Büyükanne ve büyükbaba: Torunlarına ruhani izler bırakır

Büyükanne ve büyükbaba torunlarının ruhunda derin iz bırakır. Onların sevgileri çok derin, karşılıksız ve uçsuz bucaksız olduğu için bu sevgi onların gönlünden taşar ve kendini birçok farklı çeşitte gösterir.
Büyükanne ve büyükbaba: Torunlarına ruhani izler bırakır

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Hayatımızdaki koruyucu meleklerimiz, büyükanne ve büyükbaba, hem bilgelik kaynağıdır hem de onları rol model olarak kabul eden torun için birer iyi yaşam örnekleridir.

Bu eşsiz ve özel varlıklar çocukluğumuzun yapı taşları haline gelirler. Onlarla paylaştığımız her an ileride en çok hatırlayacağımız anılara dönüşürken veya oldukça sevecen ve tatlı kısa hikâyeler halini alırken kalbimizi de ateşlendirecektir.

Dolayısıyla biz de bunu fırsat bilerek bu insanları onurlandırmak istedik. Çünkü büyükanne ve büyükbaba her insan evladının hayatlarında önemli rol üstlenmekle beraber torunlarının karakter ve kişilik gelişimlerine yardımcı olurlar.

Büyükbaba, büyükanne ve torun birbirlerini iyilik yapmaya teşvik eder. Bunu yaparken de büyükbaba torunlarının duygularını ve hislerini doyasıya yaşayıp güçlendirmeleri için önayak olur.

Büyükanne ve büyükbaba izler bırakır ve özellikle değerli şeyler öğretirler

Büyükanne ve büyükbaba her çocuğun pusulası olmakla beraber aynı zamanda onların sonsuza kadar destekçileri olacaklardır. Onlar yargılamak ya da kötü davranışlarına dikkat çekmek yerine torunlarının şüphelerini ve endişelerini gidermek için torunlarını kucaklarlar ve sevgi gösterirler.

Onlar torunlarına mutlu anılar, bol bol gülücük ve şaka sunarlar ve torunlarının her kaprisini çekerler. Tüm bunlara ek olarak büyükanne ve büyükbaba torunlarına sabırlı olmayı öğretir. Bunu torunlarına duygusal destek sunarak ve kriz ve kararsızlık anlarında tavsiye vererek başarırlar.

Bunun yanında torunlarının sevdiklerini kaybetmesi durumunda ya da çocuğun ebeveynlerinin ayrılması durumunda bu süreç ne kadar acılı olsa da onları teselli etmek için orada olurlar.

Bu “çok yönlü” canlıların sayesinde torunlarının iletişim şekli daha duygusal bir hal almaya başlar çünkü büyükanne ve büyükbaba; anne ve babadan daha farklı bir şekilde torunlarının hatalarını düzeltme yeteneğine sahiptirler.

Bunun yanında torunlarına daha eleştirel olmayı ve hayatı farklı perspektiflerden ele alabilmeyi öğretirler, onlarla hikâye paylaşırlar ve tüm hayatları boyunca edindikleri bilgi birikimi ve bilgeliği torunlarına aktarırlar.

Bunun yanında torunlarına boş vakitlerini değerlendirirken faydalı aktiviteler yapmaları konularında destek olurlar: yürüyüşe çıkmak, bitkilere bakmak, yemek yapmak Bu tip günlük hobilerin yanında geleneği ve ailenin geçmişini de torunlarına aktarırlar.

İnanılmaz güzelliğe sahip ve oldukça faydalı öğretilerle dolu şarkılar, oyunlar ve hikâyeler aracılığıyla çocuklarının hayatlarındaki boşluğu doldurma yeteneğine sahiptirler.

büyükbaba ve torun mutlu

Büyükanne ve büyükbaba torunlarının ruhunda izler bırakır ve onların kalbine dokunur

Büyükanne ve büyükbaba ne kadar uzağı görmekte sıkıntı çekebilseler de torunlarını gözlük olmadan görme yeteneğine sahiptirler. Hem de torunlarındaki en güzel şeyleri görürler.

