Çocuğunuza Her Gün Sevginizi Göstermenin 6 Yolu

Çocuğunuza Her Gün Sevginizi Göstermenin 6 Yolu

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2018

Ebeveynler olarak bugünlerde o kadar meşgulüz ki, bazen çocuklarımıza onları ne kadar çok sevdiğimizi anlatmak kadar önemli bir şey için zaman ayırmayı unutuyoruz. Ne kadar aşikar gözükse de çocuğunuza onu sevdiğinizi söylemek çok ama çok önemli bir şeydir. Elbette bunu biliyorlar, ama yine de hatırlatılmasından hoşlanıyorlar. Aslında buna ihtiyaçları var.

İyi haber şu ki sevginizi göstermek, çok zaman almaz. Ne kadar meşgul olursanız olun, bunu yapabilirsiniz. Aslında, çocuğunuzla çok zaman geçirmeseniz bile, onu ne kadar sevdiğinizi hatırlatabilirsiniz.

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söylemek için kullanabileceğiniz birçok farklı yol ve an var. Bunlardan bazılarına bir bakalım.

Onu sevdiğinizi söyleyen notlar ve mesajlar

Bu, her yaşta yapabileceğiniz bir şey. Kitaplarına, masasına, okul çantasına veya oyuncakları arasına not bırakabilirsiniz. Kısa bir mesaj yazın ya da sevimli bir çizim yapın. Çocuğunuza kendinizi hatırlatmak ve onu ne kadar sevdiğini göstermek için hazırladığınız beslenme çantasına da bir şeyler de koyabilirsiniz.

Daha büyük çocuklar için, teknolojiyi de kullanabilirsiniz. Zaman zaman onlara bir e-posta veya anlık mesaj gönderin. Emojiler, çok az kelimeyle çok şey söylemenize yardımcı olabilir.

Onları daima bir kucaklama ve öpücükle karşılayın

Sabahları ve yatma saatleri, çocuğunuza sarılmak ve öpmek için kullanabileceğiniz iki önemli andır. Bir süre için her şeyi unutun ve onlara duyduğunuz yoğun sevgiden bir doz verin.

Siz ya da çocuğunuz evden çıkarken ya da eve geldiğinizde kucaklama ve öpücük için iyi bir andır. Çocuklarınız küçük olduğunda bunu yapmak çok kolaydır. Ancak büyüdüklerinde genellikle bu alışkanlığı bırakmış oluyoruz, sanki bir önemi yokmuş gibi. Ama bu doğru değil. Sadece küçük bir jest olsa da çocuklar için çok şey ifade eder.

kızını öpen anne resmi

En az günde bir kez onlarla birlikte yemek yiyin

Araştırmalar, ebeveynleri ile günde en az bir kez yemek yemenin çocuklar için çok sayıda fayda sağladığını göstermektedir. Bunlar arasında madde bağımlılığı riskinin azalması, okulda daha başarılı olma ve daha iyi bir benlik saygısı vardır.

Öğle veya akşam yemeği, çocuğunuzla arayı kapatmak ve aklına takılan şeyleri tartışmak için harika bir fırsattır. Gerçi, bunun için televizyon olmadan, bir masanın etrafında oturmanız gerekir.

Çocuğunuzla beraberken ona ilgi gösterin

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, çocukların beraber zaman geçirirken anne babalarının dikkatinin kolayca dağıldığını fark ettiklerini ortaya koymuştur. Çoğu zaman, telefonlarından başka bir şeye dikkat etmiyorlardır. Bu, korkunç bir örnek oluşturmanın yanı sıra çocuğunuza saygı duymadığınızı da gösterir.

Çocuğunuz bir şey hakkında sizinle konuşmak istediğinde, telefonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri bir kenara bırakın ve dikkatinizi çocuğunuza verin. Eğer o an için konuşmanıza gerçekten engel olan önemli bir şey varsa, bunun nedenini anlamalarını sağlayın. Çocuğunuzun yüzüne telefonu kapamayın ve açıklama yapmaksızın yanından ayrılmayın. Zamanınız, çocuğunuza verebileceğiniz en değerli şeydir.

Çocuğunuzla aktiviteler planlayın

Zaman, bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en güzel armağandır. Yine de kaliteli bir zaman olmalı. Siz ve çocuğunuz birlikte evdeyseniz, ama o bir şey yaparken siz başka bir şeyle meşgulseniz, bu gerçekten çocuğunuzla vakit geçirmekten oldukça farklı bir şeydir.

Hafta sonu için aktivitelerin planlanması ya da ev dışında faaliyetlerinizde çocuğunuzla birlikte el sanatları, spor, dans dersleri ya da diğer hobiler gibi aktivitelere katılmak, çocuğunuza onun arkadaşlığından keyif aldığınızı söylemenin bir başka yoludur. Yakınlık duygusu yaratmanın yanı sıra, sevdiğinizi ve onlarla zaman geçirmekten ne kadar keyif aldığınızı söyleyebilmeniz için size birçok fırsat sunuyor.

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söylemenin yanı sıra, harika bir gün geçirmelerini umduğunuzu da söyleyebilirsiniz. Onlara motivasyon cümlecikleri gönderin ya da onları düşündüğünüzü ve onları özlediğini söyleyin. Ama aşırıya kaçmayın, özellikle de çocuğunuz büyüdüğünde. Bu onları sevdiğinizi göstermenin yollarından sadece biridir.

baba oğul gün batımı izlerken

Yaptıkları her şey için onlara teşekkür edin

Teşekkür etmek ve hoş geldin demek, çocuğunuzu başkalarına takdir gösterecek şekilde yetiştirmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca çocuğunuza onu ne kadar takdir ettiğinizi de gösterecektir. Şükran önemli bir değerdir ve her birimizin içindeki en iyi şeyleri ortaya çıkarır.

Çocuklarınıza sizin isteğiniz üzerine ya da kendiliğinden sizin için bir şeyler yaptıklarında teşekkür etmenin yanı sıra yapabileceğiniz çok daha fazla şey vardır. Zaman zaman, onlara durup dururken, sırf var oldukları, kendileri oldukları, sabahlarınızı neşelendirdikleri ya da tebessümleriyle yüzünüzü güldürdükleri için teşekkür edin. Her kelime yardımcı olacaktır. Buna bayılacaklar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.