacı hazırlamak, çocuklarınızla yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biridir. Bu makalede, nasıl bir aile ağacı hazırlayabileceğinizi adım adım anlatacağız. Not alın!
Çocuklarınızla Bir Aile Ağacı Hazırlamak

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2019

Bu yazıda, çocuklarla bir aile ağacını nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Kaçırmayın!

Bir aile ağacı, kişinin atalarını görsel olarak belgelemenin en yaygın yollarından biridir. Çocuklara, atalarını göstermek için mükemmel ve eğlenceli bir yoldur.

Nasıl inşa edeceğiniz önemli değil. Çocuklarınızla beraber her nesilde hatırlayacağınız güzel bir anı yaratabilirsiniz. Bir aile ağacı oluştururken küçükleri de dahil etmek, onları eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kökenlerini anlamalarına yardımcı olur.

Bu ağaçlardan birini oluşturmayı öğrenmek harika bir projedir. Çocukların kendilerinden daha büyük bir şeyin parçası olduklarını öğrenmelerini sağlar: bir aile. Bir aile ağacı hazırlamak, aile geçmişlerini anlamalarını kolaylaştıracaktır.

Kişileri ağaca yerleştirmek

Bildiğiniz gibi, çoğu aile ağacında her birey için bir kutu vardır. Buna dayanarak, bu bireyler ilişkileri göstermek için diğerleriyle bağlanır.

Her bireyin adına ek olarak, her kutu -tercih edilen detay seviyesine göre- doğum tarihi ve doğum yeri gibi daha fazla bilgi içerebilir.

Ailenin en genç nesli sayfanın en altında yer alır. En büyük çocuk solda, kardeşleri sağda olacak şekilde, her kişinin yanında bir boşluk olur.

Yatay çizgiler evliliği, dikey çizgiler çocukları gösterir. Kareler erkekleri temsil ederken, daireler kadınları temsil edebilir. Çocuklar, anne ya da evlilikten gelen dikey bir çizgi ile gösterilir.

aile ağacı hazırlayan çocuk

Çocuklarınızla bir aile ağacı hazırlamak

Çocuklarınızla bir ağacını nasıl hazırlayacağınızı detaylı şekilde anlatmadan önce, bunu yapmanız için gereken malzemeleri gözden geçirelim.

Diğer şeylerin yanı sıra, beyaz kağıtlar ile birer kahverengi ve yeşil kağıt alın. Ayrıca, aile üyelerinin -varsa- resimleri; artı makas, bir cetvel, tutkal, kalem, silgi ve renkli kağıtlar gerekli olacaktır.

“Her bireyin adına ek olarak, her kutu -tercih edilen detay seviyesine göre- doğum tarihi, doğum yeri gibi daha fazla bilgi içerebilir.”

Adım adım

Hazırlığı gerçekten çok basit ve eğlenceli. Birkaç basit adımda, çocuğunuzla küçük bir aile ağacı hazırlayabilirsiniz. Sadece şu talimatları izlemeniz yeterli:

  • İlk olarak, kahverengi kağıdı ve kalemi alın. Ailenin farklı bireylerini temsil eden dallar ve alt dalları olan bir ağacın ana hattını çizin. Eğer kahverengi kağıt yoksa, bir kağıdı renklendirebilirsiniz.
  • Sonra, makas ile aile ağacının çevresini yavaşça kesin. Bunu kestikten sonra, boş bir sayfaya yapıştırma zamanı geldi.
  • Yeşil kağıt üzerine yapraklar çizin ve ağaca yerleştirmek için kesin.
  • Sonra, her aile üyesinin yerini belirlemek için renkli daireler -isterseniz kareler- çizin ve kesin.
  • Renkli dairelerini kestikten sonra, onlara aile fotoğraflarını yapıştırma zamanı geldi. Büyükanne ve babaların ağacın üst kısmında, çocuklarında ebeveynlerinin altında olması gerektiğini unutmayın. Kardeşler her zaman soldan sağa, doğum sırasına göre yerleştirilmelidir.
çocuklarla aile ağacı yapmak
  • Şimdi ağacı süsleme ve renklendirme sırası geldi. Bu, kuşlar, hayvanlar vb. şekiller çizmek için seçebileceğiniz yaratıcı bir andır.
  • Bitirmeden, çocuklarınızın çizdiği başlığı aile ağacının tepesine yerleştirin.

Çocuğunuzu bu aktiviteyle eğlenmek için çağırın

Artık uygulama zamanı geldi. Umuyoruz ki, çocuklarınızla bir aile ağacı hazırlamak için verdiğimiz bu ipuçları, sizleri onlarla beraber bunun keyfini çıkarmaya teşvik etmiştir.

Her durumda, bir aile ağacı hazırlamak, çocuklarınızın aile yapısını ve geçmişini daha iyi anlaması için bir egzersizdir. Aile geçmişinizi canlandırmak için eğlenceli bir yoldur!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınız Her Zaman Şimdi Oldukları Gibi Küçük Kalmayacaklar, Onlar ile Geçirdiğiniz Vaktin Kıymetini Bilin
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınız Her Zaman Şimdi Oldukları Gibi Küçük Kalmayacaklar, Onlar ile Geçirdiğiniz Vaktin Kıymetini Bilin

Çocukluk çok hızlı geçen ve asla kaçırmamanız gereken bir dönemdir. Çocuklarımız evde bizimleyken bazen şanslı olduğumuzu fark etmeyiz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.