Bu muhteşem canlılar adeta büyüye sahiptirler ve meleksi yapıları onların karanlık bir taraftan mahrum oldukları izlenimini bırakır. Onlar için hayatlarına neşe katan bu ufak yaratıklar en iyisidir ve hiçbir hata veya kusur taşımazlar.

Bastonlarıyla yürüyen bu karakterler hayat deneyimlerini torunlarına kendilerinden aşkın duydukları sevgi ve bağlılık ile renklendirirler. Bu aşk onların binbir şekilde bu sevgiyi torunlarına göstermelerine yol açar.

Tüm bu küçük detaylar uçsuz bucaksız minnettarlık duygusundan oluşur ve aslında torunlarının kendilerinde yarattıkları sevgi ve hayranlığın yansımasıdır: ne azı ne fazlası. Bu yüzden torunlar bu uçsuz bucaksız cömertliği kendilerini büyüleyen aşırı bir sevgi gibi algılarlar.

Hiç şüphesiz ki büyükanne ve büyükbaba her çocuğun hisleri ve duygularının maksimum yoğunlukta yaşandığı ruh halini temsil ederler. Bu sevecen ve unutulmaz kişiler ebeveynlerin mantıken ve doğal olarak çocuklarına vermekten kaçındıkları izni torunlarına sabırla, hoşgörüyle ve konuyu tüm açılarından ele alarak verirler.

Tüm bunlar ve daha fazlası için genelde şöyle söylenir: Bu beyaz saçlı çocukluk kahramanlarımız hayatın her çocuğa sunduğu en iyi hediyelerden biridir. Hatta öyle ki bu çocukluk kahramanları torunlarının kalbinde ve ruhunda silinmez duygusal bir iz bırakır.

dede sevgisi

Büyükanne ve büyükbaba torunlarının en büyük hayranlarıdır

Paylaşılan tüm sırlar, adanmışlık, saygı ve koşulsuzluk bu yaşlı bireylerin sevgi doktorası yaptığı kariyerlerini güçlendiren olgular olmakla beraber; onların torunlarının gönlünde unutulmamak üzere yer etmelerine sebep olur.

Bunun yanında torun sahibi olmak büyükanne ve büyükbaba için kendi çocuklarını yetiştirirken yaptıkları hataları düzeltme imkânı tanır. Bu onlar için önemli bir fırsattır.

Torun bu durumdan oldukça memnundur çünkü bu hayat ve kader yumağında kuralların katı ve sıkıcı dünyasından sevgi ve ilgi ile kaçma fırsatı bulur. Torun bu durumda kral gibi hisseder ve tahttan asla atılmaz. Çünkü bu bir şekilde yaşlanmış kalp saf bir şekilde sadece torun için atar.

Hiç şüphe götürmeyen bir gerçeği sizlerle paylaşmak istiyoruz: Büyükanne ve büyükbaba torun hayranlarıdır ve onların yetenekleri ve azimlerini geliştirip büyütmek isterler ve her zaferlerinde torunlarının yanlarında olmak isterler.

Onlar torunlarıyla vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini fark etmezler ve büyükanne ve büyükbaba kadar torun için anlayış ve sevgi ile bakan bir başkasını bulamayız.

Bu şekilde, büyükanne ve büyükbabanın gösterdiği ilgi ve bakım koşulsuz ve saf bir sevgiye, eşsiz ve tekrarı olmayan anların yaşanmasına kapı açar. Bu sevgi hem torun için yeşertici ve büyütücü olurken hem de onları her zaman kolay anlaşılamayan ve tanımı yapılması zor bir şekilde korumaktadır.

Bu anları ve hisleri büyükanne ve büyükbabasıyla paylaşma bahtına sahip olan insanlar onların çocukluklarında oynadıkları önemli rolün farkındadırlar ve daha sonraki yetişkinlik hayatına sarkan uzantıları da görebilirler: Çünkü bu uzantı onların ruhunda kalıcı ve tatlı bir iz bırakacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde

Bir büyükanne torununu ilk kez gördüğü zaman, insan olarak zenginleşir. Gelişir ve duyguları tarif edilemez bir düzeye kadar yoğunlaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.