Büyükanne ve Büyükbaba Sadece Torunlara Bakmaz, Onlar En Büyük Ebeveyndir

Büyükanne ve Büyükbaba Sadece Torunlara Bakmaz, Onlar En Büyük Ebeveyndir

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2018

Bazı kelimeler vardır ki çocukluğumuza dair en değerli hatıraları uyandırır. Bu hatıralarsa bize her şeyin daha basit olduğu zamanları hatırlatır. Her şeye, az da olsa her şeye, sahip olduğumuz zamanları. Bu hazineler arasında çocukluğumuzu zenginleştiren ise büyükanne ve büyükbabadır.

Büyükanne ve büyükbabalar sanki torunlarını mutlu etmek için yaşarlar. Torunlarının sadece yetiştirilmesine yardım etmez, onlara en büyük ebeveynliği yaparlar.
Yeni anne baba olanlar için, büyükanne ve büyükbaba sihirli gibidir. Çocuk yetiştirilmesine katkıda bulunmaktan çok daha fazlasını yaparlar. Onların rolü artık bir çocuğu büyütmek değil, onu gülümsetmektir.
Büyükanne ve büyükbaba torunlarını rahatlatır ve güldürür. Suç ortağı olmakla tanınır ve torunlarını özel bir şekilde şımartırlar.

Peki, büyükanne ve büyükbaba olmak nasıl bir şey? Bugün bu konu hakkında konuşalım isterseniz.

Büyükbaba ve büyükanne olmanın inkar edilemez öneminden bahsedelim. Ve hayatımızı sevgiyle dolduran, bizlerde unutulmaz izler ve sonsuza kadar kalplerimizde yer edecek hatıralar bırakan o sevecen ruhları onurlandıralım.

Büyükbaba ve büyükanne sadece çocuğa bakmaz, en güzel ebeveynliği yapar

Çocuğunun çocuğuna bakan bir büyükanne ve büyükbabanın kalpleri sevgiyle dolar. Gururludurlar, çünkü çocuklarına baktıkça zamanın nasıl geçtiğini görürler. Kelimelerle ifade edilemeyecek bir sevgi ve adanmışlık hissederler.

Büyükbaba ve büyükanne sadece torununun yetiştirilmesine yardım etmez, sahip oldukları her şeyi buna adar. Onlar bilgelik ve gerçeğin çeşmesidir, hikayeleri de adalet, sevgi ve kahramanlık doludur.

Bu minik varlıklar nereden geldiklerini bilsinler ve kişiliklerini oluştursunlar diye tecrübeleri ve öykülerini torunlarına sunarlar. 

büyükbaba ve büyükanne

Büyükanne ve büyükbaba torunlarını tatlılık ve hassasiyetle biçimlendirir, kişiliklerinin oluşmasına yardım eder. Torunlarını sabır ve huzurla bir heykel gibi yontarlar, masumiyetlerini içlerine çeker, sonsuz sevgilerini onlara verirler. Sır saklamaz ve torunlarının güvenini kazanırlar.
Büyükannelik ve büyükbabalık sevecenlikle ve adanmışlıkla şarkı söylemek gibidir, onlara sahip olunan her şeyi vermektir. Ama hepsinden ötesi, dikkatle dinlemek, rahatlık sağlamak ve en dürüst tavsiyeleri sunmaktır.
Genç torunlarına ihtiyaç duyduklarında zorluklarla başa çıkabilmeleri için gereken cesareti vermektir.

Toruna bakmak sevgi demektir

Toruna bakmak, bazen duyulan bir fiziksel acıyı, hatta bazen ruhsal acıları da unutmaya, ruhunu arındırmaya yarar. Ve ne için? Hem torunlarla oynamak hem de onların suç ortağı ve rehberi olmak için.

Büyükanne ve büyükbaba tüm jenerasyon farklarını ve coğrafi mesafeleri kapatabilir.

Büyükanne ve büyükbaba sadece torunlara bakmaz, onlar en büyük ebeveyndir. Ve bu durum hatıralarımızda onları bu kadar benzersiz, özel ve unutulmaz kılan faktörleri, torunlarına duydukları koşulsuz ve sarsılmaz sevgiyi hatırladığımızda daha da belirgin olur.

Büyükbaba ve büyükanne bir şekilde ebeveynlerin bıraktığı boşlukları doldurur. Onlar ebeveynlerimizin bize zaman zaman veremedikleri kucaklaşmalardır; o iyileştirici ve aynı zamanda rahatlatırıcı kucaklaşmalar. Onlar sonsuza kadar hafızalarımızda yer alacak tatlı bir kokudur.

Büyükanne ve büyükbaba kaliteli zaman, hediyeler, gezmeye gitmek, macera ve çok daha fazlasıyla eş anlamlıdır. Onlar hayatımızı aydınlatan parlak birer ışıklardır. Onlar atık gökyüzünde bir yıldız bile olmuş olsalar, o yıldız her adımımızda bize rehberlik eder.

Büyükanne ve Büyükbabalar ölmez, kalplerimizde sonsuza kadar yaşarlar 

Büyükbaba ve büyükanne sihirbaz gibidir. Artık hayatta olmasalar bile, sonsuza kadar hayatımızda yer alırlar. Hafızalarda sonsuza kadar yaşamak gibi bir hediyeleri vardır. Elimizden tutamasalar da, her zaman kalplerimizden tutarlar. 

büyükanne ve torunları

Bugün bir ağaç olarak bizi seyreden, arka bahçeye birlikte ektiğimiz tohumlar gibi ölümsüzdür büyükbaba ve büyükanne. Onlar ev yemekleri ve aile tatillerinin aromasıyla ölümsüzleşmişlerdir.

Bizlere öğrettikleri işler ve miras bıraktıkları yeteneklerimizde yaşarlar. Ve, hepsinden ötesi, bize eskiden ve bugün kim olduğumuzu hatırlatan siyah beyaz fotoğraflarda yaşarlar. 

Büyükanne ve büyükbaba tarafından bırakılan miras zaman geçtikçe kalplerimizde ölümsüzleşir. Onların sayesinde bugün olduğumuz kişiler olmuşuzdur. Onlar çocukluğumuzun ve öğrenme sürecimizin hayati bir parçasıdır. Ve büyük ebeveynlikleri sayesinde bugünkü varlığımızın ve geleceğimizin bir parçasıdırlar. 

“Hayattaki en tatmin edici deneyimlerden ikisi, kesinlikle, bir torun veya bir büyükanne / büyükbaba olmaktır.

-Donald A. Norberg-“


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.